Günübirlik Geziler

İstanbul’da Günübirlik Geziler Kapsamında Beykoz Korusu

Beykoz Gezi Rehberi - Beykoz Gezilecek Yerler

Boğaz kıyısında, Anadolu yakasında Beykoz’da yer alan Beykoz Korosu, İstanbul’un park ve korularından birisidir. Günübirlik geziler için tercih edilebilir. İşte Beykoz Korusu gezilecek yerler

Beykoz Korusu’nda Günübirlik Geziler

Günübirlik turlar için tercih edilen Beykoz Korusu veya Abraham Paşa Korusu, İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunmaktadır. İstanbul Boğazı’nda Paşabahçe ile Beykoz arasında çok geniş bir alandadır. Boğaza bakan yamaçtan Riva’ya dek uzanmaktadır. Doğuda ise ormanlarla birleşmektedir.

günübirlik geziler

Beykoz Korusu ismini, Mısır Hıdivi Mehmet Ali Paşa’nın adamlarından Ermeni kökenli Erem Amira’nın torunu olan Abraham Paşa’dan almıştır. Abraham Paşa Osmanlı padişahı Abdülaziz’le samimiyet kurmuş ve padişahla oynadığı tavla oyununda korunun yer aldığı araziyi kazanmıştır.

Sultan Abdülaziz’den sonra tahta çıkan II. Abdülhamit, Abraham Paşa’nın büyük bir araziye sahip olmasından rahatsız olarak bu araziyi ondan satın almıştır. Arazinin bir bölümünü Hürriyet Bahçesi ismiyle park yaparak halkın kullanmasını sağlamıştır. Beykoz Korusu gezilecek yerler kapsamında seçenekler arasında yer alabilir. 

Günübirlik geziler için gözde bir mekan olan Beykoz Korusu’na Türkiye ikliminde bulunmayan egzotik ağaç ve bitkiler dikilmiştir. Ayrıca koru içinde küçük bir tiyatro yapılmıştır. Ancak bu tiyatro 1937 yılında bir yangında yıkılmıştır.

beykoz korusu

Beykoz Korusu’nda 2 yapay mağara, kayalarla yapılmış 3 yapay şelale ve 5 havuz bulunmaktadır. Havuzlardan birisinde yapay küçük bir ada bulunmaktadır.

Beykoz Korusu, Abraham Paşa’nın sahip olduğu dönem Fransız bahçe mimarları tarafından düzenlenmiş bir yerdir. İçinde kuş evleri, havuzlar,  yürüyüş kulvarları ve köşkler bulunmaktadır. Boğaz manzarası, asırlık ağaçları ve yeşil yapısı ile 150 dönümlük dönüme yayılmıştır.

günübirlik geziler

Beykoz Korusu aynı zamanda çok meşhur bir mesire yeridir. Günübirlik geziler içinde bulunan mekan, Beykoz semtinde bulunmaktadır, deniz kenarındadır. Beykoz Korusu günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediye’sine aittir. İçinde 2 otopark, iki kır kahvesi, iki sera, açık spor alanları, oturma terasları, çocuk parkı, restoran, havuz başı çay bahçesi ve kafeterya bulunmaktadır.

beykoz korusu
Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri

Beykoz Korusu’nda sekoya, Japon Saforası, kırmızı yapraklı karaağaç gibi nadide ağaç çeşitleri bulunmaktadır. Aynı zamanda çok fazla atkestanesi, çınar, meşe, ıhlamur, akasya ağaç türleri de bulunmaktadır. Beykoz Korusu gezilecek yerler kapsamında seçenekler arasında yer alabilir. 

Günübirlik Turlar, Beykoz Korusu ve Beykoz

Beykoz’a ulaşım için en hızlı yol, Avrupa yakasında Yeniköy-Beykoz ya da İstinye-Paşabahçe arası çalışmakta olan tekneleri kullanmaktır. Bir diğer yolda şehir hatları vapuru ile Beykoz’a gitmektir. Beşiktaş, Eminönü, Kabataş vapurları ile de Beykoz Korusu’na gidilmektedir.

Karayolu ile ulaşımda önce Üsküdar’a oradan da Beykoz’a belediye otobüsü ya da minibüsle gidilmektedir. Beykoz Korusu’na, Beykoz yönüne giden her türlü ulaşım aracı ile kolayca gidilebilir.

Günübirlik geziler için tercih edebileceğiniz Beykoz, Anadolu yakasında yer alan, yapısı itibari ile sakin bir semttir. Huzurlu ve sessiz bir ilçe olan Beykoz, İstanbul’un eski semtlerindendir. Beykoz, şehir merkezine oldukça yakın olduğu halde kendinizi tatil köyünde hissedeceğiniz yerlere sahiptir. 2017 senesine göre nüfusu 251.087’dir. Beykoz ilçesine bağlı 6 tarihi semt vardır. Bunlar: Paşabahçe, Anadolu Hisarı, yoğurdu ile meşhur Kanlıca, Anadolu Kavağı, Göksu ve Çubuklu’dur.

beykoz

Turistik yerleri ve tarihi mekanları ile Anadolu Hisarı semti sakin, sessiz ve huzurlu bir ortama sahiptir. Bir diğer semt olan Anadolu Kavağı’na gidildiğinde ise Yoros Kalesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Sonrasında Kanlıca’nın ünlü yoğurdunun tadına bakılmalıdır.

Kanlıca’ya geldiğinizde semtin arkasındaki tepede olan Hıdiv Kasrı da ziyaret edilebilir. 20. yüzyılda yapılan Hıdiv Kasrı günümüzde devlete aittir, restoran olarak kullanılmaktadır. Hıdiv Kasrı’nın bahçesi her renk lale ile doludur. Artık Hıdiz Kasrı, boğaz manzarası eşliğinde yemek yiyeceğiniz seçkin bir restorandır.

Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri