Sanal Gezi Turları

Mersin Arkeoloji Müzesi Sanal Turu ile Uygarlık Tarihine Bakış

Mersin Arkeoloji Müzesi Gezi Rehberi

Mersin’deki en büyük müze olma özelliğini taşıyan Mersin Arkeoloji Müzesi sanal turu ile evinizde, oturduğunuz yerden müzeyi gezebilirsiniz.

Mersin Arkeoloji Müzesi Hakkında

Mersin şehri Bakır Çağı (MÖ 5000-3000) itibariyle yerleşim için kullanılan önemli alanlardan bir tanesidir. Bu sebeple, barındırdığı tarihi eserler bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Birçok antik yerleşim alanına ev sahipliği yapan şehrin özellikle Tarsus ilçesinde hâlâ kazı çalışmaları devam etmektedir. Bahsedilen antik yerleşim alanlarından 4 tanesi ise UNESCO Dünya Mirası aday listesinde yer almaktadır.

Şimdi Mersin Arkeoloji Müzesi sanal turu sayesinde evlerinizden müzeyi görebilirsiniz!

Mersin içerisindeki eserler, uzun süredir birçok farklı müze alanında görücüye çıkmıştır. Silifke, Tarsus, Anamur gibi ilçelerde yer alan müzelerdeki ve daha sonra Mersin halkevi binası içerisinde kurulan müzedeki yetersiz teşhir salonu sebebiyle yeni bir alan ihtiyacı doğmuştur. Bu alan ihtiyacı ise 18 Mayıs 2017 yılında açılan Mersin Arkeoloji Müzesi binasıyla giderilmiştir.

Mersin’deki en büyük müze olma özelliğini taşıyan Mersin Arkeoloji Müzesi’ni evinizde, oturduğunuz yerden gezebilirsiniz. Sanal turlar kapsamında internet ortamına aktarılan müze, Akdeniz’in en önemli alanlarından biri olan Mersin kentinin tarihi zenginliğini gözler önüne sermektedir.

Mersin Arkeoloji Müzesi Sanal Turu

Mersin Arkeoloji Müzesi internet gezisi sayesinde, tarihi yerleri görmek isteyenler bunu kolaylıkla yapabilecek! Mersin Arkeoloji Müzesi içinde klasik müze sergi salonlarının yanı sıra geçici sergi salonları, çocuklara arkeoloji ve tarih alanında görü kazandırmak amacıyla açılmış arkeopark, kütüphane ve hediyelik eşya satış alanları gibi yerler bulunmaktadır. Kafeterya gibi sosyal alanları da içinde barındıran müzedeki arkeopark içinde uygulamalar da yapılmaktadır.

Sanal turlar, özellikle Covid-19 pandemisi döneminde karantinaları daha yararlı kılacak bir aktivite durumunda. Mersin Arkeoloji Müzesi sanal turu sırasında karantinaları ve pandemiyi geride bırakarak görebileceğiniz yaklaşık 1435 adet eser bulunuyor.

Müzenin giriş katında bulunan zaman tüneli kısmı ile zamanda kısa bir yolculuk yapabilir, kronolojik sergi salonunda uygarlığın nasıl geliştiğini gözlemleyebilir, ölü kültü alanında ölü gömme ritüelleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Eski sikkeler, Yumuktepe Höyüğü yakınında bulunan Huğ Evi replikası gibi özel nesnelerle beraber uygarlık tarihine karşı olan merakınızı giderebilirsiniz.

Sanal Turlar Nasıl Yapılır?

İlginizi çekebilir: İstanbul Arkeoloji Müzesi Sanal Turu: Müze-i Hümayun

Bahçesi 7 dekardan geniş, 2 katlı bir bina olan Mersin Arkeoloji Müzesi’ni görmek için şehir merkezinde olmanız yetiyor. Yenişehir Merkez ilçesinde olan müze, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde. Kuzeyinde Muğdat Camii, batısında Mersin Deniz Müzesi yer almaktadır.

Sanal turlar kapsamında Mersin Arkeoloji Müzesi’ni gezmek istiyorsanız şuradan müzeye ulaşabilirsiniz:

muze butonu

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri