İç AnadoluNevşehirYurtiçi Gezilerimiz

Periler Ülkesi’ne Yolculuk: Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Gezilecek Yerler

Balonlarla, masalsı manzarasıyla ve daha birçok güzelliğiyle Kapadokya; sizleri büyüleyecek bir yer. Kapadokya gezi rehberi için hazırlığınızı yapın!

Kapadokya Nerededir? Kapadokya Hakkında

Kapadokya bölgesi; tarih ve doğanın bütünleştiği, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Sizi her şeyiyle büyüleyecek bir Kapadokya gezi rehberi öncesinde, bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak size inanın çok şey katacaktır. Gelin tavsiyelerimizden önce, bu büyüleyici yerin tarihine göz gezdirelim.

nevşehir gezisi

Kapadokya’ya yerleşen ilk insanların neredeyse Paleolitik döneme dayandığı bilinmektedir. Daha sonra Hititlerin de bu bölgede yaşadığı ve Kapadokya’nın, dönemin en önemli Hristiyanlık merkezlerinden biri de olduğu bilinmektedir. Özellikle Roma İmparatorluğunun baskısından kaçan Hristiyanların sığındığı bir bölge haline gelen bölgede, kayalara oyulmuş mağaralar ve kiliseler inşa edilmeye başlanmıştır.

Tarihte yer almış ve Kapadokya’da hüküm sürmüş imparatorluklar dışında, Kapadokya gezi rehberi öncesi bölgenin jeolojik özelliklerine de değinmek gerek. Yaklaşık on milyon yıl önce; aktif volkanik patlamalar sonucu bölgede yumuşak bir tüf tabakası oluştu. Ardından yağmurlar ve çeşitli doğal nedenlerle aşınmaya başlayan yapılar, yer yer bacalara sahipmiş görüntüsüne sahip yapıları meydana getirdi: peri bacaları.

Kapadokya Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Kapadokya’da en çok ziyaret edilen yerler başlıca Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı ve Ihlara’ dır. Gelin bizce büyülü bir Kapadokya gezi rehberi sırasında mutlaka gezmeniz gereken yerlere göz atalım.

Peribacaları: Kapadokya dendiğinde belki de akla gelen ilk yer burası. Aşınma sonucu meydana gelmiş yeryüzü şekillerinden en güzellerini; Göreme Milli Parkı, Aşıklar Vadisi ve Zelve Ören Yeri ziyaretiniz sırasında görebilirsiniz. 1986 yılında koruma altına alınan; Kapadokya ruhunu, tarihini, karakterini tamamıyla yansıtan Göreme Milli Parkı’nı gezerken büyüleneceksiniz.

peri bacaları

Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde çok eski dönemlerden kalma kiliseleri, misyonerlik ve inziva çalışmalarının başladığı şapelleri ve yaşam alanlarını bizzat göreceksiniz. Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kilise gibi birçok tarihi yapıyı ziyaret etmek sizi tarih sayfalarında gezinirmişçesine hissettirecek.

Uçhisar ise; Kapadokya gezi rehberi arasında genellikle sakinliğinden dolayı es geçilen fakat kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Bölgenin en tarihi yeri olma özelliğine sahip, Uçhisar Kalesi eteklerine kurulmuş yerleşim bölgesi içinde şık oteller, el yapımı eşyaların satıldığı dükkanlar ve şarap alabileceğiniz yerler mevcut.

kapadokya gezi rehberi

Çavuşin köyünden başlayarak Güllüdere Vadisine, oradan da Göreme’ye ulaşabilir ve bu yolculuk sırasında da birçok yeri görebilirsiniz. Yolculuğunuz boyunca Yovakim-Anne Kilisesi’ni, Dilekli Kilise’yi ziyaret edebilirsiniz. Ardından Ayvalı, Haçlı ve Üç Haçlı Kiliselerini de görebilirsiniz.

Ihlara vadisi ise; Kapadokya gezi rehberi planlarken görmek istediğiniz yerler listesinde en başlarda yer almalı. Melendiz Çayının yumuşak tabanı aşındırmasıyla oluşmuş vadi, birçok konaklama tesisine, kiliseye ve büyüleyici bir manzaraya sahip.

Zelve Ören Yeri gibi, özellikle balayı çiftlerinin tercihi olan ve birçok tarihi mekana da ev sahipliği yapan Ürgüp gibi, Paşabağ Rahipler Vadisi gibi, ilk Hristiyanlık döneminde çeşitli zulümlerden kaçarak buraya yerleşen insanların yaşamış olduğu Derinkuyu Yeraltı Şehri gibi, 8 katlı ancak günümüzde 4 katı gezilebilen Kaymaklı Yeraltı Şehri gibi, Kapadokya mağaraları gibi Güvercinlik Vadisi gibi birçok mekan sizi geçmiş ile bütünleştirirken büyüleyecek.

kapadokya gezisi

Kapadokya Yapılacak Aktiviteler

Kapadokya gezi rehberi arasında yapacağınız ilk şey bol bol gezmek. Birçok kiliseyi, camiiyi, tarihi mekanı bol bol gezmelisiniz. Kırmızı tur ve yeşil tur gibi gezi turlarına katılabilirseniz eğer; günlük gezme imkanınız varsa kırmızı tura katılmanızı, daha fazla kalacaksanız yeşil tura katılmanızı öneririz.

Kapadokya müzelerini de mutlaka ziyaret edin deriz. Kapadokya Etnografya Müzesi, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi ve özellikle de; Dünya’nın en ilginç 15 müzesi içinde yer alan, hatta Guinness Rekorlar Kitabına dahi girmeyi başaran Avanos Saç Müzesi siz ziyaretçilerini kesinlikle etkileyecek.

Aklınızı başınızdan alacak bir manzarayı seyretmek için tabii ki balon turu yapmalısınız! Çok erken saatlerde güneşin doğuşunu, balonların ve şehrin uyanışını, o muhteşem manzarayı sevdiklerinizle huzur ve keyif içerisinde izlemek bir Kapadokya gezisi için mutlaka tavsiye edeceğimiz bir aktivite. Balon turu yapan şirketlerin telefon numaralarına kolayca ulaşabilir, önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

kapadokya balon turu

Avanos merkezinde kili sanat eserlerine çeviren ustaları izleyebilir, isterseniz siz de kilden çömlekler yapabilirsiniz. Yaptığınız testi ya da çömlek size gezinizden hatıra kalacağından, sizde yeri başka olacaktır.

Saatlik ya da günlük ATV kiralayabilirsiniz. Ehliyet gereksinimi olmadığı gibi, mükemmel bir şoför olmanıza da gerek yok. Kısa bir bilgilendirmenin ardından etrafı turlayabilirsiniz. Kapadokya’daki at çiftliklerinde çekilmiş fotoğrafların ne kadar güzel olduğunu belki görmüşsünüzdür. At çiftliklerinde de kısa süreli bir eğitimin ardından at ile gezebilirsiniz.

İç Anadolu mutfağı esintilerine kapılmış Kapadokya Mutfağı yemeklerini de denemelisiniz. Özellikle testi kebabı, yöreye dışarıdan gelmiş bir lezzet olsa da sunumu ve tadıyla sizi kendine hayran bırakacak. Ürgüp ya da Koçhisar yakınlarında yapacağınız şarap tadımları da sizi pişman etmeyecektir.

kapadokya gezisi

Kaya otelleri, tarihi ve doğal güzellikleri, yapabileceğiniz birçok aktivite ve yemekleri ile  Kapadokya gezi rehberi tamamlanmıştır. 

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri