KaradenizPiknik YerleriŞehirden Kaçış

Türkiye’de Piknik Yapılacak Yerler: Karadeniz’in En Güzel Piknik Alanları

Karadeniz Bölgesi’nin Piknik Alanları

Ülkemizin dört bir köşesi ayrı güzelliklere sahiptir. Ancak Karadeniz Bölgesi özellikle yeşil alanlarıyla, uçsuz bucaksız ormanlarıyla, binlerce metre yükseklikteki yaylalarıyla doğal güzelliklerin en yoğun olduğu bölgelerimizden biridir. Bu nedenle de Türkiye’de piknik yapılacak yerler denildiğinde akla ilk olarak Karadeniz gelir. Bu içeriğimizde Karadeniz’in en güzel piknik alanları sıralanmıştır. İşte Karadeniz turu yaparken sevdiklerinizle dinlenebileceğiniz, kısa bir piknik yapabileceğiniz en güzel yerler:

Karadeniz Bölgesi’nin Mesire Alanları

Gölcük Tabiat Parkı – Bolu

Gölcük Tabiat Parkı

Burası İstanbul’a olan yakınlığıyla da dikkat çeken yeşil alanlardan biridir. Bolu’nun güneyinde yer alır ve merkezden yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Doğal olmayan bir set gölüdür. Bolu’ya ilk kez gidenlerdenseniz mutlaka Gölcük Tabiat Parkı’nı da gezip görmelisiniz. Alanda; göl, orman ve dağ manzaraları adeta bütünleşmiş bir görünümdedir. Doğa harikası sayılabilecek bir bölge olduğundan hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak mekanları arasındadır. Göl kıyısında piknik için gerekli olabilecek tüm unsurlar mevcuttur. İşte parkta yer alan olanaklardan bazıları:

 • Çeşme,
 • Mescit,
 • Kameriye,
 • Bungalov ev tesisleri,
 • Mesire alanları,
 • Oturma bankları,
 • Büfe,
 • Tuvalet,
 • Oyun parkı,
 • Göl kenarında iskele,
 • Lokanta ve kafe,
 • Yürüyüş ve koşu parkurları,
 • Barbekü alanları,
 • Bisiklet kiralama tesisi…

Bolu Gölcük Parkı İstanbul’dan yaklaşık 250 km, Ankara’dan ise 200 km uzaklıktadır. 2022 için giriş ücretleri ise kişi başı 11 TL, bisiklet girişi 11 TL, otomobil girişi 33 TL’dir. 2 yataklı bir bungalov evde konaklamanın günlük maliyeti ise 510 TL’dir. Dilerseniz alanda kamp da yapabilirsiniz.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri – Sinop

Türkiye gezi rehberi

Tatlıca Takım Şelaleleri olarak da adlandırılan sıralı şelaleler, Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca Köyü yakınlarında yer almaktadır. Bu alanda irili ufaklı olmak üzere tam 28 adet şelale yer almaktadır. Şelaleler Sinop şehir merkezine 45 km, Erfelek ilçe merkezine ise yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Erfelek Şelaleleri’nin keşfi oldukça tesadüfi bir şekilde, yakın bir geçmişte gerçekleşmiştir. 1997 senesinde Devlet Su İşleri ekiplerinin Erfelek Barajı’nın yapımı esnasında keşfedilmiştir. Şelalenin kaynağını kaynak sularına ek olarak yağmur suları ve eriyen karlar oluşturmaktadır. Eğer burada piknik veya kamp düşünüyorsanız ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Bu mevsimde çok daha güzel manzaralar sunmaktadır. Şelalenin çevresi hem kamp hem de piknik gibi aktiviteler için uygundur. Doğayla iç içe bir alan olduğundan zaman zaman hayvanlara denk gelebilirsiniz. Piknik ve kampın yanı sıra burası 3 saatlik zorlu bir tırmanma parkuruna da sahiptir. Kamp alanı yakınlarında restoran, hediyelik eşya mağazası, tuvalet, market ve barbekü alanları bulunmaktadır. 2022 yılı için Erfelek Şelaleleri’ne giriş ücreti kişi başı 7 TL, araç başı ise 27 TL’dir.

Yason Burnu Yarımadası – Ordu

Türkiye’de piknik yapılacak yerler

Türkiye’de piknik yapılacak yerler kapsamında Ordu’nun en güzel doğal güzelliklerinden biri olarak kabul edilen Yason Burnu Yarımadası eski Ordu – Samsun karayolu üzerinde yer almaktadır. 10 Ocak 2008’de turizme açılmıştır. Açıldığı tarihten itibaren hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Ordu – Giresun Havalimanı’ndan 42 km, Ordu şehir merkezinden 35 km ve Perşembe’den 20 km uzaklıktadır. Çaytepe Köyü sınırları içinde yer alan yarımada 1. derece arkeolojik, 2. derece doğal SİT alanıdır. Özellikle gün batımlarını ve gün doğumlarını izlemek için gelen binlerce ziyaretçisi bardır. Yarımada üzerinde ve sahil yakınlarında piknik yapılacak, kamp atılacak, yürüyüş yapılacak alanları bulunmaktadır. Ayrıca burada tarihi bir kilise yer almaktadır. Hristiyanlar için tarihi önemi büyük olan bu kilise günümüzde ziyarete açıktır. Gitmişken kiliseyi de gezip görebilirsiniz.

Kümbet Yaylası – Giresun

Türkiye’de piknik yapılacak yerler

Doğu Karadeniz bölgesinin en yüksek yaylalarından biri olan Kümbet Yaylası, Giresun’un Dereli ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Giresun şehir merkezinden yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Yayla yolunun büyük bir bölümü asfalt zeminden oluştuğu için ulaşımı kolaydır. Yaz aylarında ilçe merkezinden hareket eden dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Yayladaki alt yapı çalışmaları yakın bir dönemde tamamlanmıştır. Yaylada turistik 5 yıldızlı bir otel, PTT acentesi, sağlık ocağı, manav, market, fırın, çay bahçesi, kır kahvesi, oto tamircisi ve lokantalar bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin olanaklar bakımından en gelişmiş sayılı yaylarından biridir. Kamp ve piknik gibi aktiviteler amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Yaylanın yaklaşık 2 km batısında Aymaç Zirvesi yer alır. Manzara itibariyle görülmeye değer bir noktadır. Yayla zaman zaman yağışlı olabilmektedir. Yağışlı bir günde gittiyseniz dağın güney yamacında, yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan Şebinkarahisar’a gidebilirsiniz. Burası iklim olarak daha kurak bir noktadır. Buna ek olarak her sene temmuz ayının ikinci pazar gününde Dereli Belediyesi öncülüğünde burada Geleneksel Kümbet Şenlikleri düzenlenmektedir. Bu tarihlerde giderseniz şenliklere de mutlaka katılım sağlamalısınız.

Sera Gölü Tabiat Parkı – Trabzon

Türkiye’de piknik yapılacak yerler

Trabzon gezilecek yerler içerisinde de önemli bir yere sahip olan Sera Gölü Tabiat Parkı, Karadeniz Bölgesi’nde doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz, piknik yapabileceğiniz, kamp atabileceğiniz bir alandır. 2010 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilen bölge yaklaşık 219 dekarlık bir alandan oluşmaktadır. Tabiat parkı içerisinde yer alan Sera Gölü ise bir heyelan gölüdür. 1950 senesinde Sera Deresi Vadisi’nde meydana gelen bir heyelan sonucu oluşmuştur. Burası piknik ve barbekü keyfi yapabileceğiniz alanlarla doludur. Yemyeşil bir doğası ve tertemiz bir havası vardır. Doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, ATV turu, bisiklet turu, olta balıkçılığı ve doğa fotoğrafçılığı gibi aktiviteler için uygundur. Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan tabiat parkına girişler ücretlidir. Kişi başı giriş ücreti 5 TL, otomobil giriş ücreti 15 TL’dir.

Kent Ormanı Piknik Alanı – Samsun

Türkiye’de piknik yapılacak yerler

Samsun’un Atakum ilçesinde bulunan Kent Ormanı Piknik Alanı şehre oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Bu sebeple de yerli halk tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Ailenizle veya sevdiklerinizle birlikte piknik yapabileceğiniz sakin bir ortamı vardır. Mescit, tuvalet, çeşme gibi olanaklar da bulunmaktadır. Ayrıca basit temel ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz büfe ve market de bulunmaktadır. Otopark yoktur ancak yol kenarında aracınızı park edebileceğiniz uygun bölgeler vardır. Mangal ve semaver ateşi yakılabilecek alanlar bulunmaktadır. Girişler ücretsizdir.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı – Amasya

borabay gölü karavan tatili

Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunan Boraboy Gölü Tabiat Parkı, ormanlık bir alan içerisinde kamp ve piknik yapmayı sevenler için ideal bir mekandır. Hem Amasya’dan hem de Amasya’nın çevre illerinden yoğun bir ziyaretçi çekmektedir. Yaklaşık 255 bin hektarlık bir alan üzerinde yer alır. Bisikletinizi getirerek parkı keşfe çıkabilir, trekking alanlarında yürüyebilir, mangal yakarak piknik yapabilir, deniz bisikleti ile gölde turlayabilir ve gölde balık tutabilirsiniz. Tabiat parkına girişler ücretli olup şahıs girişleri 5 TL, otomobil girişleri 15 TL’dir.

Bu içeriğimizde Türkiye’de piknik yapılacak yerler sıralanmıştır. Kapsamlı bir Karadeniz turuna çıktığınızda mutlaka listemizde yer alan doğal güzellikleri de gezip görmelisiniz. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri