Kocaeli

Kocaeli Müze Rehberi: Kocaeli Gezilebilecek Müzeler

Kocaeli Ücretsiz Müzeler - Kocaeli Müzeleri

Kocaeli gezilecek yerler içerisinde müzeler önemli bir yere sahiptir. Şehirde çok sayıda müze, antik kent ve kültür evi gibi tarihi gezi yapılabilecek rotalar bulunmaktadır. Bu içeriğimizde Kocaeli’ndeki birçok müze hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Eğer bir Kocaeli müze rehberi arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte Kocaeli gezilebilecek müzeler

Kocaeli Arkeoloji Müzesi

Kocaeli gezilebilecek müzeler

Şehrin en eski müzelerinden biri olan Kocaeli Arkeoloji Müzesi, 1873 senesinde yapılmış bir gar binasıdır. Zamanla bu yapıyor ek bölümler ilave edilmiş ve toplam 19 dönümlük bir araziyi kaplamıştır. Bu arazinin yaklaşık 11 dönümlük kısmı arkeoloji ve etnografya müzesine ayrılmıştır. Müze alanı içerisinde; tamir atölyeleri su depoları, lojman binaları, teşhir salonları ve konferans salonları bulunmaktadır. Müzenin giriş bölümünde oldukça zengin bir sike seksiyonu bulunmaktadır. Burada; klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Abbasi, Emevi ve Osmanlı gibi neredeyse tarih boyunca tüm çağları kapsayacak geniş bir koleksiyon sergilenmektedir. Etnografya seksiyonunda ise Osmanlı’nın seçkin ve günlük kültürüne dair eserler sergilenmektedir. Müzenin en çok dikkat çeken bölümü ise arkeoloji bölümü dur. Burası sergi salonunun en büyük bölümünü oluşturmaktadır. Paleolitik dönemden başlayarak Osmanlı dönemine kadar kronolojik bir şekilde eserler sergilenmektedir. Müze İzmit’te Kozluk Mahallesi’nde yer almaktadır. Yaz ve kış sezonu boyunca haftanın her günü saat 09:00 ile 17:00 arasında hizmet vermektedir. Müze 65 yaş üzeri ve 0-18 yaş arası ziyaretçiler için ücretsiz iken diğer tüm yaş gruplarından 12,50 TL kadar bir ücret alınmaktadır.

Atatürk, Redif ve Etnografya Müzesi

Kocaeli gezilebilecek müzeler

Kocaeli gezilebilecek müzeler içerisinde bir diğer müze Atatürk, Redif ve Etnografya Müzesi’dir. Burası İzmit Redif Dairesi olarak sultan Abdülaziz döneminde tasarlanmıştır. Kasrı Hümayun (İzmit Sarayı) ile aynı dönemde yaptırıldığı bilinmektedir. Kitlesel tasarımı ve gösterişsiz cephe düzenlemesi haricinde bu yapı dönemin kamu yapılarında tercih edilen ampir üslubunun klasik örneklerindendir. Müze içerisinde; Kuvayı Milliye dönemine ait çeşitli belgeler, askeri merasim ürünleri, silahlar, kılıçlar, çeşitli fotoğraflar, Mustafa Kemal Atatürk’ün özel eşyaları ve Osmanlı’nın seçkin kültürüne ait gümüş ve tekstil ürünü eserler sergilenmektedir. Müze 2022 senesinde kapsamlı bir projeyle yenilenmiş ve aydınlatma araçları, saatler, halılar ve paralar ile daha da zengin bir yapıya kavuşturulmuştur. Müze haftanın her günü açık olup saat 09:00 ile 1700 arasında hizmet vermektedir. Müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Osman-Hamdi-Bey-Muzesi

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yaralan Osman Hamdi Bey Müzesi Eskihisar’ın batısında, sahile paralel bir tepede yer almaktadır. Burası Osman Hamdi Bey’in yaşamının son yıllarını ve özellikle de yaz aylarını geçirdiği iki katlı bir evdir. 1987 senesinde yapı müzeye çevrilerek halkın ziyaretine açılmıştır. İçerisinde Osman Hamdi Bey’in kişisel eşyaları, fotoğrafları, kendisinin yapmış olduğu resimler ve daha birçok değerli koleksiyonlar bulunmaktadır. Kocaeli şehir merkezinden 53 km, Gebze ilçe merkezinden ise yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alır.

Kasrı Hümayun (İzmit Sarayı)

Kocaeli gezilecek yerler

Burası sultan Abdulaziz’in av köşkü olarak kullandığı Bir yapıdır. Saray dördüncü Murat döneminde yapılmış ancak çıkan bir yangın sonucunda harabeye dönmüş dur. Daha sonra Sultan Abdülaziz yapıyı tekrar inşa etmiş ve günümüze kadar gelmesinde önemli rol üstlenmiştir. Müze içerisinde yer alan işlemelerde Osmanlı motiflerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 2007 senesinde “Saray Müze” olarak ziyaretçilerin hizmetine açılan bu müze pazartesi günleri kapalıdır.

Gayret Gemi Müzesi

Kocaeli gezilebilecek müzeler

Kocaeli şehir merkezinde, SEKA Park olarak bilinen kompleksin hemen yanı başında bulunan bu askeri müze, 1998 senesinde hizmete açılmıştır. Müze – Gemi Projesi kapsamında Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi donanma Komutanlığı ile ortak bir proje yürütmüş ve bu harika müzeyi halkın kullanımına kazandırmıştır. Gemi maket bir gemi olmayıp ihtişamıyla göz kamaştırmaktadır. Tamamen askeri amaçlarla kullanılmış bir gemidir ve yakın bir geçmişte müzeye dönüştürülmüştür. Müze sadece haftanın belirli saatlerinde açık bulup rehber eşliğinde gezilmektedir. Müzeye gitmek için rezervasyon yaptırmak gereklidir. Bu müzeyi gezdikten sonra hemen yan tarafta yer alan Hızır Reis isimli denizaltını da gezebilirsiniz. Müze pazartesi haricinde her gün açıktır. Rezervasyon için 0262 323 33 83 numaralı telefonu aramalısınız.

SEKA Kağıt Müzesi

Kocaeli gezilebilecek müzeler

Kocaeli gezilecek müzeler listesinin son sırasında oldukça farklı bir temaya sahip olan SEKA Kağıt Müzesi bulunmaktadır. Müze ülkemizin en büyük endüstriyel mirasın müzeye dönüşüm projesi konumundadır. 6 Kasım 2016 tarihinde ziyaretçilere açılmıştır. Müze içerisinde 16 tane sergi salonu ve 1 tane de geçici süreli sergi salonu bulunmaktadır. Müzede kağıdın geçmişten günümüze kadar olan yolculuğu çok ilgi çekici bir koleksiyon ve anlatımla sunulmaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir. Pazartesi günleri kapalı olup diğer günlerde saat 08:30 ile 17:30 arasında hizmet vermektedir.

Bu içeriğimizde Kocaeli’nde yer alan en popüler ve en çok geziler müzeler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok içerik için YouTube kanalımıza da bakabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri