BalıkesirMarmara

Altınoluk’ta Gezilecek Yerler? Altınoluk’a nasıl gidilir? Altınoluk sahilleri

Altınoluk Gezi Rehberi

Altınoluk, Edremit Körfezi’nde yer alan ve Ege’nin Kuzey Ege bölgesinde bulunan küçük bir tatil kasabasıdır. Altınoluk’un özellikleri arasında temiz havası ve mavi bayraklı plajları yer almaktadır.

Marmara ve Ege’de yaşayan kişilerin gözde tatil şehirlerinden birisidir. Ege’nin önemli tatil bölgelerinden birisi olan Edremit Körfezi’nde yer alan bu şirin tatil beldesi her Türk insanının emeklilikte yerleşmek isteyeceği bir Ege kasabasıdır.

Buraya geldiğiniz zaman ilk hissedeceğiniz özelliği içinize çektikçe çekebileceğiniz temiz havası olacaktır. Sırtını Kaz Dağları’na dayayan tabiri caizse Kaz Dağları’nın kucakladığı bir şehir olan bu şirin yer temiz havanın bol olduğu dünyada sayılı kentlerden birisindir. Ayrıca şehirde binalar 2,3 katlıdır.

Altınoluk
Altınoluk

Temiz havasının haricinde Altınoluk plajları kum ağırlığı olan ve temizliği sayesinde mavi bayrağı hak eden örnek plajlardır. Burayı bilen kişiler daha çok kentin batı kesiminde bulunan plajları kullanmaktadır. Ayrıca plajlarda soyunma kabinleri ve duşlar bulunmaktadır. 

ALTINOLUK’A NASIL GİDİLİR?

Altınoluk’a direk olarak Marmara ve Ege şehirlerinden otobüs bulunmaktadır. Ancak bu seferler yaz aylarında daha çok sayıdadır. Diğer aylarda ise çok azdır. Öte yandan bir Balıkesir kenti olan Altınoluk’a Balıkesir Otobüs Terminali’nden veya Balıkesir merkezde yer alan Toplu Taşıma Merkezi’nden kalkan minibüsler ile gidilebilir. Balıkesir’den Altınoluk yaklaşık 1-1,5 saat sürmektedir.

ALTINOLUK’TA KALINACAK YERLER

Burada 4 farlı yerde kalabilirsiniz. Bunlar oteller, pansiyonlar, çadır kampları ve kiralık daireler.

ALTINOLUK OTEL

Burada çok fazla 5 yıldızlı otel bulunmamaktadır. Daha çok orta ölçekli otel ve tatil köyleri bulunmaktadır. Bu otellerde ağırlıklı olarak sabah kahvaltısı olmakta ve havuz gibi özel alanları bulunmaktadır. Günlük fiyatları ise 200 TL ile 1000 TL arasındadır.

ALTINOLUK PANSİYON

Buraya gelen tatilcilerin bir diğer tercih ettiği kalma yerleri ise pansiyonlardır. Bu pansiyonların günlük ücretleri ise orta sınıf otellerin bir miktar altıdır. Ancak çoğu otelde kahvaltı yoktur. Bu pansiyonlar daha çok kalınacak yer olarak kullanılır.

Altınoluk kamp
Altınoluk kamp

ALTINOLUK ÇADIR KAMPI

Burada yer alan çadır kampları uzun süreli tatil için çok elverişli olamamakla birlikte kısa süreli tatiller için biçilmiş kaftandır. Burada ağaçların altında ve yeşil alanlarda kurulu çadır kampları çoğunlukla denize sıfırdır. Yemek ve diğer ihtiyaçlarınızı çadır kampının ortak alanlarından temin edebilirsiniz.

Çocuklu aileler için güzel bir atmosfer olan çadır kamlarında çocuklarınız hemen arkadaş bulacağı gibi sizler de çadır komşunuz ile hemen aile dostu olabilirsiniz.

ALTINOLUK’TA GEZİLECEK YERLER

Antandros Antik Kenti. (Güzellik yarışmasının ilk yapıldığı yer olarak bilinir. Şehrin binlerce yıllık geçmişi bulunmaktadır) 

Sarıkız Tepesi. (Kaz Dağları’nda bulunan ve Edremit Körfezi’ni Kaz Dağları’ndan görebileceğiniz bir yerdir. Zeus’un tahtı olarak anılır)

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi. (Türklerin Orta Asya’dan Türkiye’ye olan göçünün izlerini bu müzede görebilirsiniz)

Şahinderesi Kanyonu. (Kaz Dağları’nın soğuk sularının biriktiği doğal bir harikadır. Çevresinde piknik yapılmaktadır)

Altınoluk

Sütüven ve Hasanboğuldu Şelaleleri. (Kaz Dağları’nda bulunan bu iki şelale)

Ayrıca buraya Assos, Behramkale, Güre Kaplıcaları, Akçay ve Ayvalık kentleri oldukça yakındır.

Altınoluk

ALTINOLUK PLAJLARI

Altınoluk

Altınoluk Antandros Plajı

Altınoluk Antandros Plajı, bölgenin en güzel ve temiz plajlarından birisidir. Plaja giriş ücretsizdir ancak şezlong ve şemsiye kiralama ücreti günlük 20 TL civarındadır. Plajda duş ve giyinme kabinleri bulunmaktadır. Yakınlarında cafe, market ve restoran yer almaktadır. Plaj merkeze 3 kilometre uzaktadır.

Altınoluk

Altınoluk Merkez Plajı

Merkez Plajı, şehrin merkezinde hatta meydanındadır. Denizinin sığ olası nedeniyle çocuklu ailelerin tercih ettiği bir plajdır. Plaj ücretsiz olmasına rağmen şezlong ve şemsiye 20-25 TL arasında ücretlendirilmektedir. Plajın merkezde olması nedeniyle market, cafe ve restoran yürüme mesafesindedir.

Altınoluk

Otel Plajları

Ayrıca otel plajları da bulunmaktadır. Bu plajlar otel misafirine ait olmakla birlikte dışarıdan ücret karşılığında misafir de ağırlamaktadır.

ALTINOLUK’TA TATİL

Buraya sadece sırt çantanızı alarak gelebilir ve bütçenize uygun kalabileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. Her bütçeye uygun kalınacak yer vardır. Ancak küçük bir şehir olduğu için tatilinizi planlayarak gelmenizi öneririz. 

ALTINOLUK’TA NE YENİR?

Burada yemek kültürü deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemeklerdir. Burada en kaliteli zeytinyağının üretildiği şehirlerden birisidir. Burada yenebilecek balıklar arasında Sardalya, barbunya, istavrit ve çinekop bulunmaktadır. Öte yandan bölgeye özgü peynir, zeytin ve zeytinyağını alarak tatil bitiminde evinize götürebilirsiniz.

Bu içerikte Balıkesir’in Altınoluk beldesi hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Balıkesir  gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri