İzmirTermal Tatiller

Dikili Nebiler Kaplıcası İzmir’in Doğal Şifa Kaynağı

İzmir Dikili Nebiler Kaplıcası

İzmir çevresinde oldukça fazla keşfedilecek rota mevcuttur ve Dikili gerek doğal güzellikleri, gerekse kaplıcaları ile ön plana çıkmaktadır. Nebiler köyünde bulunan bu kaplıca da keşfedilmeyi bekleyen eşsiz bir rota ve doğal şifa kaynağıdır. Dikili Nebiler Kaplıcası, İzmir ilinin Dikili ilçesinde yer alan doğal bir kaplıcadır. Türkiye‘nin batı kıyısında, Ege Denizi’ne kıyısı olan Dikili ilçesinde yer alır. Dikili ilçe merkezine 12 km uzaklıkta, Ayvalık yolundan 4 km içeride bulunur. Ayrıca burada keşfedilmeyi bekleyen ve henüz çok fazla bilinmeyen Nebiler şelalesi de bu doğal güzelliklerden bir tanesidir. Nebiler köyünde yemyeşil doğa içerisinde trekking parkurlarında yürüyüş yaparak bir çok mağara ve şelale keşfedebilir, eşsiz manzaralı restoranlarında mola verebilirsiniz. Fotoğraf çekmek isteyenler içinde eşsiz görseller sunan Nebiler köyüne gittiğinizde Aşıklar şelalesi ve Ağlayan mağarayı görmeden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz. Aşıklar şelasi içinde hüzünlü bir aşk hikayesi vardır. Rivayete göre; peri padişahının kızı bir gence sevdalanır, fakat peri padişahı kızının bu gence vermek istemez. İki genç aşık sürekli Nebiler vadisinde bulunan bir çınar ağacının altında buluşarak özlem giderirler, bu durumu öğrenen padişahta askerlerini yanına alarak bu duruma bir son vermek ister. Amacı kızına aşık olan bu genci öldürerek bu aşka son vermektir. Askerleri ile gençleri tam yakalamak üzereyken birden çınar ağacı ikiye ayrılır ve aşıkları gövdesine hapseder. Bu durumu gören padişah insafa gelir ama artık çok geçtir. Ağacın gövdesinde bulunan aşıklar allaha dua ederler bu durumun hiç bitmemesi için, sonunda allah dualarını kabul eder ve kayalıkların arasından akan bir şelaleye çevirir. İki gencin aşkıda sonsuza kadar bir su misali akar gider..

nebiler-kaplicasi-1
nebiler-kaplicasi-1

Tarihçe

Dikili Nebiler Kaplıcası, antik dönemde de kullanılmıştır. Kaplıca adını, bölgede yaşayan ve suyun şifalı olduğuna inanan Nebiler adlı yerel halktan almıştır. Roma döneminde de büyük önem taşıyan kaplıca, Osmanlı döneminde de restore edilerek kullanılmıştır.

Özellikleri

Dikili Nebiler Kaplıcası, içerisinde bulundurduğu mineraller bakımından oldukça zengindir. Özellikle suyu hidroasetat iyonu, sodyum, kalsiyum, potasyumsülfat, bikarbonat ve magnezyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Bu mineraller sayesinde kaplıca, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Kaplıca suyu, sıcaklığı 40-60 derece arasında değişen bir termal sudur.

nebiler-kaplicasi2
nebiler-kaplicasi2

Faydaları

Dikili Nebiler Kaplıcası’nın sularının birçok faydası bulunmaktadır. Suyun içerisindeki mineraller, cilt hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Kaplıca suyu, romatizma, kas ağrıları, eklem ağrıları, sinir sistemi hastalıkları, stres, uyku bozuklukları, sindirim sistemi hastalıkları ve solunum yolu hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır.

Konaklama ve Tesis Özellikleri

Dikili ilçe merkezine yakın olduğundan çok fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bu tesisler modern tesisleri ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine konforlu bir tatil imkanı sunmaktadır. Kaplıca tesisleri, kaplıca suyunun sağlık açısından faydalarından yararlanmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Tesislerde kaplıca suyu havuzları, sauna, buhar odaları ve masaj salonları gibi birçok imkan bulunmaktadır.

Dikili Nebiler Kaplıcası, doğal güzellikleri ve kaplıca sularının sağlık açısından faydaları ile Türkiye’nin en önemli termal turizm merkezlerinden biridir. Kaplıca suyunun şifalı özelliklerinden yararlanmak ve konforlu bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Daha fazla gezi ve tatil önerisi için Gezilinki Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu yazımızada göz atmanızı tavsiye ederiz: Bodrum Gece Hayatı Nasıl? İşte Çılgın Eğlence Klüpleri

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri