BalıkesirEgeYurtiçi Gezilerimiz

Ayvalık Gezi Rehberi: Mavi Tur, Kamp ve Deniz Tatili

Ayvalık Gezilecek Yerler

Birçok tatil planının kesişimi haline gelmiş olan Ayvalık, kalabalık ve sesten kaçışın uğrak noktalarından. Ayvalık gezi rehberi ile kaçış rotası sizi bekliyor!

Ayvalık Hakkında

Balıkesir, Marmara Bölgesi’nde bulunan bir ilimizdir. Ayvalık ise, Balıkesir’in Ege Bölgesi kıyısında bulunur. Bir beldedir ve Türkiye içerisinde tatil yapılacak yerler listesinde ilk onun içinde yer almaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinden de ülke içerisinden de birçok kişiyi özellikle yaz aylarında ağırlayan Ayvalık’ta birçok iyi tatil fırsatı bulunmaktadır. Balıkesir merkezle arasında yaklaşık 1,5-2 saat mesafe bulunmaktadır.

Midilli Adası’nın tam karşısında yer alan Ayvalık, mavi bayraklı plajları ve yemyeşil ormanları ile popülerlik kazanmıştır. Dünyanın en güzel yerleri arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. En iyi tatil için tercih edebileceğiniz yerler arasında olan Balıkesir, çeşitliliği ve verimliliği sebebiyle tarih boyunca da birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Zamanında yapılan arkeolojik kazılarda antik zamana ait birçok çanak çömlek parçalarına rastlanılmıştır. Parçalar üzerinde yapılan incelemelerde Helenistik Dönem’e ait izlere rastlanmıştır. Roma döneminde en güçlü zamanlarını yaşayan alan daha sonra Bizans zamanında parlaklığını yavaş yavaş kaybettiği düşünülmektedir. Yani aslında Ayvalık gezi rehberi sayesinde birçok tarihi uygarlığın izlerini görebileceğinizi söyleyebiliriz.

ayvalık

İlkçağ Dönemi’nde Hititler, Frigler, Lidya gibi uygarlıklara ve daha sonra Roma ve Bizans İmparatorluk’larına ve 14. Yüzyıl sonrası Osmanlı İmparatorluğu’nun medeniyetine ev sahipliği yapmıştır. 1821 yılında, Yunan Ayaklanması sırasında Rum halkın isyana katılmasıyla beraber alan bir süre boşaltılmıştır. Daha sonra dönmelerine izin verilmiştir ancak bu durumdan dolayı bölgeden çıkan eserler genellikle Antik çağlara ait çıkmaktadır.

Ayvalık’a Ulaşım

Balıkesir otogarından minibüsle Ayvalık’a ulaşmak mümkündür. Birçok firma ilçeye gider ve arası yaklaşık 120 kilometredir. Mesafeyi yaklaşık 1,5-2 saatte rahatlıkla alabilirsiniz. Bunun yanında demiryolu da tercih edebileceğiniz vasıtalardan bir tanesidir. İstanbul, Ankara gibi yerlerden otobüsle ve hatta uçakla da Ayvalık’a ulaşmak mümkün.

İzmir’den Ayvalık’a gitmek isterseniz demiryolu bile tercih edebilirsiniz. Mavi Tren adı verilen trenlerle Balıkesir üzerinden Ayvalık’a ulaşmanız mümkündür. Tren İzmir-Eskişehir yönünde gidiyor. Orada Balıkesir’den inip aktarmayla beraber Ayvalık’a varabilirsiniz.

Başka şehirlerden havayolu vasıtasıyla gelmek isterseniz Balıkesir Kocaseyit Havalima’nında inebilirsiniz. Havalimanı ile Ayvalık ilçesi arasında 45 kilometre mesafe bulunmaktadır. Havalimanından kalkan servislerle Ayvalık’a ulaşmanız mümkündür. Ayvalık gezisi fırsatı kaçmaz, planlamalarınızı yapıp bütçenizi ayarlayın, Ayvalık sizi bekliyor!

Ayvalık’ta Görülmesi Gereken Yerler

Ayvalık açık ara dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Yapılacak birçok şeyin olduğu Ayvalık gezi rehberi ile tatilinizi değerlendirmek için Ayvalık’ta neler yapabilirsiniz? Bakalım:

Küçükköy

Ayvalık’tan 5 kilometre uzaklıkta bulunan yerde sanat anlamında birçok şey bulabilirsiniz. Birçok sanatçının atölyesinin bulunduğu Küçükköy, tatilinize sanatla değer katmak isterseniz sizleri bekliyor. Köyün tarihi büyük Osmanlı fatihi II. Mehmet’e kadar dayanır. Bölgede önce Rumlar varken daha sonraları Boşnaklar köye yerleşmiştir. Rumların bölgede bulunduğu zamanlarda buraya Yeniçarahori adı verilmiştir. Bölge aynı zamanda bu isimle de anılmaktadır. Ayvalık’la arasındaki mesafeyi kat etmek için Ayvalık merkezden kalkan belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

ayvalık gezisi

Saatli Camii

Ayvalık içerisinde yaşamış Hristiyan nüfustan dolayı bölgede birçok kilise bulunmaktadır. Bunlardan bazıları mübadele sonrası camiye çevrilmiştir. 1850’li yıllarda kilise olarak inşa edilmiş Saatli Camii’nin asıl adı Agiois Yannis Kilisesi’dir. 1928 yılından sonra burası camiye çevrilmiştir. Kiliselerde olan çan kulelerinden bir tanesine sahip olduğu için burası daha sonra bir saate çevrilmiştir. Saatli Camii adı buradan gelmektedir. Kilise camiye çevrildiğinde kilise motifleri kapatılmış ve daha sonradan minareler eklenerek cami tamamlanmıştır. Ayvalık’ın simgesel yerleri arasındadır ve Ayvalık gezi rehberi kapsamında mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

ayvalık gezisi

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda Adası üzerinde yer alan kilise, 1873 yılında inşa edilmiştir. Ortadoks kilisesidir. 1927 yılında o dönemde camiye çevrilen yapılar arasında, kilise de camiye çevrilmiştir. Daha önceleri kullanılan kilise, 1944 yılında meydana gelen bir depremden dolayı terk edilmiştir. Daha sonra 2011 yılında, Koç Vakfı tarafından restore edilmiş ve müzeye çevrilmiştir. Birçok tarihi dönemi görmüş ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmış bu yapıyı görmelisiniz.

ayvalık gezisi

Cunda Adası

Ayvalık’ta tatil yapılacak yerler arasında başı çeken ada, Ayvalık bölgesinde bulunan 22 ada içinde üzerinde yerleşim kurulan tek adadır. Koyları, balık restoranları ve Rum meyhaneleriyle birçok güzel anı yaşayabileceğiniz Cunda Adası Ayvalık gezi rehberi için vazgeçilmez gezi alanlarından ve saat başı düzenlenen feribot seferleriyle ulaşılabilecek bir yer. Cunda ile Ayvalık arasında bir de köprü bulunur, kişisel aracınızla da gidebileceğiniz Cunda Adası ve Ayvalık arasındaki bu köprü Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinir.

ayvalık gezisi

Sarımsaklı

Ayvalık merkeze 8 kilometre mesafede bulunur ve Küçükköy’e bağlıdır. Sarımsaklı bir plajdır ve genellikle turistler ve yerli tatilciler tarafından tercih edilen önemli bir denize girme alanıdır. Oldukça ünlüdür, suyu, güneşi, kumsalıyla Sarımsaklı güzel bir deniz tatili için sizi bekliyor.

sarımsaklı sahili

Badavut Sahili

Sarımsaklı’dan sonra yine denize girebileceğiniz ünlü bir plajdır. Sarımsaklı’ya göre daha ılık bir suya sahiptir ve biraz daha temizdir. Ayvalık’ın sakin plajlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeme ve içme ihtiyaçlarınız için hizmet veren mekanların bulunduğu Badavut Sahili, konaklama içinde birçok alanı bünyesinde barındırır. Ayrıca söylememiz gerekir ki sualtı zenginlikleri bakımından oldukça gelişmiştir.

badavut sahili

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri