Piknik YerleriŞehirden Kaçış

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler: Avcıkoru Tabiat Parkı

İstanbul Piknik Yerleri

İstanbul’da yer alan en güzel tabiat parklarından birisi Avcıkoru Tabiat Parkı’dır. 2011 senesinde tabiat parkı statüsü kazanan bölgenin adı civarda yer alan Avcıkoru Köyü’nden gelmektedir. Yaklaşık 650 hektarlık bir alan üzerinde yer alan tabiat parkının çok zengin canlı ve bitki çeşitliliği vardır. İstanbulluların sıkça günübirlik şekilde ziyaret ettiği alanlar arasında gelmektedir. İstanbul’da piknik yapılacak yerler denildiğinde Avcıkoru Tabiat Parkı hem doğası hem de ulaşım kolaylığı ile birçok alandan ayrılmaktadır. Peki Avcıkoru Tabiat Parkı nerede yer alır? İçerisinde neler vardır ve sahip olduğu olanaklar nelerdir? Hepsi ve daha fazlası bu içeriğimizde…

Avcıkoru Tabiat Parkı’nda Neler Var?

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler

İstanbul’da şehrin karmaşasından ve hengamesinden uzakta huzurlu bir hafta sonu ya da tatil günü geçirmek isteyenler için Avcıkoru Tabiat Parkı ideal bir seçenek olacaktır. Burası sadece piknik severlerin değil kampçıların da oldukça sık tercih ettiği alanlar arasında gelmektedir. Tabiat parkının sahip olduğu bitki örtüsü oldukça gür ve zengindir. İçeride başta; meşe, kayın, Anadolu kestanesi ve gürgen olmak üzere onlarca ağaç türü bulunmaktadır. Bununla birlikte kızıl sincap, Kafkas sülünü, köstebek gibi çeşitli canlıları da görebilmek mümkündür.

Avcıkoru Tabiat Parkı, İstanbul’da piknik yapılacak yerler arasında ve kamp yerleri arasında ön plana çıkan bölgelerden biridir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında tam olarak ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ancak her ne kadar kalabalık olsa da alan oldukça büyük olduğundan kimse kimseye rahatsızlık vermemektedir. Tabiat parkı içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz, manzaralarıyla büyüleneceğiniz çeşitli trekking rotaları bulunmaktadır. Bu rotalarda keyifli bir yürüyüşe çıkabilir ve yeşilin her tonunu fotoğraf makinenizle ölümsüzleştirebilirsiniz.

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler

Avcıkoru Tabiat Parkı’nda kamp alanı ve piknik alanı birbirinden ayrı bölgelerde yer almaktadır. Kamp alanı hem karavan hem de çadır kampı için uygundur. Orman kampı sevenler için İstanbul’daki en güzel yerlerden biridir. Tabiat parkı içerisinde neler olduğunu kısaca sıralamak gerekirse;

  • Tuvaletler,
  • Çeşmeler,
  • Piknik alanları,
  • Oturma alanları ve masalar,
  • Büfe,
  • Oyun parkı,
  • Orman evleri,
  • Yağmur barınakları,
  • Kır lokantası…

Piknik yapacaklar için burada basit temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz küçük bir büfe yer alır. Fakat et, sebze gibi alışverişleriniz için Şile çevresini tercih etmelisiniz. İçeride bu ihtiyaçlar için uygun yer bulunmamaktadır. Mangal ve semaver ateşi kontrollü olarak yakılmaya müsaade edilmektedir. Mangalınızı ve semaverinizi getirerek sevdiklerinizle keyifli bir piknik deneyimi yaşayabilirsiniz.

Avcıkoru Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler

İstanbul’da piknik yapılacak yerler genelde ücretli olmaktadır. Burası da ücretli bir alandır. Şahıs başına giriş ücreti 6 TL, otomobil giriş ücreti ise 18 TL’dir. Minibüs, midibüs ve otobüs için ücretler kademeli olarak artmaktadır. Güncel ücretler için Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir.

Avcıkoru Tabiat Parkı Nerede? Avcıkoru Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler

Tabiat parkı ulaşım konusunda kolay bir yerde bulunur. İstanbul’un merkezi sayılabilecek birçok noktadan burası en fazla 70 km’dir. Alemdağ yolu üzerinde yer alan tabiat parkına özel aracınızla ya da toplu taşıma araçlarıyla kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçlarıyla gelecek olanlar Alemdağ mevkiini kullanmalıdır. Toplu taşımayla gelecekler ise 139D, 139T numaralı İETT otobüslerini kullanmalıdır. Otobüsler Kömürcüoda sapağına geldiğinde inerek ve yaklaşık 4 dakika kadar yürüyerek tabiat parkına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde İstanbul’da piknik yapılacak yerler arasında olan Avcıkoru Tabiat Parkı’ndan ve sahip olduğu olanaklardan söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi içeriği için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri