Hafta Sonu Etkinlik ve Aktivitelerİstanbul

İstanbul Hafta Sonu Etkinlikleri: İstanbul Botanik Bahçeleri

İstanbul'da Hafta Sonu Ne Yapılabilir?

Özellikle son senelerde adından sıkça söz ettiren botanik bahçeleri, birçok insanın hafta sonlarında gezip gördüğü ve doğanın tadını çıkardığı yerlerden biridir. Özellikle İstanbul gibi yeşil alan sıkıntısının yaşandığı yerlerde botanik bahçeleri ilgi bir hayli fazla olmaktadır. Peki Botanik bahçeleri nedir? Nasıl bir alandan oluşmaktadır? Botanik bahçesinde neler yapılabilir? İstanbul botanik bahçeleri nerelerdedir?

Botanik Bahçesi Nedir?

Botanik bahçesi en yalın ifade ile canlı bitkilerin sergilendiği alanlardır. Botanik bahçelerinde yer alan bitkilerin, ağaçların hiçbiri rastgele hazırlanmamaktadır. Botanik bahçelerinde bitkilerin ve ağaçların muhteşem bir uyumu bulunmaktadır. Bu uyum hem renk hem de tür olarak düşünülmelidir. Botanik bahçelerinin hazırlanışı kolay değildir. Botanik bahçelerinin başarısı bulunduğu iklim koşullarından direkt olarak etkilenmektedir. Bu nedenle bahçenin yer aldığı şehir ve hava yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. İstanbul botanik bahçeler bakımından oldukça fazla seçeneğe sahip şehirlerden biridir. Peki İstanbul botanik bahçeleri hangileridir?

İstanbul Botanik Bahçeleri

İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

Istanbul-Universitesi-Alfred-Heilbronn-Botanik-Bahcesi

İstanbul’da Botanik Bahçesi denilince akla ilk olarak Fatih ilçesinde yer alan İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi gelmektedir. Burası 1932 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde İstanbul’a kazandırılmış bir bahçedir. Botanik bahçe içerisinde 9 tane sera bulunmaktadır. Yaklaşık 19 dönümlük bir arsadan oluşan bahçede 6 bini aşkın canlı bitki türü ve 40 bin adet tropik bitki türü yer almaktadır. Botanik bahçe girişler ücretsizdir. Ancak gitmeden önce İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünü arayıp bilgi almanız gerekmektedir. Botanik bahçe Süleymaniye Mahallesi’nde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi içerisinde yer almaktadır.

Kuzguncuk Botanik Bahçe

Kuzguncuk-Botanik-Bahce

Üsküdar ilçesinde yer alan Kuzguncuk Botanik Bahçesi çok büyük bir alan olmasa da semtin en popüler yerlerinden biridir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin Üsküdar’da en sık ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir. İçerisinde binlerce yıllık ağaçlar ve bitkiler bulunmaktadır. Son derece yeşil bir alan olmakla birlikte muhteşem bir havası vardır. Hafta sonlarında İstanbul’da yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden biri Kuzguncuk Botanik bahçesinde gezmek olabilir. Burası Üsküdar’ın Kuzguncuk Mahallesi’nde İcadiye Caddesi üzerinde yer almaktadır. Burası da yine ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir alandır.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi

Zeytinburnu-Tibbi-Bitkiler-Botanik-Bahcesi

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde yer alan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi, 2005 senesinden beri bölgede hizmet vermektedir. Çok eski bir geçmişi olmamasına rağmen özellikle yaz aylarında adeta ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bahçede 700’den fazla egzotik çiçek ağaç ve bitki türü bulunmaktadır. Burada zaman zaman çeşitli etkinlikler kurslar düzenlenmektedir. Botanik bahçesinin resmi web sitesini ziyaret ederek buradaki kurtlar ve atölyeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Botanik bahçeye gitmeden önce ise telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. Zeytinburnu ilçesinde Merkezefendi Mahallesi’nde yer alan bu bahçeyi haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat-Gokyigit-Botanik-Bahcesi

İstanbul botanik bahçeleri denince akla ilk gelen yerlerden biri Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’dir. Bu bahçe 1995 senesinde Ali Gökyiğit tarafından vefat eden eşi anısına yapılmıştır. 2002 senesine kadar bir anı parkı iken 2002 senesinde botanik bahçeye dönüştürülmüştür. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bir alandır. Ataşehir ilçesinde Atatürk Mahallesi’nde yer almaktadır.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Baltalimani-Japon-Bahcesisff

İstanbul Botanik bahçeleri listesinin son sırasında Baltalimanı Japon bahçesi bulunmaktadır. İstanbul’daki botanik bahçeler arasında en farklı tarzdaki bahçe burasıdır. İçerisinde Sakura ağaçları, binlerce bitki türü, göletler heykeller ve çiçekler bulunmaktadır. Baltalimanı Japon Bahçesi, Sarıyer ilçesinde Emirgan Mahallesi içerisinde bulunmaktadır. Girişler ücretsizdir.

Buna benzer birçok hafta sonu etkinliği ya da gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri