Günübirlik Geziler

Günübirlik Bursa Cumalıkızık Turu Nasıl Olmalı? İşte Detaylar!

Cumalıkızık Gezilecek Yerler

Şirin detaylarıyla mest edecek; gezi turları arasında tatlı bir cennet: Cumalıkızık Köyü… İlgilisi, zevk sahibi seyahatçiler için Günübirlik Cumalıkızık turu!

Kendinize Minik Bir Jest Yapmak İçin Bursa’da Cumalıkızık Turu

150 senelik yapıları, evleri olan Cumalıkızık; Osmanlı döneminde imparatorluğun kuruluş zamanındaki önemi sebebiyle dünya için de önemli sayılıp 2014’te UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini alıyor. Cumalıkızık turu yapan bir kesim olarak, bu gibi tarihi unsurları da göz önünde bulundurabileceğiniz gibi köyün estetik detayları bile sizi çekebilir. Aynı zamanda bir zamanlar burada çekilen Kınalı Kar dizisinden sonra da misafiri oldukça artmıştır.

günübirlik bursa turu, cumalıkızık turu

Bize sorarsanız, Cumalıkızık tam bir günübirlik gezi alternatifi. Yapılacak çok şey olmasına karşın minik yapısıyla hızlıca her yerin, her görsel güzelliğin tadına bakmak birkaç saatinizden fazlasını almayacaktır. Ancak yine de konaklamak isterseniz, uzun vadeli Cumalıkızık turu içerisinde farklı pansiyonlarda ya da konuk evlerinde kalma alternatifiniz bulunmakta. Peki, bu minik cennette neler yapabilirsiniz?

Dolu Dolu Renkleriyle Cumalıkızık Turu Dahilinde Neler Yapabilirsiniz?

Bursalı olan hemen her yerleşik, hafta sonu kahvaltıları için Cumalıkızık’ı mesken bellemekte. Şehirliler dışında bir de turistler eklenince kahvaltı için 10.00’dan sonra oturacak masa bulmak neredeyse imkansız oluyor. Cumalıkızık’ın kahvaltıları pek meşhur ancak ilgilisi olduğu kadar çok bir özelliği olduğunu düşünmeyenler de mevcut. Yine de içinizde kalsın istemezseniz Cumalıkızık turu başlangıcında bir kahvaltı edin deriz. Köyün samimi mekanlarının ve evlerinin kahvaltılarında, gözlemeler çeşit çeşittir.

Köy sokakları o denli tarih kokar, o denli estetiktir ki defalarca gezesiniz geleceğinden eminiz. Taş döşeme yollar, siz dar sokakta akıp giderken sağınızda ve solunuzda belirecek 2 veya en fazla 3 katlı o eski güzel evler; taştan, kerpiçten, tahtadan… Bu çeşit çeşit renkten evin arasında en meşhuru Küpeli Ev. 350 senelik bu ev, önceden köyde yaşayanların eşyalarıyla düzenlenmiş; bu eşyalar da sıkı denetim altında. Evin şirin isimli odalarını görmeden ve bir kahve içmeden Cumalıkızık’tan ayrılmak istemezsiniz diye düşünüyoruz.

cumalıkızık turu

Eğer Haziran ayında Cumalıkızık turu düşünürseniz, Ahududu Şenliği’ne denk getirmeniz gereklilik olacaktır desek yeridir. Köyün sembollerinden biri olan ahudududan ismini alan şenlik, adı gibi şen şakrak geçmekte. Danslar, müzikler, sanatçı katılımları derken yazın tadını en iyi ve orijinal alabileceğiniz yerlerden birisi bu şenlik olacaktır.

Tavsiyelerimiz Var!

Gezi turu planınızı günübirlik yapmanız yeterli olacaktır ve rahat ayakkabıları tercih etmeyi unutmayın. Ah, bir de köylülerle bol bol sohbet edin; anlatacak çok şeyleri var…

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri