DüzceGünübirlik GezilerŞehirden Kaçış

Günübirlik Geziler: Düzce Gezilecek Yerler

Düzce Gezi Rehberi

İstanbul’a yakın günübirlik geziler yapmak istiyorsanız Düzce’nin güzelliklerini görmek istersiniz. Günübirlik geziler kapsamında Düzce gezilecek yerler:

Düzce Gezilmesi Gereken Yerler

Düzce Hakkında

1999 yılında il olma hakkında sahip olan Düzce, Batı Karadeniz’in doğasıyla ünlü, yeşiliyle ve şirinliğiyle sevilen bir ildir. Düzce, il olduğu ilk yıldan depreme maruz kalmasıyla birlikte ekonomik olarak yara almış fakat zaman içerisinde yeniden dinamik yapısını kazanmıştır. Bölgede hem sanayi faaliyetleri hem tarım ve hayvancılık hem de ormancılık faaliyetleri yürütülmektedir. Bu alanlar yerel halkın temel geçim kaynakları olarak bilinmektedir. Bunların yanında turizm açısından da önemli bir noktada olan Düzce, Batı Karadeniz’de ayakta kalan tek antik kente sahiptir. Bu nedenle her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmuştur ve pek çok ziyaretçi tarafından Düzce gezilecek yerler hakkında araştırma yapmaktadır.

günübirlik geziler

Düzce, İstanbul’a yakın günübirlik geziler yapmak isteyenler için güzel bir seçenek olarak yer almaktadır ve gidip görülebilecek ilçeleri ve bölgeleri bulunmaktadır. Bunlar arasında Güzeldere Şelalesi, Efteni Gölü ve Topuk yaylası her yıl en çok tercih edilen ve günübirlik turlar düzenlenen yerlerdir.

Efteni Gölü

Düzce gezilecek yerler kapsamında görmeniz gereken ilk duraklardan biri Efteni Gölü olmalıdır. Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan Efteni Gölü, Düzce merkeze 25 km ilçe merkezine ise ortalama 5 km mesafede bulunmaktadır. Otoban yoluna ise yaklaşık 10 kilometrelik bir uzaklığı bulunmaktadır. Gölün çevresinde var olan pek çok su kaynağı ve zengin bitki örtüsü neticesinde bölgeye doğal cenneti andıran bir atmosfer hakim olmaktadır.

Ayrıca günübirlik turlar kategorisinde yer alan Efteni Gölü’nün görülmeye değer olmasının bir diğer sebebi ise buranın bir kuş cenneti olmasıdır. Göl çevresinde 35 tanesi kalıcı olmak üzere 150 çeşide yakın kuş yaşamaktadır. Efteni Gölü oldukça zengin bir ekosistem yapısına sahiptir. İçerisinde sazlık alanlar, bataklıklar, çamur düzlükler ve açık su alanları gibi birbirinden farklı alanlar bulunmaktadır ve bunlar neticesinde başta su kuşları olmakla birlikte pek çok hayvan çeşidi burayı kendisine yuva edinmiştir.

Bunlara ek olarak gölde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bazı hayvanları da görmeniz mümkündür. Bunlar arasında, mezgeldek, kuğu, turna, Sibirya kazı gibi hayvanlar sayılabilir.

istanbul'a yakın günübirlik geziler

Topuk Yaylası

Düzce gezilecek yerler listenizde yer alması gereken diğer bir nokta ise Topuk Yaylası’dır. Burası kendinizi doğanın kollarına bırakmak ve doğa sesleriyle kafa dinleyip stresten arınmak için oldukça elverişli bir yerdir. Topuk Yaylası bünyesinde bulunan ormanların ilgi çekici atmosferi, sarıçam gürgen, kayın gibi ağaçların birbiri ardına dizili görüntüsü ve bölgede yapılabilecek trekking, foto-safari, çadır kampı gibi aktiviteler ile her yıl binlerce insan tarafından günübirlik geziler düzenlenen bir yer olarak tercih edilmektedir.

istanbul'a yakın günübirlik geziler

Güzeldere Şelalesi

Düzce gezilecek yerler kapsamında sıklıkla tercih edilen noktalardan bir diğeri de Güzeldere Şelalesi’dir. Düzce’nin Gölyaka ilçesinde yer alan bu şelale Bıçkı Deresi üzerinde bulunmakta ve ortalama 23 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Yaklaşık 120 metrelik bir yükseklikten dökülen şelale, çevreden gelen hayvan sesleri, ağaç hışırtıları ve doğal atmosferi ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmakta ve her yıl günübirlik turlar düzenlenen bir yer olmaktadır.

günübirlik geziler

Güzeldere Şelalesi – Efteni Gölü – Topuk Yaylası Ulaşım Nasıl?

İstanbul’a yakın günübirlik geziler için güzel tercihlerden biri olan Düzce’ye ulaşım ise oldukça kolaydır. Ortalama 2 buçuk saat, 217 km’lik bir yolculuğun ardından Düzce’ye oradan da kısa yolculuklar ile gezi noktalarınıza ulaşmanız mümkün olacaktır.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri