BursaGastronomi Gezileri

Bursa’nın En İyi Sokak Lezzetleri: Bursa’nın Nesi Meşhur?

Bursa Sokak Lezzetleri

Bursa doğal güzellikleri, tarihi yapıları kadar mutfağıyla da ön plana çıkmış değerli bir şehirdir. Bursa’da denemeniz gereken birbirinden özel lezzetler bulunur. Bursa’nın nesi meşhur sorusuna verilebilecek çok sayıda yanıt olsa da bu içeriğimizde Bursa’nın en iyi sokak lezzetleri sıralanmıştır. İşte Bursa geziniz esnasında deneyebileceğiniz Bursa sokak lezzetleri…

İskender Kebap

iskender-kebap

Bursa’nın nesi meşhur sorusuna verilebilecek en net cevaplardan biri şüphesiz ki iskender kebaptır. Konu Bursa ise kesinlikle iskender kebaba dair bir not düşülmelidir. Bursa’nın iskender kebabını yemeyenler iskenderi sıradan bir döner olarak görebilirler. Ancak Bursa iskender kebabında kullanılan et, dönerle aynı değildir. İskender kebabında kullanılan ette kuzu ve dana oranı titizle ayarlanmaktadır. Ayrıca yağ oranı da lezzeti direkt olarak belirleyen detaylar arasındadır. Bursa’da iskender nerede yenir diye soracaklar için “Kebapçı İskender – Mavi Dükkan” doğru bir tercih olacaktır. Burası 1867 senesinde iskender kebabının mucidi İskender Efendi’nin torunları tarafından açılmıştır. Bursa’da gerçek bir iskender kebap denemek isteyenler burayı tercih edebilir. Atatürk Caddesi üzerinde yer alan bu dönerci, Bursa halkı tarafından “Mavi Dükkan” olarak anılmaktadır.

Pideli Köfte

Bursa’nın nesi meşhur

İskender kebabından sonra akla ilk gelen sokak lezzetlerinden bir diğeri de pideli köftedir. Pideli köftenin en net özelliklerinden biri köftesinin kuru olmamasıdır. Bol tereyağlı olarak servis edilir. Orta yağlı dana kıymayla yapılır ve kıyma içerisinde 1 adet soğanın suyu eklenir. Arzu edilirse galeta unu veya bayat ekmek içi de eklenebilir. Sosu ise köftenin lezzetini belirleyen en önemli detaydır. 1 yemek kaşığı salça, biraz su ve yağla birlikte sosu hazırlanır, üzerine 50 gram kadar eritilmiş tereyağı dökülür. Bu yönüyle iskender kebabına da benzemektedir. Servis esnasında sivri biber, domates ve yoğurt tercih edilebilir. Bursa’da denemek isteyenler ise Kayhan Çarşısı içerisinde yer alan Yeşil Pideli Köfte – Mahir Usta’yı tercih edebilirler.

İnegöl Köfte

Bursa’nın nesi meşhur

Bursa’nın nesi meşhur sorusuna verilebilecek bir diğer köfte tavsiyesi de İnegöl köftedir. İnegöl köfte, Bursa’nın en sevilen köfte çeşitleri arasındadır. Izgarada pişirilmesi tavsiye edilse de fırında da pişirilebilmektedir. Balkan ülkelerinde oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bu köftede kullanılan kıyma yağsız olarak tercih edilir ve yağ olarak ise böbrek yağı kullanılır. Köfte harcı için karbona, soğan, süt tozu, yumurta sarısı ve tuz kullanılır. Kıyma ve böbrek yağı kıyma makinesinde 2 kez çekilmeli ve üzerine soğan rendelenmelidir. Daha sonra tüm malzemeler harca eklenmeli, karıştırılmalı ve 1 gece buzdolabında dinlendirilmelidir. Parmak şeklinde köfteler hazırlanarak ızgarada pişirilmeli ve sıcak servis edilmelidir. Bursa’da denemek isteyenler İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Hacı Aziz İnegöl Köftecisi 1934’ü tercih edebilirler.

Tahinli Pide

Bursa’nın nesi meşhur

Bursa’da bir hayli popüler olan tahinli pide, oldukça özel bir lezzettir. Bursa’da yer alan tüm fırınlarda bu pideyi kolaylıkla bulabilir ya da malzemelerinizi vererek hazırlatabilirsiniz. Bursa’da tahinli pide denemek isteyenler Abdal Camii yakınlarında bulunan Tarihi Taş Fırını ve Abdal Simit Fırınını tercih edebilirler. Burada taş fırında pişirilen pideler, kaşıklarla yenmektedir. Pidenin üstünde fokurdayan tahinler sıcak sıcak kaşıklanarak tüketilir.

Kestane Şekeri

Bursa’nın nesi meşhur

Bursa’nın nesi meşhur sorusuna verilebilecek en bilindik cevaplardan bir tanesi de kestane şekeridir. Birçok seveni olan bu lezzeti Bursa’da pek çok yerde rahatlıkla bulabilir ve sevdiklerinize de hediye olarak götürebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Bursa sokak lezzetleri hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Bursa’ya yolu düşecek olanlar için bu içerik güzel bir gastronomi rehberi olabilir. Buna benzer daha birçok gezi, gastronomi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri