Bursa

Osmangazi Gezilecek Yerler: Osmangazi’de Ne Yapılır?

Osmangazi Gezi Rehberi

Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş olan Osmangazi, Bursa’nın en büyük ve en önemli ilçeleri arasında gelmektedir. Türkiye’nin en kalabalık üçüncü ilçesi olma özelliğiyle de ön plana çıkmış olan ilçe, oldukça merkezi bir noktada yer almaktadır. Bursa’nın sosyo-kültürel ve ekonomik anlamda en gelişmiş bölgeleri arasındadır. Özellikle de okuryazarlık seviyesi bakımından dikkat çekici bir orana sahiptir. Osmangazi’de okuryazarlık oranı %99’un üzerindedir. Osmangazi önemli bir bilim yuvası olmasının yanı sıra gezilecek ve görülecek yerler bakımından da güzel olanaklara sahiptir. Peki Osmangazi gezilecek yerler nerelerdir, Osmangazi’de ne yapılır? İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Osmangazi gezi rehberi…

Osmangazi Tarihi

Bursa ve civarında yapılan araştırmalar sonucunda bölgenin milattan önce 4000’li yıllardan itibaren çeşitli yerleşimlere ev sahipliği yaptığı görülmüştür. Fakat bu bölgeye ait kesin bilgiler milattan önce 700’lü senelere dayanmaktadır. Homeros, bu bölgeden Mysia olarak söz etmektedir ve günümüzde bu bölgede Mysia yerleşim tiplerini anımsatan köyler bulunmaktadır. Tarih boyunca söz konusu bölgede; Bizanslılar, Romalılar, Bitinyalılar ve Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetler hüküm sürmüştür.

Osmangazi’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Osmangazi ilçesinin tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra yeşil doğasını da gözler önüne seren birçok alanı vardır. Özellikle de ilçede botanik parkları, şehir parkları ve tabiat parkları gezginler için güzel olanaklar sunmaktadır. Merkezi bir konumda yer alan ilçede gezilebilecek çok sayıda tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. İşte Osmangazi gezilecek yerler

Uludağ Milli Parkı

Osmangazi gezilecek yerler

Burası 1961 senesinde milli park olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. 27 bin 300 hektarlık bir arazi üzerinde yer alan alana karayolu, teleferik ve telesiyej aracılığıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Dağın kuzey ve güney yamaçlarında çok sayıda patikalar, vadiler ve tepeler bulunmaktadır. Bursa’nın doğasını keşfetmek isteyenler Uludağ Milli Parkı’nı ziyaret edebilirler. Özellikle de kayak sporu ile ilgilenenler, kış turizmine merak duyanlar, hiking, trekking ve kamp gibi aktiviteler gerçekleştirmek isteyenler için Uludağ Milli Parkı güzel bir alternatiftir. Milli park içerisinde oteller, tatil köyleri, dinlenme tesisleri, alışveriş merkezleri, kayak pistleri ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Kayak pistleri her seviyeye uygun olarak tesis edilmiştir. Yeni başlayanlardan profesyonel seviyeye kadar pistlerde kayak yapabilir, uzun süreli ya da günübirlik olarak tatil yapabilirsiniz. Kış aylarında Bursa gezisine çıktıysanız mutlaka Uludağ havasını alıp öyle tatilinizi sonlandırmalısınız. Uludağ Milli Parkı şehir merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta yer almaktadır.

Soğanlı Botanik Parkı

Osmangazi gezilecek yerler

Osmangazi ilçesinde, Soğanlı Mahallesi’nde yer alan botanik park bol oksijenli ve yemyeşil bir alandır. Tertemiz doğasıyla, binlerce bitki çeşitliliğiyle 400 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Bitkisel araştırmalara, bilimsel çalışmalara açık olan Soğanlı Botanik Parkı 1998 senesinden beri birinci derece sit alanı ilan edilerek koruma altındadır. İçerisinde; Japon bahçesi, Fransız bahçesi, İngiliz bahçesi, gül bahçesi, kaya bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi gibi çeşitli bölümler bulunmaktadır. Ayrıca alanda 150 çeşit ağaç, 24 tür gül ve yüzlerce bitki türü bulunmaktadır. Botanik Park geziniz esnasında dinlenip bir şeyler yiyebileceğiniz otel ve restoranlar da bulunmaktadır. Koşu ve yürüyüş parkurları, spor alanları, bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, otomobil pistleri, spor aletleri gibi etkinlik alanları da park içerisindedir. Osmangazi ilçe merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıktadır.

Atatürk Evi Müzesi

Osmangazi gezilecek yerler

1920 ve 1930 yılları arasında dönem dönem Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı bu ev, günümüzde tüm orijinalliği ve tarihi dokusu korunarak müze olarak hizmet vermektedir. Bodrum katı haricinde 2 katlı bir yapıdan oluşan bu müze içerisinde kabul salonu, yemek salonu, çay ve kahve içme odası, yatak odası, çalışma odası ve limonluk bölümleri gibi alanlar bulunmaktadır. Pazartesi haricinde haftanın diğer kalan günlerinde saat 08.00 – 17.00 arasında hizmet vermektedir. Girişler ücretsizdir. 6/A, 6/K-1, B/38, B/41 ve E/2 otobüsleri kullanılarak kolayca ulaşım sağlanabilir. İlçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Reşat Oyal Kültür Parkı

Osmangazi gezilecek yerler

Osmangazi gezilecek yerler listesinin son sırasında yer alan Reşat Oyal Parkı, 1955 senesinde yapılmıştır. Park içerisinde çok sayıda çocuk oyun alanları, yürüyüş alanları, koşu parkurları, dinlenme alanları bulunmaktadır. Hafta sonlarında sevdiklerinizle birlikte şehrin karmaşasından uzaklaşarak huzurlu vakit geçirebileceğiniz dingin bir yerdir. İlçe merkezinde, oldukça işlek bir noktada yer almaktadır.

Osmangazi Yeme İçme

Osmangazi, Bursa’nın merkez ilçelerinden biridir ve yeme içme olanakları açısından oldukça zengin olanaklar sunmaktadır. İlçede deneyebileceğiniz başlıca lezzetler; süt helvası, peynir tatlısı, cantık, İnegöl köfte, İskender kebabıdır.

Osmangazi Konaklama

Osmangazi gezilecek yerler

İlçede konaklayabileceğiniz çok lüks oteller, butik oteller, pansiyonlar, günübirlik kiralık evler, bungalov ev tesisleri gibi alanlar bulunmaktadır.

Osmangazi Ulaşım – Osmangazi’ye Nasıl Gidilir?

İlçe, Bursa şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Osmangazi; İstanbul’a 155 km, Kocaeli’ye 135 km, Balıkesir’e 150 km, İzmir’e 350 km ve Ankara’ya ise 390 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Osmangazi’de gezilecek yerler hakkında kısa ve gerekli bilgiler sunulmuştur. Bursa’nın en güzel ilçelerinden olan bu bölgeyi görmeden şehirden ayrılmamalısınız. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri