KaradenizYurtiçi GezilerimizZonguldak

Günübirlik Yapılabilecek Bir Arboretum Zonguldak Gezi Rehberi

Zonguldak Gezilecek Yerler

Arboretum Zonguldak gezisi eşsiz bir deneyim, Karadeniz’in incilerinden Zonguldak’ın sayısız güzelliklerini görün. Arboretum Zonguldak gezi rehberi sizi bekliyor.

Zonguldak Hakkında

Arboretum Zonguldak gezi rehberi yapmak isteyenlerdenseniz öncelikle rehberimizi okumalısınız .Rehberimize girmeden önce Zonguldak hakkında kısa bir bilgi verelim. Karadeniz’in gözde şehirlerinden olan Zonguldak, kıyı şeridinde bulunan önemli bir liman şehridir. Yalnızca limanı değil, kömür yataklarıyla da adını duyurmuş bir şehirdir. Doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleri oldukça ünlü olan Zonguldak aynı zamanda birçok alanda ülke ekonomisine katkı sağlayan önemli noktalardandır. Bu noktadan ve çevresinden ilk kez bahseden kaynak Homeros’un İlyada destanıdır yani tarihsel süreçte birçok ülkenin, birçok oluşumun sınırları içerisinde kalmıştır.

arboretum zonguldak gezisi

Tam da bu sebeple Zonguldak, medeni birikimi oldukça fazla olan yerlerden. Milattan önce 2500 yılına uzanan tarihiyle bu bölgeye ilk yerleşenler Hititler’dir. Daha sonraları yine birçok medeniyetin gelip geçtiği topraklar; göller, plajlar, parklar ve mağaraları ile yeşil ile mavinin eşsiz uyumunu yansıtır.

Tüm bunlara bağlı olarak Zonguldak’ta gezilecek, görülecek birçok yer bulunmaktadır. Zonguldak Maden Müzesi, Karadeniz Ereğli Müzesi, Gazi Alemdar Gemisi Müzesi, Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, Filyos Plajı, Ilıksu Plajı, Kapuz Plajı, Göldağı Tabiat Parkı, Çitdere Tabiat Koruma Parkı, Zonguldak Kent Ormanı, Bölüklü Yaylası, Kızılcapınar Baraj Gölü, Gökgöl Mağarası, Cehennemağzı Mağaraları, Sofular Mağarası, Kızılalma Mağarası, Çanakçılar Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park ve daha birçok alan Zonguldak’ta gezebileceğiniz yerlerden.

Doğasının çok popüler olduğunu söyleyebiliriz özellikle sakin ve doğayla iç içe bir tatil isteyenler Karadeniz’i tavsiye edebiliriz. Bunların içerisinde yeni sayılabilecek bir oluşum vardır ki oldukça güzel amaçlarla yapılmış ve çok eşsiz bir doğa müzesidir: Zonguldak Arboretum. Bu eşsiz deneyimi yaşamak için Arboretum Zonguldak gezi rehberi planınızı yapmayı unutmayın. Gezilerden konu açılmışken Kastamonu’yu Gezmek İsteyenlere: Gideros Koyu Gezisi

Birbirinden güzel egzotik bitkilerin, doğanın bize sunduğu eşsiz varlıkların araştırıldığı ve aynı zamanda koleksiyonunun yapıldığı bu alanlar, dünyada ünlü botanik bahçeleridir. Zonguldak’ta yapılan Arboretum küçük olsa da, doğa sevgisini çocuklara aşılamak için oldukça uygun bir alandır. Arboretum Zonguldak gezi rehberi direksiyonu Gökçebey ilçesine kırmak için gerçekten geçerli bir sebep. Bilimsel araştırmaların güzel bir kapısı mini Arboretum’umuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

Arboretum Zonguldak Gezisi Hakkında

Arboretum, Ağaç Parkı anlamına gelmektedir. Arboretum aslında bir çeşit botanik bahçesidir ve birçok odunsu bitkinin bulunduğu bir alandır. Ağaç, ağaççık ve çalı gibi bitkilerin bulunduğu bahçeler canlı bitkilerin derlemini içeren bir müze olarak kullanılmanın yanı sıra belirli araştırmalarda ve bilimsel alanda da kullanılmaktadır. Genel olarak müze olarak kullanılması daha çok ilgi çeken Arboretum’lar eşsiz bir deneyim sunar.

arboretum zonguldak gezisi

Türkiye sınırları içerisinde çok az bulunan Arboretum’lar içerisinde son zamanlarda en ünlü olanı Arboretum Zonguldak’tır. Arboretum Zonguldak gezi rehberi size yeni deneyimler sunacak ve hayatınızda belki de ilk kez gördüğünüz eşsiz bir müze zevki yaşatacak. Zonguldak’ın 100. Yıl Atatürk Hizmet Köyü’nde gerçekleştirilen çalışma, bölge halkına ve dışarıdan gelen insanlara çevrede yetişen egzotik bitki türlerini tanıtmak amacıyla başlatıldı.

Aynı zamanda doğa bilincinin oluşması anlamında da oldukça katkı sağlamıştır. Arboretum Zonguldak gezi rehberi yeni türlerin varlığından sizi haberdar etmek ve doğanın sonsuz varlık havuzuna bir kapı aralamak için ideal bir seçenek olacaktır. Normal bir Arboretum’a göre küçük bir alanda kurulmuş olsa da Zonguldak valiliği bunun doğa sevgisini aşılamada önemli bir basamak olduğunu düşündüğünden projeden vazgeçmemiştir. Burası, mini bir Arboretum olarak anılabilir.

arboretum zonguldak

Arboretum Zonguldak gezi rehberi için Zonguldak’ın sekiz ilçesinden biri olan Gökçebey ilçesine gitmek gerekiyor. Daha sonra Bacakkadı beldesinde bulunan Arboretum’u ziyaret edebilirsiniz. Arboretum Zonguldak, şehir merkezinin 50 kilometre mesafesinde bulunmaktadır. Gökçebey ilçesi genellikle kamp yapmak veya piknik yapmak isteyenlerin tercih ettiği sakin ve yemyeşil bir Karadeniz ilçesidir. Bu sebeple Arboretum gezisi yalnızca bu müze için değil sakin bir tatil isteyenler için de tercih edilebilecekler arasında.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri