Sanal Gezi Turları

Cumhuriyet Müzesi Sanal Tur Nasıl Yapılır?

Cumhuriyet Müzesi Nerede?

Kaliteli zaman geçirmek istiyorsunuz ancak ne yapabileceğinize karar vermediniz mi? Size önerimiz Cumhuriyet Müzesi sanal tur gezintisi olacaktır!

Cumhuriyet Müzesi Sanal Tur Hakkında

1924-1960 yıllarında II. TBMM Binası olarak faaliyetlerine devam eden bina, Ulus’ta yer almaktadır. 1923 yılından Cumhuriyet Halk Fırkası Mahfeli (toplantı yeri) olarak inşa edilmesi planlanmıştır. Ancak kullanım amacı değiştirilerek meclis binası olmuştur. Cumhuriyet Müzesi sanal tur ile iki katlı bu binanın iç bölümlerini kolayca gezebilirsiniz.

Binanın geniş geçiti, Selçuklu ve Osmanlı motiflerinin yer aldığı bir tavana sahiptir. Benzer biçimde büyük salonunda da yıldız motifleri içeren ahşap tavan bulunmaktadır. Tavanları Cumhuriyet Müzesi sanal turu ile hem boynunuz ağrımadan hem de tüm detaylarıyla inceleyebilirsiniz!

Cumhuriyet Müzesi sanal tur gezintisi sırasında müzenin bölümlerine bakacak olursak girişin sağ tarafındaki birinci oda, II. TBMM döneminde ‘’Muhasebe Odası’’ olarak kullanılıyorken günümüzde ‘’Atatürk İlkeleri Odası’’ olarak teşhir edilmektedir.

II. TBMM döneminde ‘’Mescit’’ olarak kullanılan girişin sağ tarafındaki ikinci oda bugün ‘’Atatürk İnkılapları Odası’’ olmuştur.

II. TBMM döneminde ‘’Zabıt Kalemi’’ olarak kullanılan girişin sağ tarafındaki üçüncü oda ‘’Atatürk Odası’’ olarak bugün sergilenmektedir.

III. Cumhurbaşkanı Mahmut Celal Bayar’ın hayatına dair objeler, girişin sol tarafındaki birinci odadır ve II. TBMM döneminde ‘’Kavanin Kalemi (Kanunlar Kalemi)’’ olarak kullanılmıştır.

Cumhuriyet’in ilanından günümüze kadar piyasada yer alan madeni ve kağıt paralar, hatıra paralar, madalyalar ve pullar girişin sol tarafındaki ikinci odada yer almaktadır. Burası II. TBMM döneminde ‘’İdare Heyeti’’ olarak kullanılmıştır.

II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün hayatına dair bilgiler ve bazı özel eşyaları girişin sol tarafındaki üçüncü odada yer almaktadır ve burası II. TBMM döneminde ‘’Evrak Kalemi’’ olarak kullanılmıştır.

Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren büyük kararların verildiği, tarihi değeri yüksek bir diğer salon ise Meclis Toplantısı Salonu’dur. II. TBMM döneminde ‘’Genel Kurul Salonu’’ olarak kullanılmıştır.

Cumhuriyet Müzesi Sanal Turu

Cumhuriyet Müzesi sanal tur gezisi sırasında, müzenin ikinci katında Cumhurbaşkanı Odası, Cumhurbaşkanı Kabul Salonu, Cumhurbaşkanı Özel Kalem Odası, Meclis Başkanı Özel Kalem Odası, Meclis Başkanı Odası, Başbakan ve Bakanlar Kurulu Odası ve Komisyon Odası olarak II. TBMM döneminde kullanılan yerleri gezme fırsatınız vardır. Ayrıca diğer bir müze gezisi olan Anadolu Medeniyetler Müzesi Ücretsiz Sanal Turu da ilginizi çekebilir.

Cumhuriyet Müzesi’ni Ulus heykelinin bulunduğu dörtyolun aşağısından ilerleyerek kolaylıkla bulabilirsiniz. Ankara’nın herhangi bir noktasından Ulus’a giden dolmuş ve otobüsleri kullanarak müzeye ulaşabilirsiniz.

butonunu kullanarak da tek tıkla müzeyi gezme fırsatınız vardır. Giriş ücreti 15 TL gibi bir meblağ olan müzeyi Müze Kart ya da sanal tur ile ücretsiz gezebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri