Günübirlik Geziler

İstanbul’a Yakın Günübirlik Geziler: Güzeldere-Efteni-Topuk

İstanbul Günübirlik Gezi Önerileri

Hafta sonu kaçamağı yapıp günlük yaşamın stresinden uzaklaşmaya ne dersiniz? Cevabınız evet ise İstanbul’a yakın günübirlik geziler serimizde bize katılın!

Düzce Hakkında

İlginizi çekebilir: İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler: Eceabat Hafta Sonu Tatili

1999 yılında il olma hakkında sahip olan Düzce, Batı Karadeniz’in doğasıyla ünlü, yeşiliyle ve şirinliğiyle sevilen bir ildir. Düzce, il olduğu ilk yıldan depreme maruz kalmasıyla birlikte ekonomik olarak yara almış fakat zaman içerisinde yeniden dinamik yapısını kazanmıştır. Bölgede hem sanayi faaliyetleri hem tarım ve hayvancılık hem de ormancılık faaliyetleri yürütülmektedir. Bu alanlar yerel halkın temel geçim kaynakları olarak bilinmektedir. Bunların yanında turizm açısından da önemli bir noktada olan Düzce, Batı Karadeniz’de ayakta kalan tek antik kente sahiptir. Bu nedenle her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmuştur ve pek çok ziyaretçi tarafından günübirlik geziler ile ziyaret edilmektedir.

Düzce, İstanbul’a yakın günübirlik geziler yapmak isteyenler için güzel bir seçenek olarak yer almaktadır ve gidip görülebilecek ilçeleri ve bölgeleri bulunmaktadır. Bunlar arasında Güzeldere Şelalesi, Efteni Gölü ve Topuk yaylası her yıl en çok tercih edilen ve günübirlik turlar düzenlenen yerlerdir.

İstanbul’a Yakın Günübirlik Geziler: Efteni Gölü-Topuk Yaylası-Güzeldere Şelalesi

Efteni Gölü

Günübirlik geziler düzenliyorsanız ve yolunuz Düzce’ye doğru ise görmeniz gereken ilk duraklardan biri Efteni Gölü olmalıdır. Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan Efteni Gölü Düzce merkeze 25 km ilçe merkezine ise ortalama 5 km mesafede bulunmaktadır. Otoban yoluna ise yaklaşık 10 kilometrelik bir uzaklığı bulunmaktadır. Gölün çevresinde var olan pek çok su kaynağı ve zengin bitki örtüsü neticesinde bölgeye doğal cenneti andıran bir atmosfer hakim olmaktadır.

Ayrıca İstanbul’a yakın günübirlik turlar kategorisinde yer alan Efteni Gölü’nün görülmeye değer olmasının bir diğer sebebi ise buranın bir kuş cenneti olmasıdır. Göl çevresinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere 150 çeşide yakın kuş yaşamaktadır. Efteni Gölü oldukça zengin bir ekosistem yapısına sahiptir. İçerisinde sazlık alanlar, bataklıklar, çamur düzlükler ve açık su alanları gibi birbirinden farklı alanlar bulunmaktadır ve bunlar neticesinde başta su kuşları olmakla birlikte pek çok hayvan çeşidi burayı kendisine yuva edinmiştir.

Bunlara ek olarak gölde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bazı hayvanları da görmeniz mümkündür. Bunlar arasında, mezgeldek, kuğu, turna, Sibirya kazı gibi hayvanlar sayılabilir.

efteni gölü

Topuk Yaylası

İstanbul’a yakın günübirlik geziler listenizde yer alması gereken diğer bir nokta ise Topuk Yaylası’dır. Burası kendinizi doğanın kollarına bırakmak ve doğa sesleriyle kafa dinleyip stresten arınmak için oldukça elverişli bir yerdir. Topuk Yaylası bünyesinde bulunan ormanların ilgi çekici atmosferi, sarıçam gürgen, kayın gibi ağaçların birbiri ardına dizili görüntüsü ve bölgede yapılabilecek trekking, foto-safari, çadır kampı gibi aktiviteler ile her yıl binlerce insan tarafından günübirlik geziler düzenlenen bir yer olarak tercih edilmektedir.

topuk yaylası

Güzeldere Şelalesi

Günübirlik geziler kapsamında sıklıkla tercih edilen noktalardan bir diğeri de Güzeldere Şelalesi’dir. Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yer alan bu şelale Bıçkı Deresi üzerinde bulunmakta ve ortalama 23 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Yaklaşık 120 metrelik bir yükseklikten dökülen şelale, çevreden gelen hayvan sesleri, ağaç hışırtıları ve doğal atmosferi ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmakta ve her yıl günübirlik turlar düzenlenen bir yer olmaktadır.

güzeldere şelalesi

Güzeldere Şelalesi-Efteni Gölü-Topuk Yaylasına Ulaşım

İstanbul’a yakın günübirlik geziler için güzel tercihlerden biri olan Düzce’ye ulaşım ise oldukça kolaydır. Ortalama 2 buçuk saat, 217 km’lik bir yolculuğun ardından Düzce’ye oradan da kısa yolculuklar ile gezi noktalarınıza ulaşmanız mümkün olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu