İstanbulMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

İstanbul Avrupa Yakası’nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası Gezi Rehberi

İstanbul tarih boyunca birçok farklı ve önemli kültüre ev sahipliği yapmıştır. Deyim yerindeyse adeta bir kültür başkentidir. Geçmişi 8.000 yıl öncesine dayandığı bilinen şehirde özellikle Bizans, Roma ve Osmanlı Dönemi’ne dair önemli kalıntıları görmek mümkündür. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir şehir olmasıyla da önemlidir. Tarih boyunca birçok devlet, bu konumun avantajlarından yararlanmak ve boğazı hakimiyeti altına almak için çok büyük çabalar göstermiştir. Böylesi büyüleyici bir şehri gezmek elbette paha biçilemez olacaktır. Hem Anadolu hem de Avrupa Yakası’nda çok sayıda gezilecek yerleri vardır. İşte İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler listesi…

Madame Tussauds

Madame-Tussauds

Burası, İstanbul’un en özel müzelerinden biridir. Madame Tussauds Müzesi, İstanbul’un en işlek yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi üzerinde yer almaktadır. Son senelerde şehrin en fazla ilgi çeken yerlerinden biri olmuştur. Özellikle hafta sonu gezilerinde çok tercih edilmektedir. İçerisinde dünya çapınca ünlü isimlerin balmumu heykelleri sergilenmektedir. Bu heykellerden bazıları; Steve Jobs, Einstein, Mozart, Marie Tussaud ve Mustafa Kemal Atatürk’tür. Müzeye en kolay şekilde ulaşmanız için öncelikle Taksim’e gelmeli ve ardından İstiklal Caddesi’ne yürümelisiniz. Tophane tramvay hattına ise yalnıza 15 dakikalık bir mesafede yer almaktadır.

Mısır Çarşısı

misir

İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler denince elbette ki akla ilk gelen yerlerden biri Eminönü olmaktadır. Eminönü, 1660 senesinden beri hizmet veren tarihi bir çarşıdır. Yapı, Kazım Ağa tarafından inşa edilmiştir ve 1940 senesinde İBB tarafından restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Mısır Çarşısı, 17. yüzyılda Valide Çarşısı olarak bilinmekteydi ve daha sonraları içerisinde çok sayıda yerli ürünler ve baharatlar satıldığından Mısır Çarşısı olarak anılmaya başlanmıştır. İçerisinde çok sayıda; kuyumcu, kuruyemişçi, bitkisel ürünler satan mağazalar, baharatçılar yer almaktadır. Hafta içinde 08.00 ile 19.30 saatleri aralığında, cumartesi günleri 08.00 – 20.00 aralığında ve pazar günleri ise 09.30 – 19.00 aralığında açıktır. Dini bayramlarda ve Cumhuriyet Bayramı’nda kapalıdır. Üsküdar, Kadıköy, Bostancı vapurlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Istanbul-Modern-Sanat-Muzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi, 8 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. 2004 senesinde inşa edilen bu müzede çok sayıda sergi salonu, fotoğraf galerisi, eğitim programları bulunmaktadır. Şehrin en sevilen ve en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden biridir. Ayrıca içerisinde; kütüphane, kafe, sinema ve mağazalar da bulunmaktadır. Müzede Türk modern sanatını şekillendiren birbirinden eşsiz eserler sergilenmektedir. Müze ücretlidir ancak kesin fiyat bilgisi için müze ile iletişime geçmenizde fayda vardır. Perşembe günleri ücretsizdir. Salı günlerinde ise saat 14.00 ile 18.00 aralığında 18 – 25 yaş aralığındaki gençlere ücretsizdir. Müze, Karaköy’de Nusretiye Cami arkasında yer almaktadır.

Galata – Taksim

taksim

İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerden biri de şüphesiz ki Galata – Taksim taraflarıdır. Burası, canlı kent yaşamının en güzel örneklerinden biridir. Taksim Caddesi üzerinde birbirinden popüler mekanlar, mağazalar, gezilecek yerler mevcuttur. Beyoğlu’nun en görkemli sembollerinden biri olan Galata da bu civarda yer almaktadır. Galata semtinin tarih kokan dar sokaklarında gezebilir, kafe ve barlarında oturabilirsiniz. Ayrıca yakınlarda yer alan; Kuledibi, Galip Dede Caddesi, İngiliz Hapishanesi, Komando Merdivenleri, Osmanlı Bankası Müzesi gibi yerleri de gezebilirsiniz. İstanbul’un gece hayatını daha yakından tanımak isteyenler de yine Galata – Taksim taraflarını tercih etmelidir.

Beşiktaş – Ortaköy

besiktas

Boğaziçi Köprüsü’nün Avrupa Yakası’ndaki ayaklarından birisi Ortaköy’dür. Burası İstanbul’un adeta sembollerinden biridir. Renkli çarşıları, canlı atmosferi, gözde mekanlarıyla Beşiktaş – Ortaköy hem İstanbulluların hem de İstanbul’u ziyaret edenlerin en sevdiği yerlerden biridir. Ortaköy gezinize Ortaköy Camii’ni gezerek başlayabilirsiniz. Ayrıca çevrede kurulan semt pazarlarını da gezebilirsiniz. Bu semt pazarlarından hediyelik eşya, ikinci el eşyalar ya da dekoratif ürünler satın alabilirsiniz. Yalnızca pazar günleri kurulmaktadır. Buna ek olarak Ortaköy’de yaz akşamları da oldukça hareketli geçmektedir. Buradaki popüler barları gezebilir, restoranlarda şık bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ortaköy’ün en meşhur lezzetlerinden biri olan kumpirleri de denemenizde yarar vardır. Buraya; Kadıköy vapuru ya da Kabataş İETT’ler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nişantaşı

nisn

İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler listesinin son sırasında herkesin ismen de olsa bildiği Nişantaşı yer almaktadır. Burası Osmanlı Dönemi’nden beri önemini koruyan tarihi bir semttir. Özellikle alışveriş mekanları ve restoranlarıyla ile ön plana çıkmaktadır. Hem gece hem de gündüz saatlerinde ayrı bir canlılığı vardır. Nişantaşı’nda gezebileceğiniz yerlerden biri Abdi İpekçi Caddesi’dir. Burası dünyaca ünlü birçok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Buna ek olarak Maçka Demokrasi Parkı da gezmekten keyif alabileceğiniz oldukça yeşil bir alandır. Beşiktaş Meydanı’ndan yürüyerek kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bir konumda yer almaktadır. 30 A, 30 M, 38 T, 72 T ve 87 numaralı otobüsler de direkt ulaşım sağlamaktadır.

Bu içerikte İstanbul Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmiştir. Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler için tıklayabilir veya daha fazla tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri