BursaTermal Tatiller

Bursa Eski Kaplıca: Tarihin ve Sağlığın Kaynaklarından

Bursa Kaplıcaları

Bizans dönemine ait tarihi bir yapı olan Bursa Eski Kaplıca, termal tatil için tercih edebileceğiniz en iyi kaplıcalardan bir tanesidir.

Bursa Eski Kaplıca

İlginizi çekebilir: Bursa’da Termal Tatil Yapmak: Oylat Kaplıcası

Taş ve tuğla örülü duvarları ile ön plana çıkan Bursa Eski Kaplıca ortasında çok büyük bir şadırvan yer alan soğukluk bölümünün üstü kubbe ile örülmüş bir vaziyette yer alır. Bu bölümün alt kısmında mahzen ya da ahır şeklinde kullanıldığı varsayılan bir bodrum katı bulunmaktadır. Merkezinde küçük boyutlu bir şadırvan, sağ kısmında küçük bir oda yer alan hamamın ılıklık kısmında ise sekiz sütunu birbirine bağlayan yuvarlak kemerler kubbeye taşımaktadır. Sıcaklık bölümünü kapatan kubbe ise yedi metre çapındaki havuzun etrafındaki sekiz sütunu birbirine bağlayan yuvarlak kemerlerin üzerine oturmaktadır. Sütunlar ve sütun başlıkları ile havuz kenarında sıcak su boşalan aslan ağzı, Bizans Dönemi’nden kalma bir yapıdır.

bursa eski kaplıca

Bursa Eski Kaplıca Tarihi Atmosferi

İlk yapıldığı zamanlarda kurşun ile kaplı çatı, 1612 senesinde kiremitle örtülmüştür. II. Bayezit tarafından yaptırılan soğukluk bölümünün üstündeki iki kubbe ise daha sonra kurşun ile kaplanmıştır. Bursa merkez ve çevrelerinden metro, otobüs ve minibüsler vasıtası ile Kükürtlü Mahallesi’ne ve Bursa Eski Kaplıca çevresine ulaşılması oldukça kolaydır. Bu hamam pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır ve Eski Kaplıca’ya gelen ziyaretçiler tarihi yapıyı ziyaret etmelerinin yanı sıra buradaki kaplıca sularında da şifa aramaktalar. Kaplıca Evliya Çelebi’nin kitaplarına dahi konu olmuştur. Kaplıcaların alt kısmında yer alan çeşmeden içilen suyun kalp rahatsızlıklarına iyi geldiğinden söz edilmektedir. Bursa kaplıcaları da ülkemizde ve dünyada en fazla bilinen kaynak sularına sahiptir.

Tasarımı İle Öne Çıkan Eski Kaplıca

Türkiye’nin, genç oluşuma sahip bir ülke olmasından dolayı yeraltı kaynakları da hem gelişmiş hem de büyük bir öneme sahiptir. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere yakın olması ve ulaşım alternatiflerinin fazlalığı ile termal turizmin en dinamik olduğu bölgelerden olan kentte gün geçtikçe yeni bir kaplıca tesisi hizmete girmektedir. Bursa termallerinin tarihi, asırlar öncesine kadar uzanmaktadır. Yemyeşil ve masmavi bir görselliğe sahip olan bu kentte Osmanlılar, Bizans’tan kalma hamamları onarmış, yeni kaplıcalar imal etmişlerdir.  Bursa’nın en eski ve büyük kaplıcası olarak nitelendirilen eski kaplıca, Çekirge’de bulunmaktadır ve daha önceleri üstü kurşun ile kaplı durumda iken kiremit çatı yapılmıştır.

bursa eski kaplıca

Bursa Eski Kaplıca ile Sağlanan Şifa

Havuzun etrafındaki sütun ve başlıklar Bizans dönemine aittir. Günümüzde oldukça fazla ziyaretçiye sahip olan Bursa kaplıcaları onlarca hastalığın tedavisinde yardımcı yöntem olarak kullanılmaktadır. İnsanlar, doktorlarının önerisi ile Bursa Eski Kaplıca suyunun şifaları konusundan yararlanarak hastalıklarına en iyi gelecek tedavilerin uygulanmasını talep etmektedirler. Bursa yemekleri ile meşhur bir kenttir ve kişiler, otellerinde veya tesislerde sunulmakta olan yemeklerden ziyade Bursa’nın yöresel mutfağının örneklerinin tadına bakmak istemektedirler. Özellikle kışın termal tatil denildiği zaman akla ilk gelen alternatiflerden biri Bursa Eski Kaplıcanın insan sağlığına yararlı olduğu günümüzde daha da iyi bilinmektedir ve gün geçtikçe daha fazla insan tarafından tercih edilmektedir.

Eski Kaplıca Konaklama

Bursa kaplıca otelleri huzurlu ve daha sağlıklı günler geçirilmesine olanak sağlayan özel alanlar sunmaktadır. Şehirde kaplıca konusunda tecrübe kazanmış otuzdan daha fazla otel yer almaktadır. Huzurlu ve sağlıklı bir kaplıca tatili için birbirinden çeşitli oteller arasında bütçeye uygun bir konaklama alanı seçilmesi mümkündür. Tarihi kaplıcaları ve hamamları ile popüler olan Bursa pek çok kişi tarafından keşfedilmek için ziyaret edilmektedir. Şehrin kaplıcaları birer tarihi eser olma özelliğini taşımaktadır. Osmanlı döneminde Bizans’tan kalan kaplıcalar onarılmış ve buna ilave olarak yenileri de inşa edilmiştir. Kaplıcalar, stres, ağrı ve sağlık ile alakalı birçok kaygıyı geride bırakılmasında etkin bir rol oynar.

bursa eski kaplıca

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri