SivasTermal Tatiller

Sivas’ ta 4 Mevsim Tatil Sıcak Çermik Kaplıcaları

SİVAS' TA 4 MEVSİM TATİL: Sıcak Çermik Kaplıcaları

Sivas termal kaplıcaları, hem sağlık hem de huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin gözde şehirlerinden birisi. Her mevsim tatil sever konuklarını ağırlayan sıcak çermik kaplıcaları, aileler için bir çok imkan sunuyor. Bu imkanların neler olduğuna bakalım;

Sıcak Çermik Kaplıcalarının Özellikleri ve Nelere İyi Gelir

Sivas ili ve çevresinde jips kayaçlarının çok olması ve diğer yer altı zenginliklerinden dolayı bu kaplıcaların sağlık konusunda çok iyi geldiği düşünülmekte. Sıcak çermik kaplıcaları, jeotermal aktivitenin etkisi altında olan bir bölge olduğu için doğal sıcak su kaynaklarına sahiptir. Bu sıcak su kaynakları yerel halk ve ziyaretçiler tarafından termal turizm amacıyla kullanılmaktadır. Sodyumlu, sülfatlı, hidrokarbonatlı, magnezyumlu ve karbonatlı bileşime sahip olan kaplıca suyu; romatizma, sinir sistemi, solunum yolu, metabolizma bozuklukları, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıklarının tedavisinde ek tedavi olarak ziyaret edilen bir merkez.

Sıcak çermik kaplıcaları, genellikle romatizma, cilt hastalıkları, kas ağrıları, dolaşım sorunları gibi rahatsızlıkları hafifletmek veya tedavi etmek amacıyla da ziyaret edilir. Bu kaplıcalar aynı zamanda dinlenme, rahatlama ve doğal güzelliklerin tadını çıkarma amacıyla da tercih edilir.

Sıcak Çermik Kaplıcalarında Konaklama

Sivas belediyesi tarafından işletilen 2 adet termal otel, buna ek olarak bir vakıfa ait yüksek kapasiteli konaklama yeri sıcak çermik kaplıcalarına gelecek olan misafirler için uygun konaklama ortamını sunuyor. Bazı konaklama yerlerinde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi de bulunmakta, bu imkanın bulunduğu konaklama merkezleri tatil severler tarafından daha fazla rağbet görmekte.
Yaz mevsiminde buna ek olarak 1200 kişi kapasiteli çadırlar da tatil severlerin konaklamalarına bir seçenek oluyor. Pansiyonlar ise sıcak çermik kaplıcalarına gelen konuklar için her mevsim hizmet vermeye devam ediyor.
Otel seçeneklerinden en gözde olanları;

KRC Sivas Termal Hotel & Spa (7.6)
Bilici Termal Resort Hotel & Spa ( 7.4)

SİVAS' TA 4 MEVSİM TATİL: Sıcak Çermik Kaplıcaları
SİVAS’ TA 4 MEVSİM TATİL: Sıcak Çermik Kaplıcaları

Sıcak Çermik Kaplıcalarına Ulaşım

Sıcak çermik kaplıcaları genellikle Sivas merkez ve Yıldızeli ilçesinin çevresinde bulunmakta. Yıldızeli ilçesi sıcak çermik kaplıcalarına 15 km uzaklıkta bulunuyor. Sivas merkeze 22 km uzaklıkta bulunan havaalanı başka bir şehirden gelecek olan misafirlerin en çok tercih edilen yöntemlerden birisi. Demiryolu kullanmak isteyenler ise, Sivas il merkezinde bulunan ve kaplıca alanına 30 km mesafedeki tren yolculuğunu tercih edebiliyor.

SİVAS' TA 4 MEVSİM TATİL: Sıcak Çermik Kaplıcaları
SİVAS’ TA 4 MEVSİM TATİL: Sıcak Çermik Kaplıcaları

Sıcak Çermik Kaplıcalarında Gezilecek Yerler

Sıcak çermik kaplıcalarının bulunduğu Yıldızeli ilçesi, doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla ziyaretçileri cezbediyor. İlçe, huzurlu atmosferi ve yerel kültürüyle ülke genelinde tanınmakta. İşte Yıldızeli ilçesinde gezilebilecek bazı yerler:

Tödürge Gölü Tabiat Parkı

Doğal güzellikleriyle ünlü Tödürge Gölü Tabiat Parkı, kuş gözlemciliği, yürüyüş, piknik gibi etkinlikler için popüler bir nokta. Ayrıca isteyen konuklar gölde balık avı da yapabiliyor.

Sızır Şelalesi

Yıldızeli’ne yakın olan Sızır Şelalesi, doğal bir güzellik olarak görülmeye değer. Piknik yapabilir ve serin suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Yıldız Dağı Milli Parkı

Bu milli park, doğal güzellikler ve trekking rotaları sunar. Doğa yürüyüşüne meraklı olanları kendisine çeken bir parktır.

Kösedağ Tarihi Milli Parkı

Tarihi ve doğal güzelliklerini bir araya getiren bu milli park, tarihi kalıntıları, höyükleri ve piknik alanları içerir.

Güdül Kalesi

Güdül Köyü’nde yer alan bu tarihi kalıntının, Bizans dönemine ait olduğu düşünülüyor. Harabe halinde olan bu kalıntılar, tarihe ve arkeolojiye ilgi duyanlar için güzel bir ziyaret noktası.

Kurşunlu Camii ve Kümbeti

Yıldızeli ilçesinde yer alan bu camii ve kümbet, tarihi ve mimari güzellikleriyle ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.

Keklik Göleti

Gölet’i, doğal bir sulak alan olarak kuş gözlemcileri için ilgi çekicidir.

Yıldızeli ilçesi, Sivas’ın doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarını keşfetmek isteyenler için güzel bir seçenektir. Tarihi yapıları, doğal alanları ve yerel yaşamı deneyimlemek için bu noktaları ziyaret edebilirsiniz.

SİVAS' TA 4 MEVSİM TATİL: Sıcak Çermik Kaplıcaları
SİVAS’ TA 4 MEVSİM TATİL: Sıcak Çermik Kaplıcaları

Şehrin Lezzetleri

Sivas, Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan bir şehir olduğu için genellikle İç Anadolu mutfağına ait yemekleri barındırır. Sivas mutfağı, temel olarak un, et, bakliyat ve yoğurt gibi geleneksel İç Anadolu malzemelerine dayalıdır. Bu yemekler, Sivas’ın kültürel mirasını ve mutfak zenginliğini yansıtan lezzetler arasında yer alır.

Kesme Çorbası

Sivas’a özgü olan bu çorba, yufka parçaları, yoğurt ve nane ile hazırlanır.

Kuzu Tandır

Kuzu etinin özel bir yöntemle uzun süre pişirilmesiyle elde edilen lezzetli bir yemektir.

Tarhana Çorbası

İç Anadolu mutfağının vazgeçilmez çorbalarından birisidir. Tarhana tozu, su veya et suyu ile çorba haline getirilir.

Sivas Köftesi

Bulgur, kıyma ve baharatların karıştırılmasıyla hazırlanan ve ceviz içi ile doldurulan bir tür dolmadır.

Sivas Katmeri

Yufka ile yapılan, içine ceviz ve şeker konularak hazırlanan geleneksel bir tatlıdır.

Mercimekli Kısır

Bulgur, mercimek, salça, soğan ve baharatlarla yapılan bir tür kısır yemeğidir.

Cızlak Çorbası

Kuru fasulye, nohut ve yeşil mercimek gibi bakliyatlarla yapılan bir çorbadır.

Pıt Pıt Kebabı

Sivas’a özgü olan bu kebap, kuzu etinin tereyağında kavrulması ve baharatlarla lezzetlendirilmesiyle hazırlanır.

Kelecoş

Hamurun içine peynir, patates ve baharatlar konularak yapılan bir tür börektir.

Kete

Kat kat açılan hamurun arasına tereyağı sürülüp tekrar katlanarak yapılan, çıtır ve lezzetli bir hamur işidir.

Sızgıt Kebabı

Kuzu eti ve domatesin tandırda pişirilmesiyle hazırlanan bir tür kebaptır.

Haşıl

Buğdayın haşlanmasıyla yapılan, genellikle etli veya kırmızı mercimekle birlikte servis edilen bir yemektir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Sibel Can İzmir Fuarı Konseri Ücretsiz – İzmir Fuarı Çim Konserleri

Daha fazla gezi ve tatil fikri için Gezilinki Youtube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri