İzmirTermal Tatiller

Bademli Ilıcası Nerede? En Güzel Termal Tatil Yerleri

Bademli Kaplıcası

Bademli Ilıcası, deniz ılıcası olarak da anılıyor ve ılıcanın kaynak bölümleri havuz şeklinde düzenlenmiş. Bu havuzlara girdikten sonra isterseniz denize de girebilirsiniz ama deniz taşlı olduğu için yanınıza deniz ayakkabısı almalısınız.

Bademli Hakkında

İzmir ilinin dikili ilçesine bağlı olan Bademli köyü ılıcasıyla ünlüdür. Çok eski zamanlarda Aiolis Ilıcası olarak bilinen ılıcaya zeytinlikler arasında yapılan bir yürüyüş sonucu ulaşılır ve Bademli Ilıcası, deniz kıyısında Kalem Adası’nın bitişinde bulunur. Bu ılıca varlığını çok uzun zamanlardan beri sürdürüyor ve bulunduğu köyden ismini alıyor. Bölge sit alanı olarak ilan edilmiş durumda ve tabii ki etrafında işletme göremeyeceğimiz bir ılıca.

bademli ılıcası

İzmir’de Kaplıca Tatili Yapılacak Yerler

Sağlık turizmi açısından zengin illerimiz arasında İzmir de bulunuyor. İzmir’in birçok bölgesinde kaplıcalar mevcut. Balçova’da çok eski zamanlara ait bir kaplıca var. Çeşme, Dikili, Bergama, Menemen ve Seferihisar gibi ilçelerinde de kaplıcalar var. Bu kaplıcaların birbirinden farklı hastalıklara şifa olan suları var. Aralarında tesislere sahip olan kaplıcalar olsa da Bademli Ilıcası herhangi bir tesis veya işletmeye sahip değil. Bu ılıcada yaz kış fark etmeksizin denize girebilirsiniz. Kaplıca sıcaklığı 65 dereceyi buluyor ve açık deniz sıcaklığı da 42 derece civarı.

Bademli Ilıcası & Termal Tatile Gideceklere Tavsiyeler

Bademli Ilıcası, etrafında tesis bulundurmadığı için ılıcalara gitmeden önce konaklama ihtiyacınızı karşılayacak bir yer bulmalısınız. Kaplıcanın bulunduğu bölge sit alanı olduğundan etrafı kirletmemeye özen göstermelisiniz. Bademli Kaplıcası çok eski zamanlara dayandığı için etrafta birçok kalıntı var kaplıca tatili sırasında göreceğiniz birçok kalıntı var. Şifalı sulardan yararlanabileceğiniz kaynak havuzlar yapılmış, bu havuzlara girerek hastalıklarınıza derman olacak sularla buluşabilirsiniz.

bademli ılıcası
Kütahya Termal Tatil & Emet Yenice Kaplıcaları

Bademli Ilıcası İçin Ulaşım

Dolu dolu bir kaplıca tatili için kara yolu ile ulaşımı tercih edebilir, İzmir’ den sonra Dikili ilçesi ve oradan da Bademli köyüne geçebilirsiniz. İzmir Havalimanını ulaşım için kullanabilirsiniz. Bundan sonra Bademli Kaplıcası tatiliniz için 1 saat 45 dakikalık bir mesafeniz kalıyor. Kaplıcalara günübirlik turlar da düzenleniyor. Bu turları kullanarak da Bademli’ ye ulaşabilirsiniz.

Bademli’de Kaplıcaya Gitmek ve Sosyal İmkanlar

Sosyal imkân kapsamında sit alanı olarak korumaya alınmış olan Bademli ılıcası çok zengin değildir. Burada konaklayabileceğiniz bir işletme mevcut değil. Bir gününüzü kaplıcalara ayırarak Dikili’ de kendiniz için konaklama yeri ayarlayabilir ve alışverişinizi yapabilirsiniz. Ilıcalara sabah erken vakitte giderseniz sizi karşılayacak çok güzel bir manzara var.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri