Sanal Gezi Turları

Artık Ücretsiz, Göbeklitepe Ören Yeri Sanal Tur!

Göbeklitepe Ören Yeri Gezi Rehberi

Dünyanın en eski inanç merkezi Göbekli Tepe’yi gezdiniz mi? Evde zamanınızı değerlendirmek isterseniz Göbeklitepe Ören Yeri sanal tur gezisi yapabilirsiniz!

Göbeklitepe Ören Yeri Sanal Tur Yapmaya Hazır Mısınız?

Göbeklitepe, tarihte bilinen en büyük ve en eski tapınaktır. Yüzlerce yıllık kabul gören bilgilerin değişmesi gerektiğini bildiren Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinden 15 kilometre mesafede yer almaktadır. Anıtsal mimarinin şaşırtıcılığını ören yerini ziyaret ederek görebileceğiniz gibi Göbeklitepe Ören Yeri sana tur ile de görme fırsatınız vardır!

İlgili İçeriğimiz: Göbeklitepe Gezisi 12.000 Yıl Öncesine Aralanan Kapı

1995 yılında başlayan kazı çalışmaları günümüzde hala devam etmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda biçimleri birbirine benzerlik gösteren 6 tapınak bulunsa da toplam sayısının 20’yi bulacağı düşünülmektedir. Neolitik Çağ’ın yaşan biçimi ile ilgili gizemli olan birçok nokta Göbeklitepe’de netlik kazanabilir ve insanlık tarihine dair birçok farklı bilgi ile tarihi güncelleyebilir.

göbeklitepe ören yeri sanal tur

Ağırlığı 40 tona yakın ve boyu 6 metreyi bulan ‘’T’’ şeklindeki anıtsal dikilitaşlar, dairesel bir biçimde dizilmiştir ve taş duvarlarla örülmüştür. İki büyük dikili taş, bu yapının tam ortasında yer almaktadır ve karşılıklı olarak yerleştirilmiştir. Tapınağı oluşturan taşlar üzerinde insan, hayvan ve soyut varlık sembolleri kabartma veya oymacılık teknikleri ile oluşturulmuştur. Neolitik Dönemden kalan en eski resimler olan bu sembolleri Göbeklitepe Ören Yeri sanal turu sırasında inceleyebilirsiniz.

Göbeklitepe, Neolitik Çağ’da avcı- toplayıcı olarak yaşansa dahi sistematik olarak toplantılar yapıldığını ancak grupların küçük olduğunu ve ilk kez iş birliği yapma ihtimallerini gösteren antik bir yapıdır. İnsanların eşit olduğu düşünülen bu dönemde arkeologlar, artık bu görüşün de değiştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Uzmanlara göre, Göbeklitepe oldukça karmaşık bir yapıdır ve bu yapıyı oluşturmak için bazı alanlarda uzmanlaşılması gerekmektedir. Bu nedenle yapının hayata geçirilmesi bazı insanların işçi, bazı insanların ise uzman olarak çalışması sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Göbeklitepe Sanal Turu yaparken siz de tüm bu motifleri, nasıl bir öyküye sahip olabileceğini düşünerek merak içinde inceleyeceksinizdir.

Göbeklitepe’yi Evinizden Gezebilirsiniz!

Göbeklitepe, halen gizemini korumaktadır. Buna rağmen arkeologların fiziksel özelliklerini keşfettiği bölgeyi Göbeklitepe Ören Yeri sanal tur ile 360 derece gezme fırsatınız vardır.

12.000 yaşında olduğu düşülen Göbeklitepe, Örencik Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Şehir merkezinden D400 otoyolunu kullanarak bölgeye 20 dakikada ulaşmanız mümkündür. Giriş ücreti yaklaşık 45 TL olan ören yerini Göbeklitepe Ören Yeri sanal tur ile ücretsiz olarak istediğiniz saat ve günde gezme fırsatınız mevcuttur. Müze Kart ile yıl içinde iki kez de ücretsiz olarak bölgeyi gezmeniz mümkündür.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri