Bursa

Yenişehir Gezilecek Yerler: Bursa Yenişehir’de Ne Yapılır?

Bursa Yenişehir Gezi Rehberi - Bursa Yenişehir'de Nereler Gezilir?

Bursa’nın en gelişmiş ve en güzel ilçelerinden olan Yenişehir, şehir merkezinden yaklaşık 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Bursa’nın uluslararası havalimanı Yenişehir’de bulunmaktadır. Bu nedenle de havalimanına “Yenişehir Havalimanı” da denilmektedir. İlçenin ekonomisi büyük oranda tarım ve hayvancılığa bağlıdır. 2004 senesinde Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasıyla birlikte ilçede sanayileşme başlamış ve Bursa’nın önde gelen ilçeleri arasında yer almıştır. Bölgede ılıman Marmara iklimi hakimdir. İnegöl ve İznik ilçelerine oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. İlçenin batısında Kestel, doğusunda Bilecik, güneyinde İnegöl, kuzeyinde Orhangazi bulunmaktadır. Yenişehir gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine çeşitli olanaklar sunar. Bu içeriğimizde Bursa Yenişehir’de ne yapılır sorusu yanıtlanacaktır. İşte GeziLinki okurları için detaylı olarak hazırlanmış Yenişehir gezi rehberi…

Yenişehir Tarihi

İlçenin bilinen en eski tarihi 14. yüzyıla dayanmaktadır. O dönemde Bilecik’in merkezi olduğu Ertuğrul sancağına bağlanmış ve 1926 senesine dek böyle sürmüştür. Yenişehir’in bir Türk şehri olarak kurulduğu ve böyle yerleşime açıldığı bilinmektedir. 680 senelik bir yerleşim yeri olan Yenişehir, 1920 – 1922 seneleri arasında Yunan işgaline uğramıştır. Osmanlılar, burada çok sayıda tarihi yapı inşa etmiştir. Günümüze kadar gelen eserlerin birçoğu Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalmadır.

Yenişehir’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede gezip görülebilecek çok sayıda doğal güzellik, tarihi yapı ve turistik mekanlar bulunmaktadır. İşte bu yerlerin başlıcaları bu başlık altında sıralanmıştır.

Sinan Paşa Külliyesi

Yenişehir gezilecek yerler

Yenişehir ilçe merkezinde yer alan Sinan Paşa Camii ve Külliyesi, 16. yüzyıl sonlarda Osmanlı Sadrazamı ve Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapı; cami, kervansaray, imaret ve arasta gibi çeşitli bölümlerden oluşmuştur. Bursa’daki hac yolu başlangıç noktalarından biridir. Hacı adaylarına kolaylık sağlanması amacıyla inşa edildiği bilinmektedir. Günümüzde bu yapının cami ve medrese bölümü sağlam bir şekilde durmaktadır. Yenişehir’de görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir. İlçe merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yenişehir Saat Kulesi

Yenişehir gezilecek yerler

Yenişehir görülecek yerler arasında bir diğer tarihi yapı ise Saat Kulesi’dir. Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan bu yapı sekizgen bir mimariye sahiptir. 7 katlı olup oldukça dikkat çekici bir tasarımı vardır. İlçeye gelenlerin ilk gördüğü yapılar arasındadır ve Sultan 2. Abdülhamit tarafından inşa ettirilmiştir. Saat Kulesi’nin bulunduğu çevre, ilçenin en işlek yerleri arasındadır. Bu çevredeki pasajları gezebilir, çay bahçelerinde dinlenebilir ve yöresel lezzetler sunan lokantalarda bir şeyler yiyebilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 4 km mesafededir.

Günece Cennet Kanyonu

Yenişehir gezilecek yerler

Şehir merkezinden yaklaşık 75 km uzaklıkta yer alan Günece Cennet Kanyonu ilçe merkezinden ise 20 km uzaklıktadır. Kanyon, Bursa’da görülebilecek doğal güzellikler arasında en güzel yerlerden biridir. Kanyon yaklaşık 6 km uzunluğundadır ve bulunduğu alanda çok sayıda şelale, göl gibi doğal oluşumlar mevcuttur. Kanyonun çeşitli noktaları kayalar nedeniyle daralmaktadır ve buralarda sular bir hayli derinleşmektedir. Suyun derinliğinin 5 metreyi bulduğu yerlerde dikkatli olunmasında yarar vardır. Özellikle yaz aylarında şehrin gürültüsünden ve sıcağından kaçmak isteyenler buraya akın etmektedir. Buz gibi sulara kendinizi bırakabilir, alanda piknik yapabilir, kamp atabilirsiniz. Kayalık yerler kaygan yapıda olduğu için kaymaz taban ayakkabılar giymenizde yarar vardır. Çevrede atıştırmalık bir şeyler alabileceğiniz büfe tarzı yerler bulunmamaktadır. Bu nedenle buraya gelmeden önce yanınızda tüm ihtiyaçlarınızı bulundurmalısınız. Yarhisar Köyü’ne gelerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

İznik Caddesi

İlçenin kalbi sayılabilecek yerlerden bir tanesi İznik Caddesi’dir. Burası son derece işlek ve canlı bir caddedir. Yaz akşamlarında insanların yürüyüşe çıktığı, bisiklet sürdüğü, birbirinden şirin kafelerinde vakit geçirdiği oldukça güzel bir ortamdır. Cadde boyunca sıralanan çay bahçeleri ve kafeler sosyalleşmek için oldukça idealdir. Ayrıca Baba Sultan Parkı da dinlenmek ve vakit geçirmek için güzel bir alternatif olabilir. İznik Caddesi ilçe merkezinde yer almaktadır.

Şemaki Evi Müzesi

Yenişehir gezilecek yerler

Yenişehir gezilecek yerler içerisinde son sırada Şemaki Evi Müzesi yer almaktadır. Burası ilçe merkezinde yer alan ve İranlı Şemaki ailesi tarafından 18. yüzyılda inşa edilen bir evdir. 2 katlı bir yapıdır ve içerisinde çok sayıda tarihi eser yer almaktadır. Yapı tasarım olarak da oldukça ihtişamlıdır. Manzara motifleri ve süsleme sanatları bakımından ön plana çıkmıştır. Şemaki Evi Müzesi pazartesi dışında her gün ziyarete açıktır. İlçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Yenişehir Yeme İçme

İlçe yeme içme olanakları bakımından çok sayıda alternatife sahiptir. Yöresel lezzetler deneyebileceğiniz yerler ilçede bir hayli fazladır. Pideli kebap, Bursa kebabı, İnegöl köfte ve süt helvası Yenişehir’de tadabileceğiniz lezzetlerdir.

Yenişehir Konaklama

İlçede havalimanı yer aldığından oldukça lüks oteller bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli konaklama türüne ait tesisler de ilçede yer almaktadır.

Yenişehir Ulaşım – Yenişehir’e Nasıl Gidilir?

İlçe, Bursa şehir merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Yıldırım; İstanbul’a 160 km, Kocaeli’ye 145 km, Balıkesir’e 200 km, İzmir’e 400 km ve Ankara’ya ise 360 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Yenişehir gezilecek yerler hakkında bilgiler sunulmuştur. Yenişehir geziniz esnasında farklı yerler keşfetmek istiyorsanız içeriğimiz size yardımcı olabilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri