Piknik YerleriŞehirden Kaçış

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler: Bentler Tabiat Parkı

İstanbul Piknik Yerleri

İstanbul’da doğayla iç içe, sessiz ve sakin bir ortamda dinlenebileceğiniz alanların sayısı çok fazla değildir. Şehrin gürültüsünden bir nebze de olsun uzaklaşmak isterseniz gidebileceğiniz belli başlı yerler vardır. Bu yerlerden bir tanesi de Bentler Tabiat Parkı’dır. İstanbul’da piknik yapılacak yerler denildiğinde genellikle akla Beykoz ve Sarıyer civarları gelir. Bentler Tabiat Parkı da Sarıyer ilçesine bağlı bir bölgede yer alır. Sarıyer’in Bahçeköy semtinden yaklaşık 1 km uzaklıkta kalan tabiat parkı 16,3 hektarlık bir alan üzerinde yer alır. 2011 yılında kurulan park, Belgrad Ormanı içerisinde bulunan tabiat parklarından bir tanesidir. Peki Bentler Tabiat Parkı nasıl bir yerdir? Sahip olduğu olanaklar nelerdir ve nasıl ulaşım sağlanır?

Bentler Tabiat Parkı’nda Neler Var?

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

İstanbul’un en güzel piknik alanlarından birisi Bentler Tabiat Parkı’dır. Burası sıradan bir piknik alanı değildir çünkü tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. İçerisinde Osmanlı Dönemi’nden kalma eserler yer alır. 19. yüzyılın başlarında inşa edilen bu alanda çok sayıda su bentleri bulunmaktadır. Bunun amacı o dönemde, İstanbulluların su ihtiyacını karşılamaktır. İçerisinde yer alan yapılar hala ilk günkü gibi varlığını korumaktadır. 2011 senesinde ise koruma altına alınmıştır.

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

Bentler Tabiat Parkı içerisinde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunur. Bunlardan bir tanesi doğa yürüyüşüdür. Burada yapacağınız kısa bir yürüyüşte kendinizi tarih yolcuğuna çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Alanda yürüyüş yapabileceğiniz harika rotalar yer almaktadır. Bununla birlikte sevdiklerinizle çok keyifli bir piknik de yapabilirsiniz. Hafta sonlarında İstanbulluların piknik için en çok tercih ettiği yerlerin başında gelir. İstanbul’da piknik yapılacak yerler arasında Bentler Tabiat Parkı’nın sahip olduğu olanaklar nelerdir?

 • Çeşmeler,
 • Doğa müzesi,
 • Alışveriş yapabileceğiniz büfeler,
 • Masa ve oturma alanları,
 • Piknik alanları,
 • Mescit ve tuvaletleri
 • Güvenlik kulübeleri,
 • Tarihi su bentleri,
 • Yağmur barınakları,
 • Kamelyalar,
 • Trekking ve bisiklet parkurları…

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

Bentler Tabiat Parkı piknik amaçlı ziyaret edilecekse mangal malzemeleri alana gelmeden önce temin edilmelidir. Küçük bir büfe yer alır ancak buradan yalnızca ekmek, içecek tarzı şeyler temin edilebilmektedir. Bunun dışında et ve sebze gibi ihtiyaçları Bahçeköy’den karşılayabilirsiniz. Bentler Tabiat Parkı’na gelerek şehrin gürültüsünden ve kirliliğinden uzak, temiz doğa içerisinde vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca mangal yakmayacaklar için mangal ve semaver dumanlarından uzak alanlar da bulunmaktadır. Bu alanda hazır yiyecek ve içeceklerinizi tüketebilir, dingin doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Peki Bentler Tabiat Parkı için girişler ücretli midir?

Bentler Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

İstanbul’da piknik yapılacak yerler genellikle ücretli olmaktadır. Bu durum Bentler Tabiat Parkı için de geçerlidir. Kişi başı giriş ücreti 9 TL iken otomobillerin giriş ücreti 27 TL’dir. Yine de kesin bir bilgi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir.

Bentler Tabiat Parkı Nerede? Bentler Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

111

İstanbul’un merkezi noktalarından pek de uzakta olmayan Bentler Tabiat Parkı Sarıyer ilçe merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçe merkezinden tabiat parkına araçla yolculuk yaklaşık 20 dakika kadar sürecektir. Alana özel araçla gelecekler Belgrad Ormanı Bahçeköy giriş kapısını ya da Kurtkemeri giriş kapısını kullanabilirler. Ayrıca buraya toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlamak mümkündür. 42HM, 42M, 42T, 153 numaralı otobüsler buraya direkt olarak ulaşım sağlamaktadır.

Bu içeriğimizde İstanbul’da piknik yapılacak yerler arasında olan Bentler Tabiat Parkı’ndan ve sahip olduğu olanaklardan söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi içeriği için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz

Başa dön tuşu