Günübirlik Geziler

Günübirlik Turlar: Günübirlik Kumburgaz Gezisi

Kumburgaz Gezi Rehberi

Günübirlik geziler yapmayı seviyorsanız günübirlik Kumburgaz gezisi ile İstanbul içinde kafanızı dinleyebileceğiniz bir alan bulabilirsiniz!

Kumburgaz Hakkında

Kumburgaz, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Büyükçekmece ilçesine bağlı bir mahalledir. 8 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahip olan Kumburgaz, Marmara Denizi kıyısındaki popüler bir alandır. Nüfus mübadelesinden önce Rumların çoğunlukta olduğu Kumburgaz’a burada yaşayan Rum halk tarafından “konumyo” ismi verilmiştir. Bölgede kumun fazla olması, kumluk bir alan olması bunun sebebidir. Daha sonra nüfus mübadelesi ile bölgenin Türk nüfusu artınca isim değişmiş ve buraya Kumburgaz denmeye başlanmıştır. Kumburgaz isminin anlamının ise bölgede çıkan gazdan geldiği düşünülmektedir. Gazın ilk çıktığı yerlerde bu gaza kumbur adının verildiği bilinmektedir. Böylece bölgenin adı değişirken Kumburgaz ismine evrilmiştir.

günübirlik kumburgaz gezisi

Kumburgaz günübirlik geziler kapsamında gidebileceğiniz yerlerden bir tanesi. Ancak önceleri daha sakin bir beldeydi. Şehir batıya doğru genişlemeye başladığında ve TEM otoyolu açıldıktan sonra şehirde kalıcı nüfus artmaya başlamıştır. Yine de eğer günübirlik geziler yapmak istiyorsanız günübirlik Kumburgaz gezisi sizleri bekliyor!

Kumburgaz’a Ulaşım

Kumburgaz, İstanbul merkeze 56 kilometre uzaklıkta olduğu gibi bağlı bulunduğu ilçe olan Büyükçekmece’nin merkezine de 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Avrupa Yakası’nda yer alan Kumburgaz’a ulaşım için E-5 karayolunu kullanmak en doğru tercih olacaktır. Günübirlik Kumburgaz gezisi sırasında özel aracınızı kullanacaksanız E-5 karayolu üzerinden Silivri sapağına 8 kilometre gibi bir mesafe kala sola sapmalısınız. Sola saptığınızda direkt Kumburgaz içine gireceksiniz.

Eğer günübirlik geziler sırasında toplu taşımayı daha kolay ve kullanılabilir buluyorsanız İstanbul’un Bahçelievler ilçesi içinde bulunan Yenibosna semtinden Kumburgaz’a hareket eden otobüsler bulunuyor. Bunun yanında Topkapı ve Silivri arasında giden halk otobüsleri ile de Kumburgaz’a ulaşmak mümkün. Günübirlik geziler için yol tarifinizi alın ve yolculuğunuz başlasın!

Günübirlik Kumburgaz Gezisi

Günübirlik geziler kapsamında Kumburgaz’ı ziyaret edecekseniz yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri yüzmektir. Havası sebebiyle bazen eylül ayına kadar yüzebileceğiniz Kumburgaz’da 8 kilometrelik bir sahil şeridi bulunuyor. Bu sahil şeridi üzerinde girişi ücretli olan ve içerisinde birçok aktivite için alanı olan beachler bulunurken, girişi ücretsiz ancak temiz plajlar da bulunuyor. Düzenli olarak sahil temizliğinin yapıldığı Kumburgaz’da rahatlıkla denize girebilirsiniz.

günübirlik kumburgaz gezisi
Kumburgaz Sahil

Günübirlik Kumburgaz gezisi kapsamında Kültür Park’ı ziyaret edebilirsiniz. Bu parka gelirken ise Mimar Sinan Köprüsü, 600 yaşındaki görülebilen tarih olarak karşınıza çıkacak. Aynı zamanda Kanuni Köprüsü olarak da biliniyor. Kültür Park’ta ise Mimar Sinan’ın ve Kanuni Sultan Süleyman’ın heykelleri bulunuyor. Günübirlik geziler sırasında tarihi yapıları görmeyi sevenler için bu anıt değerindeki köprüyü görmelerini tavsiye ederiz.

Buraya gelenlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri ise sakinliği ile bilinen Hanımın Çiftliği. Burası harap olmuş bir çiftlik evi ancak ev ve olduğu bölge bir nevi mesire alanı olarak kullanılıyor ve herkes burayı çok seviyor. Bunun sebebi ise bölgenin sakinliği ve doğal olarak oldukça güzel görünmesi. Eğer siz de günübirlik Kumburgaz gezisi sırasında piknik yapmak isterseniz Hanımın Çiftliği’ni tercih edebilirsiniz.

günübirlik kumburgaz gezisi

Çok sevilen Kumburgaz’a geldiğinizde yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor. Bunun yanında Büyükçekmece ilçe merkezine uğrayarak orayı da görebilir ya da Silivri’ye uğrayarak birçok farklı şey yapabilirsiniz. Günübirlik Kumburgaz gezisi sizi bekliyor!

Günübirlik Kumburgaz Gezisi Detayları

Günübirlik geziler sırasında gittiğiniz bölgede iyi yapılan yemekleri yemek isteyebilirsiniz. Kumburgaz’da sahil boyunca irili ufaklı birçok balık restoranı ve balık ekmek gibi lezzetleri yiyebileceğiniz tekneler bulunmaktadır. Bunun yanında semtin merkezindeki restoranlar içinde şahane kebap ve pide yapan mekanlar mevcut. Yani günübirlik Kumburgaz gezisi sırasında asla aç kalmayacaksınız! Şehrin genişlemesiyle, Kumburgaz’da merkeze daha da yaklaşmaya başladı. Bu sebeple günübirlik bir gezi yapacaksanız tavsiyemiz daha çok hafta içi yapmanız. Eskiye göre daha kalabalık olduğu doğru ama yine de hafta sonları ekstra kalabalık oluyor. Şimdiden iyi geziler!

Ayrıca ilginizi çekebilir: Silivri Hafta Sonu Tatili Fırsatı ile İstanbul İçinde Dinlenin!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri