KaradenizKastamonu

Kastamonu Gezilecek Yerler: Gideros Koyu

Kastamonu Gideros Koyu Gezi Rehberi

Sakin ve eşsiz bir tatil fırsatı arıyorsanız Kastamonu Gezilecek Yerler listemizin başında Gideros Koyu gezisi size istediğinizi sunacaktır. Bu doğal oluşumun tadına varmak için Gideros gezisi planınızı yapın!

Gideros Koyu Nerede? Gideros Koyu Hakkında Kısa Bilgiler

Kastamonu’nun batısında bulunan Cide ilçesi içerisinde yer alan Gideros Koyu, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Özellikle sakin ve sevdiklerinizle baş başa bir tatil için tercih edilen bir yerdir. Adeta bir kartpostal görüntüsü sunan Gideros’un, geçmiş zamanlarda Amazon kadınlarının yaşadığı yerlerden biri olduğu rivayeti bulunur. Bunun yanında yine bu koyun, korsanlardan saklanmak için kullanılan alanlardan biri olduğu da Gideros hakkındaki birçok rivayetten biridir. Böyle bir güzellik için birçok rivayet olması oldukça doğaldır çünkü Gideros’un yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değil, dünyada da eşi benzeri olmadığını söyleyebiliriz. Gideros gezisi kafanızı dağıtmak ve sakin bir tatil yapmak için gerçekten idealdir.

kastamonu gezilecek yerler gideros koyu

Tarihi bölgeyi Amazonların kurduğu söylenmekte. Yerleşimin ise Milattan önce 3500 yılına kadar uzandığı ve o kadar eski olduğu söylenmekte. Ünlü tarihçi Staborn’un kaynaklarında geçen Gideros koyu aynı zamanda Homeros’un da anlattığı bir bölgedir. Amazonların kurduğu bu bölgesel hakimiyeti Büyük İskender’in baldızı olan Amastris’in yıktırdığı da kaynaklarda söz edilen şeylerden. Ancak geçmişin kalıntıları, üzerine ne konulursa konulsun tamamen örtülemiyor, şu an bile Gideros’un ilk hakimi olan Amazon kadınlarının gücünün simgesi Gideros kadınları üzerine düşüyor. Kadınlar oldukça ön planda ve birçok alanda erkeklerle eşit biçimde çalışmakta. Hem insanı hem doğal güzellikleri hem de tarihi hissi oldukça kuvvetli olan Gideros, bir cennet gibi sizi bekliyor.

Kastamonu Gezilecek Yerler: Gideros Koyu Gezisi Sırasında Gidilecek Mekanlar

Kastamonu gezilecek yerler bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir, bu bakımdan Gideros Koyu, kendinizi şımartmak için en güzel yollardan biri olabilir. Doğal güzelliklerin ayaklarınızın altına sunulduğu Gideros, Kastamonu’nun batısındaki Cide ilçesine bağlıdır ancak ilçe merkezi ile arasında 11 kilometre mesafe bulunur. Genelde sakin bir tatil isteyenlerin tercih ettiği Gideros koyu gezisi, deneyimleyebileceğiniz yeni şeyler sunar size. Sakin bir tatil demişken Gideros Koyu genellikle kampçıların da uğrak mekanlarındandır. Eğer kamp yapmak isterseniz Gideros Koyu’na gelebilirsiniz.

kastamonu gezilecek yerler gideros koyu

Bölgede çok fazla ev bulunmamaktadır, bu sakinliğinden kaynaklanır. Çok fazla restoran ve eğlence mekanı da yoktur ancak olanlar, yeterli gelmektedir. Kendi popülasyonu az olsa da özellikle tatil zamanlarında Gideros koyu ve çevresinin oldukça kalabalık olduğunu söylemekte fayda vardır. Bu sebeple kalacağınız yerleri bir süre önceden ayarlamanız sizin için daha sağlıklı olur.

kastamonu gezilecek yerler gideros koyu

Gideros Koyu gezilecek yerler listemizi incelerken, yiyecek bir şeyler bulmakla başlayabilir. Bizim tavsiyemiz, balıkla başlamanız. Balıkçılık konusunda oldukça gelişmiştir ve hemen hemen her zaman taze balık bulabileceğinizi söyleyebiliriz. İlçe merkezine biraz yakın bir mevkide bulunan Günbatımı Balık Restoranı, müşterilerine taze balık sunmak konusunda oldukça iyi. Tam olarak Gideros koyu üzerinde bulunmasa da, civardaki en iyi balık restoranlarından biri olduğunu söylemek mümkün.

Gideros Koyu Kazım’ın Yeri, koya daha yakın olan restoranlardan biri. Yine balık ve bazı yerel lezzetlerin olduğu yerlerden. Bunların yanında balıkları oradaki balıkçı teknelerinde de yiyebileceğinizi ve farklı bir atmosfer yakalayabileceğinizi söyleyelim. Yörem Pide ve Kebap, Gideros koyu yakınında yöresel lezzetleri yakalayabileceğiniz yerler arasında. Hacı Teyze Etli Ekmek ve Pide Evi, yine Gideros Koyu gezisi sırasında karnınızı doyurmak için popüler mekanlardan biridir.

Gideros Gezisi Yöresel Lezzetler

Kastamonu gezilecek yerler kapsamında Gideros koyu gezisi için en çok tercih edilen lezzet balık ve deniz ürünleridir aslında. Bunun sebebi, deniz kıyısında bulunan doğal güzelliklerden biri olmasından kaynaklanır ancak bu gezi sırasında Kastamonu’nun yöresel lezzetlerini de deneyimlemeniz mümkün. Etli ekmek, banduma, mıklama, ala pilav, ekşili pilav gibi lezzetler, Kastamonu ve ilçelerinde tadabileceğiniz lezzetlerden. Etli ekmek, genelde Konya ile adı anılan bir lezzet olsa da, Kastamonu’da da oldukça iyi yapılan ve sevilen lezzetlerden. Banduma, hindi eti ve hamurun birleşiminden elde edilen bir yemek. Karbonhidrat ve protein gruplarının bir arada kullanılması bakımından oldukça doyurucu bir lezzet olduğunu söylemek mümkün.

kastamonu gezilecek yerler gideros koyu

Ekşili Pilav, tereyağı ve soğanla hazırlanan bir sosla yapılan yöresel bir pilavdır ve bu pilav genelde kebapların yanında servis edilmektedir. Bulgurla hazırlanır ve kısık ateşte ağır ağır pişer. Oldukça doyurucudur. Püryan Kuyu Kebabı, 1,5 metre derinliğinde bir kuyu içerisine yakılan ateşle pişirilen kuzu etinden oluşan bir kebaptır. Bu sebeple adı kuyu kebabı olarak anılır. Ana fikir, kuyu içerisinde yakılan ateşin ısısını yalnızca pişirilmek üzere üzerine konan ete harcamasından gelmektedir. Sebzelerle beraber yavaş yavaş 2 saat boyunca pişen kebap, eşsiz bir teknikle şahane bir lezzet sunuyor. Bu lezzeti Gideros Koyu gezisi planınızı benzersiz kılmak için denemeyi unutmayın. Ayrıca hala okumadıysanız Bursa’nın Tabiat Harikalarından: Misi Köyü Gezilecek Yerler ‘de göz atmayı unutmayın.

Bu içeriğimizde Kastamonu Gezilecek Yerler kapsamında Gideros Koyu gezimizi sizlerle paylaştık. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri