Kocaeli

Darıca Gezilecek Yerler: Kocaeli Darıca Gezi Rehberi

Darıca'da Nereler Gezilir?

Kocaeli’nin nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık ilçesi Darıca’dır. Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta olan ilçe, Kocaeli Yarımadası’nın körfez şeridi üzerinde yer almaktadır. Darıca’nın batısında Tuzla, doğusunda Gebze bulunmaktadır. Genellikle Karadeniz ve Akdeniz bölgesi arasında bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Yaz ayları oldukça sıcak ve kuraktır, kış mevsimi ise serin ve yağışlıdır. Darıca gezilecek yerler denildiğinde akla tabiat parkları, plajlar ve yaylalar gelir. İşte Kocaeli Darıca gezisi planlayanlar için Darıca gezi rehberi…

Darıca Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kocaeli Yarımadası’na önce Tinyalılar, ardından Bithinyeler yerleşmiştir. Milattan önce 378 senesinde Bithinyen Krallığı kurulmuştur. Bu krallık döneminde Darıca’nın da kurulmuş olduğuna dair çeşitli bilgiler mevcuttur. Bithinye Krallığı, Roma İmparatorluğu’na eyalet olarak bağlanmıştır. 1329 Pelekonon Savaşı’na kadar Darıca, Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında kalmıştır. Tarihsel süreç boyunca bölge birçok uygarlığın kontrolüne girmiş, birçok kültürden etkilenmiştir.

Darıca Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede keyifle gezebileceğiniz çok sayıda doğal güzellik, turistik mekan, sahil bulunmaktadır. Günübirlik olarak ziyaret edebileceğiniz yerler bu başlık altında listelenmiştir.

Dudayev Parkı

Darıca gezilecek yerler

Darıca’da kültür ve eğlence gezisi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Dudayev Parkı’dır. Darıca sahilinde yer alan bu park oldukça büyük bir sosyal tesistir. Çocukların eğlenebileceği oyun alanları, yürüyüş parkurları, yeme içme mekanları ve dinlenme alanlarıyla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Darıca yerlilerinin hafta sonunda en sık ziyaret ettiği yerler arasındadır. Park içerisinde bir amfi tiyatro bulunmaktadır. Burada yıl içerisinde birkaç kez kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Şehirler ve Kültürler Kaynaşması Festivali burada adeta bir gelenek halini almıştır. Halka açık bir alan olduğundan girişler ücretsizdir. Şehir merkezinden yaklaşık 60 km, Darıca ilçe merkezinden ise yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Bayraktepe Denize Sevgi Parkı

Darıca gezilecek yerler

Darıca gezilecek yerler içerisinde doğa turizmi kapsamında gezilebilecek bir diğer park ise Bayraktepe Denize Sevgi Parkı’dır. Seyir terasları olan parkta Darıca’nın eşsiz manzarasını ayaklarınızın altında hissedeceksiniz. Sosyal tesis içerisinde eğlence alanları, spor sahaları, dinlenme alanları, denize girmek için uygun alanlar, yeme içme mekanları ve bir de gemi maketi bulunmaktadır. Halka açık bir alandır ve açık havada vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olabilir. İlçe merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıkta yer alır. Hem toplu taşıma araçlarıyla hem de özel araçlarla kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Darıca Kalesi

Darıca gezilecek yerler

Bizans Dönemi’nden günümüze kadar varlığını koruyabilmiş yapılardan bir tanesi de Darıca Kalesi’dir. Kalenin ön cephesinde bir iskele bulunmaktadır. İskelenin güvenliği sağlamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda kale, Osmanlı Dönemi’nde de savunma amaçlı uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Zaman geçtikçe kalede birçok hasar meydana gelmiştir ve özellikle de kale duvarları epeyce yıpranmıştır. Kale içerisinde yeme içme mekanları bulunmaktadır. Kaleyi gezerken bir yandan da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ayrıca içeride bir de gizli bir alt geçit bulunmaktadır. Bu alt geçitten ilerleyerek sahile ulaşabilirsiniz. Yolunuz Darıca’ya düşerse kaleyi de mutlaka gezip görmelisiniz. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Sancaktepe

Darıca gezilecek yerler

Şehrin gürültüsünden ve telaşından uzaklaşmak isteyenler için Sancaktepe oldukça güzel bir kaçış rotası olabilir. Burada harika bir şehir manzarası vardır ve her göreni kendine hayran bırakacak bir doğaya sahiptir. Günübirlik şekilde stres atmaya gidebileceğiniz, piknik yapabileceğiniz, yürüyüşlere çıkabileceğiniz ya da kamp yapabileceğiniz güzel bir ortamı vardır. Sancaktepe içerisinde yeme içme mekanları da bulunmaktadır. Yemeğinizi kendiniz hazırlamak istemezseniz bu mekanları da tercih edebilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunur. Darıca’nın en yüksek tepesi burasıdır. Toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlanabilir. Girişler ücretsizdir.

Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Plajı

Darıca gezilecek yerler

Burası Darıca ilçe merkezinden yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Oldukça merkezi bir konumda yer aldığından ilçenin en çok tercih edilen plajı konumundadır. Eskihisar sahiline giden araçlara binerek sahile kolayca varabilirsiniz. Burası aynı zamanda bir park olarak hizmet vermektedir. Sahil kenarında yürüyüş yapabilir, denize girebilir, bisiklet parkurlarında bisiklet sürebilir, piknik alanında mangal yakabilirsiniz. Aktivite çeşitliliği bakımından zengin alternatifler sunmaktadır. Halka açık bir plaj olduğundan giriş ücreti bulunmamaktadır.

Darıca Yeme İçme

Darıca’da çok sayıda midye ve kokoreç mekanları bulunmaktadır. Eğer deniz ürünlerine meraklıysanız burada çok lezzetli midye ve kokoreçler deneyebilirsiniz. Yöreye özgü lezzetler denemek isteyenler için ise höşmerim tatlısı, tavuklu keşkek güzel bir seçenek olabilir.

Darıca Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz çok sayıda tesis bulunur. Bu tesislerin büyük bir çoğunluğu denize yakın bir konumdadır. Her bütçeye uygun otel bulunabilir.

Darıca Ulaşım – Darıca’ya Nasıl Gidilir?

İlçe, şehir merkezinden yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Bununla birlikte Darıca İstanbul’a 52 km, Bursa’ya 115 km, Yalova’ya 50 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Darıca gezilecek yerler ve Kocaeli Darı Gezi Rehberi hakkında detaylı bilgiler sunduk. Kocaeli’nin en turistik ilçelerinden biri olduğundan mutlaka gezi planınız içerisinde yer almalıdır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri