BalıkesirTermal Tatiller

Güre Nerede? Güre Kaplıcaları Nasıldır?

Edremit Güre Gezi Rehberi

Güre birçok doğal güzelliği bünyesinde barındıran, Kaz Dağı ile özdeşleşen Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı ferah, küçük ve şirin bir beldemizdir. Güre ismi, tarihe bakıldığında Selçuklular zamanında bölgede yaşayan Gürelli Aşireti’nden gelmektedir. Güre’ye gittiğiniz de gözünüze ilk çarpacak olan Türk ve Rum ustalar tarafından yapılmış eski evleri olacaktır. İşte Güre Kaplıcaları rehberimiz…

Güre denilince akla, eşsiz lezzeti ile ünlü zeytin-zeytinyağı ve kaplıcaları akla gelmektedir. Türkiye’nin birçok noktasına Güre’de üretilen zeytinyağları ulaştırılmaktadır. Kaplıcaları ise tarihe konu olmuştur. Yunan mitolojisinde güzellik tanrıçası olan Afrodit, sabahları yıkanmak için Güre’de kaplıcalar inşa ettirdiği rivayet edilir.

GÜRE’DEKİ TERMAL SUYUN ÖZELLİKLERİ

Berrak denizi, termal kaplıcaları ve dağı ile Güre, görülmeye değer bir turizm cennetidir. Tarihi boyunca birçok uygarlığın gelip yerleştiği Güre Kaplıcaları çıkan şifalı suları ile hem bölgenin hem de Türkiye’nin önemli bir termal merkezi olmuştur.

Güre’de çıkarılan 64 derecelik kaplıca suyu; kas-iskelet hastalıkları başta olmak üzere ortopedik ameliyatların ardından görülen hareketsiz kalma durumlarında, sinir sistemi rahatsızlıkları, karaciğer sıkıntıları, spor sakatlıkları, kadın hastalıkları, sedef hastalığı, böbrek taşı ve kumu, guatr gibi birçok hastalığa iyi geldiği ifade edilmektedir.

GÜRE’YE ULAŞIM

Güre Kaplıcaları, Marmara bölgesinde bulunan Edremit Körfezinin bir incisi olarak tasvir edilir. Karayolunu tercih edecekseniz eğer, Balıkesir üzerinden gelmeniz daha rahat olacaktır. Ancak Güre, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlere yakındır. İstanbul-Güre arası 243 km, İzmir-Güre arası ise 201 km’dir.

Şehirlerarası otobüs ile seyahat etmek isterseniz Güre’ye direkt otobüs bulunmamaktadır. Ancak Balıkesir’in merkezinde bulunan Toplu Taşıma Merkezi’nden kalkan belediye otobüsleri ile şehir terminaline giderek, buradan her saat başı Güre’ye giden otobüsler bulabilirsiniz. Balıkesir merkezinden otobüsler ile Güre’ye seyahat yaklaşık 2- 2,5 saat sürmektedir.

Uçak ile gelmek isterseniz eğer İstanbul ve Ankara’dan Edremit havaalanına direk uçuş bulunmaktadır. Edremit’ten Akçay ve Altınoluk minibüslerine binerek 3 km mesafede bulunan Güre’ye ulaşabilirsiniz.

GÜRE’DE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Yeşilin içinde huzur bulmak isterseniz Güre tam size göre bir yerdir. İçerisinde söğüt, çam ve ıhlamur ağaçların bulunduğu Güre’ye 2.5 km uzaklıkta bulunan Pınarbaşı ve Ağlayan Şelale’de piknik yapabilirsiniz.

UNESCO tarafından özel ödüle layık görülen, Türkmen halkının yaşam tarzını görmek ve orada yaşıyormuş hissini tatmak için içerisinde kütüphane, Selim Turan sanat galerisi, sergi salonunu, deniz yaşamı koleksiyonu, yerel kültürün yaşayışı sergileyen motifleri görmek için Özel Etnografya Galerisi’ni gezebilirsiniz.

Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri