BalıkesirEge

Sarımsaklı Ayvalık gezilecek yerler? Sarımsaklı’ya nasıl gidilir?

Ayvalık - Sarımsaklı Gezi Rehberi

Sarımsaklı Ayvalık şehrinin önemli bir tatil kentidir. Kentin en önemli özelliği kum plajı ve berrak ve serin olan denizidir.

Sarımsaklı Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan küçük bir yerleşim yeridir. Son yıllarda nüfusu kademeli olarak artsa da asıl yoğunluğu yaz aylarında görülmektedir. Kent yaz aylarının haricinde kapalı küçük bir kasaba görüntüsü vermektedir. Havaların ısınması ile birlikte yazlıkçılar gelir ve bu küçük kentin kapısını açarlar. Öte yandan kente Balıkesir merkezden otobüs ile Ayvalık’tan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

SARIMSAKLI DENİNCE AKLA İLK NE GELİR?

Yazının girişinde de bahsettiğimiz gibi Sarımsaklı denince ilk akla Sarımsaklı Plajı gelmektedir. Ücretsiz olan bu plaj 7 km uzunluğunda ve 100 m enindedir. Yaz aylarında kalabalık olan bu plajda arkadaşlık kurmak ve iyi vakit geçirmek oldukça kolaydır. Öte yandan plajda şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz ücreti ise 25 TL civarındadır.

SARIMSAKLI PLAJI VE OTOPARK

Plaja arabanız ile de girebilirsiniz plajın hemen arkasında belediyenin işlettiği otopark bulunmaktadır. Cüzi bir ücret karşılığında aracınız sabahtan akşama kadar bu otoparkta kalabilir. Otoparkın tek kötü yanı üstünün açık olmasıdır. Bu nedenle arabanız Sarımsaklı sıcağında ateş gibi olabilir. Bence araç ile gelecekseniz mahalle aralarında uygun bir yere park edebilirsiniz.

Özellikle Marmara ve Ege bölgelerinden günlük, haftalık ve aylık çok insan geldiği için şehirde bir otopark sorunu var. Belediye sahilin bir bölümünü otopark olarak ayırsa da bütün gün sıcağın altında kalan araç adeta sinirden ateş soluyor. Ancak mahalle aralarının haricinde de kentte çok fazla otopark yeri bulunmamaktadır. Tabi özel otopark bulunmakta ve ücretleri 30 ile 50 TL arasında değişmektedir. 

SARIMSAKLI’DA KALINACAK YERLER NERELERİ?

Sarımsaklı’da kalınacak 4 farklı yer bulunmaktadır. Bunlardan birincisi oteller, ikincisi pansiyonlar, üçüncüsü çadır kampları ve dördüncüsü emlakçılar tarafından sezonluk kiralanan daireler.

SARIMSAKLI OTELLER

Sarımsaklı’da büyük sayılacak çok fazla otel bulunmamaktadır. Çoğunluğu küçük ve tatil köyü tarzı otellerdir. Büyük ve küçük otellerin fiyat aralığı ise yaklaşık 200 ile 1000 TL arasındadır.

Bu fiyatlar sezon yoğun geçerse farklılık gösterebilmektedir. Koronavirüsün yoğun hissedildiği zamanlarda otel fiyatları düşük seyretmekteydi ancak 2021 yazı ile birlikte fiyatlarında rekor artış gözlendi. Bu bölgede uygun fiyat ödeyerek otellerde kalmayı isterseniz, otellerin ve tatil sitelerinin yaptığı kampanyaları takip etmelisiniz.

SARIMSAKLI PANSİYON

Öte yandan şehir merkezinde çok sayıda pansiyon bulunmaktadır. Kendi deneyimimi göz önüne alırsak buraların günlük fiyatları düşük sınıf otellerden bir miktar düşüktür. Ancak otellerin çoğunda sabah kahvaltısı bulunmakta ancak pansiyonlarda bu ayrıcalık yoktur. Pansiyonlarda daire kiralayabileceğiniz gibi oda da kiralayabilirsiniz.

Şehirdeki pansiyonların yüzde 99’u sadece kalma ve denizden çıktıktan sonra dinlenmek ve duş almak için kullanılmaktadır. Ama küçük de olsa birçok otelde kendine özgü alanlar bulunmaktadır. Bunların en yaygını havuzlardır.

SARIMSAKLI ÇADIR KAMPI

Eğer Sarımsaklı’da 1 haftadan az veya 3-4 gün kalmayı düşünüyorsanız çadır kampları sizin için en uygunu olacaktır. Eğer 1 haftadan fazla kalacaksanız kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çadır kampları çoğunlukla Sarımsaklı merkezden biraz uzakta yerleşim yerlerin daha az olduğu ormanlık ve denize sıfır alanlarda bulunmaktadır. Bu yerlerin en sevdiğim yanı yeşillik alanlarda bulunması, denize yakın olması şehrin diğer bölgelerine göre daha serin olması ve arkadaşlık ortamının daha kolay kurulabildiği ortamlar olmasıdır. Eğer çocuğunuz varsa hemen arkadaş bulacaktır. Aileniz hemen yan çadırdaki aile ile kaynaşacaktır.

SARIMSAKLI DAİRE KİRALAMA

Bu uygulama son 10 yılda gittikçe popüler olmaya başladı. Bu uygulamada özellikle Sarımsaklılar evini sezonluk emlakçıya kiraya verir emlakçılar ise günlük, haftalık ve aylık olarak Akçay’a gelen turistlere bu evleri kiralar.

SARIMSAKLI’DA GEZİLECEK YERLER?

Şeytan Sofrası: Ayvalık ve Sarımsaklı arasında yer alan Şeytan Sofrası tepelerden oluşan bir alandır. İddiaya göre bu alanda şeytanın ayak izi bulunmaktadır. Bu ayak izine benzer çukur koruma demirleri ile kapalıdır. İlginç bir şekilde yerli ve yapancı turistler bu çukura para atarlar. Öte yandan güneşin doğuşunu ve batışının izlendiği bu alana çıkmak ücretsizdir.

Sarımsaklı Plajı: Bence Sarımsaklı Plajı plajlar arasında en iyilerinden birisidir. Temiz, bakımlı, kumu bol ve kolayca denize girilebilecek bir konumdadır.

Badavut Plajı: Bu nokta su sporları ve denize girmek için ideal noktadır. Temiz plajı, soğuk suyu, altın renkli, temiz ve incecik kumlu bir sahil yapısına sahiptir. Bölge halkı merkezdense Badavut Plajı’nı daha çok severler. Giriş ücretsizdir.

Tımarhane Adası: Taşlı Manastır diye de bilinen Tımarhane Adası, Sarımsaklı’nın bilinen ve ziyaret edilen alanlarından birisidir. 19. yüzyılın başlarında psikoterapi merkezi amacıyla kullanılan ve farklı çiftlik evlerinin bulunduğu bir noktadır.

Çamlık Koyu: Çamlık Koyu, doğaseverlerin sıklıkla uğradığı bir alandır. Orman ve deniz bu alanda iç içedir. Çamlık Koyu, gözden uzakta sakinlik isteyenler için en çok tercih edilen noktalardan birisidir. Çamlık Koyu’da kamp, yürüyüş, trekking ve farklı doğa sporları yapabilirsiniz. Ancak bu bölgede işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle yanınızda mutlaka yemeğiniz ve suyunuz olsun. Özellikle kamp yapacak kişilerin hazırlıklı gitmesi şiddetle önerilmektedir. Ayrıca Çamlık Koyu’na giriş ücretsizdir.

SARIMSAKLI’DA NE YENİR?

Sarımsaklı ve Edremit Körfezi’nin genelinde deniz ve deniz ürünleri daha çok tüketilir. Ve bu bölgedeki restoranlar tabi hepsi değil Ege’nin en iyi restoranlarındandır. Ancak altını basa basa söylüyorum ki sokakta satılan midyelerden sakın yemeyin. Birçok turist bu midyelerden sonra karın ağrısı çekmekte ve tatili zehir olmaktadır. İnternetten araştırılıp ve iyi yorum almış yerler tercih edilmelidir.

Sarımsaklı’da taze mevsim balıkları, zeytinyağlılar, Ege mezeleri, özellikle sardalya, lakerda, sirkeli kalamar, ahtapot salatası, karides, ısırgan otu salatası, deniz börülcesi, sarımsaklı radika, turp otu salatası, Girit ezmesi, fava, köz patlıcan, kabak çiçeği dolması ve meşhur Ayvalık tostu yenilebilir.

SARIMSAKLI’DA GECE HAYATI

Sarımsaklı’nın gece hayatı çok renklidir. İsterseniz akşam serinliğinde kordonda turlayabilir ve çevredeki kafelerde çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Öte yandan Sarımsaklı’da pub ve bar kültürü de gelişmiştir. Alkol kullanıyorsanız buralara da uğrayabilirsiniz. Ayrıca ilçede canlı müzik yapan Club ve mekanlar da bulunmaktadır. Alkollü ve alkolsüz tercih edebileceğiniz bu yerlerde güzel bir Sarımsaklı akşamı geçirebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri