KocaeliMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Darıca Hayvanat Bahçesi Gezi Rehberi

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede?

Daha çok halk arasında adı Darıca Hayvanat Bahçesi olarak bilinen yer resmiyette Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak geçmektedir. 1991 yılında soyları tükenen hayvanları koruma altına almak, bakımlarını üstlenmek vizyonları ile gerçekleştirilen bir proje olan Hayvanat Bahçesi, Kuş Cenneti ve Çevre Güzelleştirme Vakfı bünyesinde kurulmuş bir kuruluştur. 1991 yılında kurulmasına rağmen yıl 1993’ü gösterdiğinde ziyarete açılmıştır. 3000’den fazla hayvan çeşidi ve 500’den fazla bitki çeşidine kadar genişleyen Botanik Bahçesi, ziyaretçilerini her daim şaşırtan bir doğal yaşam alanı olarak karşımıza çıkıyor. Eşsiz bir deneyim olacağını düşündüğümüz hayvanat bahçesinde başka yerlerden getirilen hayvanlar, nesli tükenmekte olan hayvanlar ve dahası özellikle çocukların ilgisini çekse de 7’den 70’e herkes buraya bayılıyor!

darıca hayvanat bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi, Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yer alıyor. Konumu gereğince İzmit ve İstanbul’a eşit mesafede bulunan hayvanat bahçesine iki yerden de yaklaşık 1 saat içinde özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne Nasıl Gidilir?

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi özellikle özel aracınızla yolculuk edecekseniz oldukça kolay bir lokasyona sahiptir. Öncelikle İstanbul-Ankara otobanından Şekerpınar gişe çıkışından ayrılıp Bayramoğlu tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Bunun ardından bir süre sonra Darıca Hayvanat Bahçesi tabelalarını görmeye başlayacaksınız. Bu tabelaları takip ettiğiniz sürece rahat biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer yandan, E-5 üzerinden gelecekseniz Çayırova’yı geçtikten sonra Darıca sapağından dönmeniz lazım. Geri kalan kısım yine oldukça basit. Bayramoğlu tabelaları ve Darıca Hayvanat Bahçesi tabelaları. Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz!

darıca hayvanat bahçesi

Bu eğlenceli ve bilgilendirici tura çıkmak için toplu taşıma kullanmak da isteyebilirsiniz. Otobüsle yolculuk yapacaksanız Üsküdar’dan kalkan Harem-Gebze minibüslerine binebilirsiniz. Daha sonra Çayıroğlu’nda inip Darıca’ya giden 501 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca 400 numaralı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüsleri de aynı şekilde Darıca Hayvanat Bahçesi’ne ulaşım sağlamak için yeterli olacaktır.

Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne giriş ücretli. Güncel, 2021 bilet fiyatları bilet türlerine göre şöyledir:

  • Yetişkin: 79,90 TL (online) – 89,90 TL (gişe)
  • Çocuk (3-15 yaş): 59,90 TL (online) – 69,90 TL (gişe)
  • Öğrenci: 59,90 TL (online) – 69,90 TL (gişe)
  • Engelli: 29,90 TL (online) – 39,90 TL (gişe)
  • Aile Paketi-1 (1 Yetişkin ve 2 Çocuk): 169,90 TL (online) – 179,90 TL (gişe)
  • Aile Paketi-2 (1 Yetişkin ve 3 Çocuk): 219,90 TL (online) – 229,90 TL (gişe)
  • Aile Paketi-3 (2 Yetişkin ve 2 Çocuk): 249,90 TL (online) – 259,90 TL (gişe)
  • Aile Paketi-4 (2 Yetişkin ve 3 Çocuk): 289,90 TL (online) – 299,90 TL (gişe)
  • 0-3 Yaş: Ücretsiz

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi Turu Sırasında

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi açılış saati 10.00 olmakla beraber Covid-19 önlemleri kapsamında 19.00’da ziyarete kapanmaktadır. Genellikle çocuklu ailelerin, İstanbul’a yakın olması sebebiyle yoğun ilgi gösterdiği hayvanat bahçesi, aynı zamanda bir botanik bahçesidir. Tam bir karma doğal yaşam alanı olmasıyla birlikte her zaman biz insanlar için ilgi çekici olmuş diğer yaşam formlarının güzelliği ve özellikleri karşısında bilgilenmemizi sağlamaktadır. Darıca Hayvanat Bahçesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.

darıca hayvanat bahçesi

Ayrıca ilginizi çekebilir: Yuvacık Barajı ile Kocaeli’nde Doğayla İç İçe Sakin Zamanlar!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri