BursaMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Cumalıkızık Gezilecek Yerler – Bursa’da Ne Yapılır?

Cumalıkızık Gezi Rehberi

Cumalıkızık Köyü Bursa için bir zaman makinesi aslında. Cumalıkızık gezilecek yerler ile şehrin kalabalığından, gürültüsünden, telaşından kurtulmak isteyenler için bir cazibe merkezinden farksız. Hepimizin hayatımızı yaşadıktan sonra ufak ve tatlı bir köye yerleşip orada hayatımızı devam ettirme hevesindeyken bize o günlerin gelmesini ve o anı iliklerimize kadar hissetmemizi sağlıyor bu muhteşem köy. Köy diyoruz fakat sokakların eski ve modern karışımı ahengi, farklı farklı çiçeklerin yollarımızı kesmesi hayrete düşürüyor.

Cumalıkızık Köyü Hakkında

Cumalıkızık yaklaşık 1300’lü yıllarınca Kızık Boyu tarafından kurulmuş bir yerleşim yeri. Sadece bir yere değil 15 bölge ve bilinmeyen bazı yerler daha bu boya ait olduğu bilinmektedir. Osmanlı’nın kuruluşuna Bursa ile beraber tanıklık etmiş ve bu zamana kadar birçok badireler atlatmış bir boyun temelleridir. Daha sonrası bilinen 15 köy Kurtuluş Savaşı, seller, göçler, gecekondulaşma gibi sebepler ile yok olup gitmişler. 2014’te ise yok olmaya yüz tutan bu köy UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ’ne kabul edilmiş ve miras listesinin bir üyesidir. Cumalıkızık gezilecek yerler için bavullarınız hazırsa hadi yola çıkalım

Cumalıkızık’ta Sosyal Yaşam Nasıldır?

Her ne kadar şehirden uzakta olsa köy ticari yaşamı ve turizm hayatıyla Bursa’nın önemli merkezlerinden biri. Köyde genel olarak bir ticaret hakim ama bu size şalvarlı ve güler yüzlü tonton teyzelerin sıkma ve böreklerini yapmayı ihmal ettiği anlamına gelmesin. Evlerin rengi, taşların düzeni, havanın temizliği burada kalmaya ikna ediyor.

Cumalıkızık gezisi bursa gezi rehberi

Cumalıkızık gezilecek yerler esnasında gördük ki bu köyde kahvaltı yapmak Bursalılar için bir görev gibi. Hafta sonu bu kadar kalabalık bir köy kolay kolay bulunamayacak cinsten. Oraya erken gitmek bir o kadar da önemli. Kalabalığa inanmakta güçlük çekerken kahvaltıyı geç saatlerde yapmanız mümkün olabiliyor. Kahvaltı yerleri genel olarak evlerinin altını restore edip ufak dükkan tarzında hoş ve otantik şeklinde gözükmekte.

Evlerden daha detaylı bahsetmemiz gerekiyor zira köy deyince bu zamana yüz tutan yapılar es geçilmemeli. Bu evler genelde moloz taş, kerpiç ve ağaçtan yapılmış; 2-3 kattan fazla olmayan, pencereleri cumbalı, kapı tokmakları ve kulpları dövme demirden, sarılı mavili morlu, rengarenk yapılar. Evlerin bulunduğu sokaklar ise klasik ızgara plana oturtulmamış, taş döşeme, dar ve kaldırımsız. Meydanlar bile tamamen cami, hamam, çeşme gibi kamusal alanların doğal bir kesişiminden oluşmuş alanlar.

Cumalıkızık Gezisi İçin Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Cumalıkızık gezisi yapılırken mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için sıraladık. Youtube kanalımız olan GeziLinki’nde de detaylı olarak bu yerleri görebilirsiniz.

 • Küpeli Ev,
 • Cumalı Kızık Camii ve Hamamı,
 • Cumalı Kızık Müzesi,
 • Cin Aralığı.

Cumalıkızık Gezisi Boyunca Ne Yapılabilir?

Cumalıkızık’ta yapılacaklar hiç bitecek gibi değildir. Sadece listelediklerimizi değil köyün en güzel yanı herkesin sıcakkanlı olması olduğundan bir çay ocağına gidip sobanın başında çayınızı içebilir, bambaşka muhabbetlerde kendinizi bulabilirsiniz.

 • Kınalı Kar’ın çekildiği konakları ziyaret edebilirsiniz.
 • Ahududu Şenliğine katılın (Sadece Haziran Aylarında)
 • Pazar yerinden el yapımı ürünler alın
cumalıkızık gezisi

Cumalıkızık’a Arabayla Nasıl Gidilir?

İstanbul‘da ikamet ediyorsanız Cumalıkızık gezilecek yerler için şahsi aracınızı kullanabilirsiniz. Bu gezinizi daha konforlu yapacağı gibi olası ulaşım sorunlarının da önüne geçecektir. Osmangazi Köprüsü üzerinden Cumalıkızık’a ulaşmanız mümkündür. Biz kendi aracımızla gittiğimizde bu yolu nerden baksak iki saat gibi bir sürede tamamlayabildik. Tabi şansımızdan olsa gerek yolda trafik yoktu. Hatırlatmakta fayda var feribotla da gidebilirsiniz. Yenikapı’dan Bursa tarafına İDO veyahut BUDO hatlarını kullanarak geçmeniz mümkün.

 • İstanbul’dan feribot ile geçecekseniz:
  Mudanya İskelesi’nden 42 dakika
  Gemlik İskelesi’nden 46 dakika
  Yalova İskelesi’nden 1 saat 12 dakika

Cumalıkızık Otobüs Seferleri Nelerdir?

Cumalıkızık gezilecek yerleriçin Bursa otobüs terminalinden 38 numaralı otobüsle önce kent meydanına gelip buradan çok sık kalkan minibüslere binip Cumalıkızık’a geçebilirsiniz. Yol yaklaşık 40 dakika sürüyor.

İstanbul’dan Cumalıkızık gezilecek yerler için geliyorsanız, İDO ve BUDO seferlerini kullanarak Mudanya’ya geçebilirsiniz. Mudanya’dan da Bursa’nın merkezine gitmeniz gerekiyor. Tabiki bunun için de alternatif ulaşım yolları mevcut. Belediyenin otobüslerinin yanı sıra minibüslerinde sürekli olarak gidiş geliş yaptığını söyleyebiliriz. Belediye otobüsleri için 1/M, 2/GM, 104, 2/U, F/1, F/3 hatlı seferleri kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri