Kocaeli

Gebze Gezilecek Yerler: Gebze’nin En Güzel Yerleri

Gebze Gezi Rehberi - Gebze Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Kocaeli’nin en meşhur ilçelerinden ve aynı zamanda Marmara Bölgesi‘nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Gebze, İzmit Körfezi’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Ekonomisi büyük oranda sanayiye bağlı olan ve ülkemizin de hızla gelişip büyüyen ilçelerden biridir. İlçenin doğusunda Dilovası, batısında Çayırova, Pendik, Tuzla ilçeleri ve kuzeyinde ise Şile yer almaktadır. İlçede hem Akdeniz hem de Karadeniz iklim özellikleri görülür. Yazları sıcak ve az yağışlı iken kışlar ise yağışlı ve ılık olur. Gebze gezilecek yerler konusunda ise ziyaretçilerine çeşitli olanaklar sunar. Bu içeriğimizde Marmara’nın ve Kocaeli’nin en büyük ilçelerinden biri olan Gebze’nin en güzel yerleri sıralanmıştır.

Gebze Tarihi

Gebze gezilecek yerler

Çeşitli kaynaklarda Gebze’nin, milattan önce 4. yüzyılda kurulmuş olduğu yazmaktadır. Bitinya dönemine denk gelen bu tarih, milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kocaeli Yarımadası; Asya ile Avrupa kıtaları arasındaki en önemli geçit bölgesi olduğundan tarih boyunca birçok ulusun yurdu olmuş ve çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Gebze’nin kurulmasında Orhan Gazi önemli bir rol oynamıştır. İlçeye kendi adıyla bir cami yaptıran Orhan Gazi, bölgedeki birçok mimari yapının inşasında büyük gayret göstermiştir. Osmanlı Dönemi’nde, Gebze ordugah olarak kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine kadar kimi zaman İstanbul kimi zaman da Kocaeli’ye bağlı bir kaza olarak kayıtlarda yer bulmuştur.

Gebze’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Ballıkayalar Kanyonu

İğneada gezilecek yerler

Gebze’den yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunan Ballıkayalar Kanyonu, şehirde kamp yapılabilecek en güzel yerlerden biridir. Şehir dışından bile birçok kamp sever buraya kamp için gelmekte ve çeşitli aktivitelerle günübirlik bile olsa güzel vakit geçirmektedir. Kanyonun içinde büyük bir dere vardır ve genellikle de dere kenarı kamp için tercih edilmektedir. Sadece kamp severlerin değil; piknik yapmak, dağa tırmanışlar gerçekleştirmek, doğa sporları yapmak isteyen birçok gezginin de uğrak yerleri arasındadır. Kanyon içerisinde trekking yapabileceğiniz yaklaşık 8 km uzunluğunda, sizi manzarası ve doğasıyla hayran bırakacak bir patika bulunmaktadır. Özellikle yaz ve ilkbahar aylarında kanyona gelerek çok huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Kanyon içerisinde veya dere çevresinde kamp yapmak ücretsizdir ancak kanyon girişinde kamp için özel olarak ayrılmış alanda kamp yapmak için ücret talep edilecektir. Otopark bulunur ve günlük ücreti 20 TL’dir. Kamp ücretleri 70-80 civarındadır ancak değişiklik gösterebilir.

Gazilerdağı Tabiat Parkı

Gebze gezilecek yerler

Gebze gezilecek yerler içerisinde en güzel tabiat parklarından bir tanesi burasıdır. Gebze ilçe merkezinden yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunur. Özel araçlarıyla gidecek olanlar D100 karayolunu kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilir. Toplu taşıma araçları ile gidecek olanlar ise Gebze-Mutlukent araçlarına binmelidir. Tabiat parkı oldukça geniş bir arazi üzerinde yer alır. Buraya yürüyüş yapmak, piknik yapmak, kamp yapmak için aileniz ve sevdiklerinizle gelebilirsiniz. Piknik alanları ayrı bir bölümde yer alır ve yalnızca bu alanda mangal yakmak serbesttir. Tabiat parkının ayrı bir bölümünde ise; voleybol, basketbol, futbol sahaları ve çocuk oyun parkları yer almaktadır. Ayrıca alanda küçük bir at çiftliği de bulunmaktadır. Çocuklarınız at çiftliğinde keyifli vakit geçirebilir ve güzel bir hafta sonu aktivitesi olabilir. Tabiat parkına giriş ücreti bulunmamaktadır. Otopark da ücretsizdir.

Doğa Çiftliği

Gebze gezilecek yerler

Gebze’ye yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunan çiftlik, ilçenin Denizli Köyü’nde yer almaktadır. Özel aracıyla gidecek olanlar Gençlik Caddesi üzerinden yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirler. Burada yemyeşil bir ortam içerisinde güne keyifli bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Alan oldukça büyük olduğundan içerisinde; hayvanat bahçesi, çardaklar, çocuklar için oyun alanları ve fotoğraf çekmeyi sevenler için özel dekore edilmiş bölümler bulunmaktadır. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır. Fırsatı olanların hafta içi gitmesi daha iyi olacaktır. Çiftlikte piknik yapabilir, yürüyüşe çıkabilir, hayvanat bahçesini gezebilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Malkaya Koyu

Sardala-Koyu-ve-Malkaya-Adasi-1

Gebze gezilecek yerler içerisinde son sırada Kocaeli’nin saklı cennetlerinden Malkaya Koyu bulunmaktadır. Gebze’den koya özel araçlarıyla gidecek olanlar D20 kala yolunu kullanarak Kandıra’ya geçmelidir. Kandıra’dan burası yaklaşık yarım saat mesafede bulunur. Koy; taşlık ve kayalık bir yapıya sahip olsa da görüntüsüyle insanı kendine hayran bırakacak bir güzelliktedir. Koy içerisinde “Cennet Havuzu” denilen doğal bir havuz vardır. Özellikle yaz döneminde yoğun bir ilgi ile karşılaşmaktadır. Malkaya Koyu’na giriş ücreti bulunmamaktadır.

Gebze Yeme İçme

hosmerim

Gebze’ye özgü yöresel yemekler yemeyi istiyorsanız başlıca denemeniz gereken lezzetler; umaç çorbası, ciğceli kavurma, mancar yemeği, cızlama, höşmerim ve kiremitte alabalıktır.

Gebze Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz çok lüks oteller, butik oteller, pansiyonlar, bungalov evler bulunmaktadır. Geceyi geçirebileceğiniz tesisler her bütçeye hitap edebilecek düzeydedir.

Gebze Ulaşım – Gebze’ye Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 50 km’dir. Ayrıca Gebze; İstanbul’a 54 km, Ankara’ya 370 km ve Bursa‘ya ise 120 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Kocaeli’nin en gelişmiş ve en turistik ilçelerinden olan Gebze hakkında bilgiler sunulmuştur. Gebze gezilecek yerler arayışında olanlar için bu içeriğimiz bir rehber niteliği taşımaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri