Günübirlik GezilerKarabük

Günübirlik Geziler: Amasra – Safranbolu Gezi Rehberi

Safranbolu (Karabük) Gezilecek Yerler

Günübirlik geziler yapıp hafta sonunu eğlenceli hale mi getirmek istiyorsunuz? O halde bizimle Safranbolu – Amasra turuna katılın. İşte Safranbolu gezi rehberi…

İstanbul’a Yakın Günübirlik Geziler: Safranbolu-Amasra Gezisi

Safranbolu (Karabük) Hakkında

Safranbolu, Karabük iline bağlı en büyük ve en önemli ilçedir. Şehrin bu denli önemli olmasında tarihi değere sahip evlerin var olması büyük rol almaktadır. Zamanla kalıplaşmış bir ifade haline gelen “Safranbolu evleri” tamamen Osmanlı mimarisinin izlerini yansıtmaktadır. Bu özellik neticesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist bölgeye günübirlik geziler düzenleyerek Safranbolu evlerini ve bölgenin geri kalan tarihi ve doğal dokusunu görmeye gelmektedir.

Aslına bakılırsa ilk dönemlerde Karabük, Safranbolu’nun bir köyü olarak ortaya çıkmıştır fakat sonrasında Yenice, Eskipazar ve Safranbolu gibi ilçeler birleşerek Karabük ilini oluşturmuştur. Günümüzde ise Safranbolu Karabük’ün kuzeyinde yer almaktadır. Günübirlik turlar düzenlemek isteyenlerin tercihleri arasında yer alan bu bölge oldukça eski bir tarihe sahiptir. Tarihsel süreçte Frigler, Persler, Lidyalılar ve Hititler gibi birçok medeniyet bu topraklar üzerinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Son olarak ise 1423 senesinde Safranbolu Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

İlginizi çekebilir: Günübirlik Geziler: Düzce Gezilecek Yerler

Amasra (Bartın) Hakkında

Safranbolu gibi Amasra da Batı Karadeniz’in en sevilen ve en çok tercih edilen gezi bölgelerinden biridir. Ortalama üç bin yıl öncesine dayanan tarihi geçmişi ile ilgi çeken Amasra’nın önceki dönemlerdeki isimleri ise Samastro, Amastris ve Sesamos’tur. Tıpkı Safranbolu gibi tarihsel süreçte bu bölge de pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve her milletin kültüründen bir parça alarak karma bir kültür zenginliğine sahip olmuştur. Tarihi güzellikleri görmek için mutlaka Safranbolu gezi rehberi listenize almanız gereken tarihi yapılarının yanı sıra doğal atmosferi ile de ziyaretçilerini mutlu edecektir.

Amasra – Safranbolu Görülecek Yerler

Safranbolu Eski Şehir

İstanbul’a yakın günübirlik geziler yapmak istiyorsanız ve rotanızda Safranbolu varsa mutlaka buraya gelmeli ve görmelisiniz. Bir çeşit antik kenti andıran görüntüsü ile tarihi bir yolculuğa çıkaran bölgenin içinde Cinci Hamamı ve Cinci Han adı verilen iki yapı bulunmaktadır. Hem şehir manzarasını izleyebileceğiniz hem de Osmanlı Dönemlerinden kalma yapıları görebileceğiniz bir yer olarak Safranbolu Eski Şehir sizi beklemektedir.

günübirlik geziler

Arastacılar ve Demirciler Çarşısı

Arastacılar, yeni adı ile Yemenciler Çarşısı, Safranbolu gezi rehberi kapsamında uğrayabileceğiniz ve birtakım hatıralar alabileceğiniz yerler olarak tercih edilmektedir. Ayrıca bu çarşının çok güzel bir hikayesi bulunmaktadır. Hikayeye göre bu çarşılarda lonca sistemi uygulanmakta ve çarşı içerisinde bir kimsenin yemenisine gelen şikayetler çoğalırsa lonca başkanı gelip onun ayakkabısını dükkanın çatısına fırlatmaktadır. Bu uygulama zamanla “pabucu dama atılmak” deyimini ortaya çıkarmıştır.

günübirlik geziler

Safranbolu Evleri

Elbette Safranbolu’ya günübirlik geziler yapıp evlerini görmeden gitmek olmayacaktır. Genellikle 2-3 katlı olan taş ve kerpiç örgülü, beyaz badanalı evler olan Safranbolu evlerinin haremlik ve selamlık adında iki bölümü bulunmaktadır. Osmanlı mimarisini görmek için oldukça güzel bir seçenek olacaktır.

günübirlik geziler

Amasra Müzesi

İstanbul’a yakın günübirlik geziler düzenlemek isteyenlerin tercihi olan Amasra’da mutlaka görmeniz gereken bir yer Amasra Müzesi’dir. Sahil yolunda kurulmuş olan müzenin bir bahçesi bulunmaktadır ve içerisinde Roma döneminden eserler bulmanız mümkündür.

günübirlik geziler

Küçük Kilise

Safranbolu gezi rehberi listenizde bu yapı da mutlaka olmalıdır. Ahenkli yapısı ve tarihi geçmişi ile kameraların bir numarası olacaktır.

istanbul'a yakın günübirlik turlar

Safranbolu-Amasra Turu Ulaşım

Hafta sonu tatili yapmak istiyorsanız sabah erken saatlerde yola çıkarak yaklaşık 4 saatlik 400 km bir yolculuk ile Safranbolu’ya oradan da Amasra’ya ulaşmanız mümkün olacaktır.

Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri