Günübirlik GezilerKocaeli

Karasu: Günübirlik Turlar ile Sakarya Karasu

Karasu Gezi Rehberi

Karasu ilçesi günübirlik turlar için vazgeçilmez noktalardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Doğası ve atmosferi ile İstanbul’a yakın kaçış noktası Karasu!

Günübirlik Turların Vazgeçilmezi, Karasu

İlginizi çekebilir: Babalı Plajları ile İstanbul’a Yakın Plajları Keşfedin!

Marmara Bölgesi’nde bulunan Karasu ilçesi, Sakarya iline bağlıdır. Karasu, daha önce Küçük Karasu köyü sınırlarındaydı. Köyün çevresinde bulunan bataklıklar nedeni ile Karasu, denmiştir. Halk salgın hastalık çıkmasıyla zamanımızda Karasu merkezinde mahalle olan İncilli’ye yerleşmiştir. Burası Karasu ismini almıştır.

Günübirlik turlar için tercih edilen Karasu ilçesi, Sakarya il merkezine 50 kilometre mesafededir. İstanbul Karasu arası 190 kilometredir. Araçla 2 saat 19 dakika sürmektedir.

günübirlik turlar

İlçede, Sakarya Nehri yanında bulunan Karasu Kalesi en eski tarihi eserlerdendir. Zamanımıza temel kalıntıları kalmıştır. Günübirlik turlar için seçilen Maden Deresi Kanyonu ise yaz aylarında hava çok sıcak olduğunda dahi serin havasıyla gözde piknik alanıdır.

Karasu ilçesi, İstanbul’a yakın günübirlik turlar için gidilebilecek yerler arasındadır. Acarlar Longozu, Karasu’yu temsil eden bir doğa güzelliğidir. Hem Avrupa hem de Türkiye’de bulunan en büyük 2. Longozdur. Karasu merkezine 15 dakikalık bir mesafede olan longoz, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Karasu Acarlar Longozu bitki örtüsü, doğal yapısı, endemik canlı çeşitliliği ile buraya olan ilgiyi arttırmaktadır. Longoz etrafında bulunan gezi yerleri ve balık çeşitliliğiyle de dikkat çekmektedir. Günümüzde Acarlar Longozu birinci derece Doğal Sit Alanı olarak korunmaya alınmıştır.

günübirlik turlar
Karasu Longoz Ormanları

Bölgede bulunan madenlerden adını alan Maden Deresi, Karasu gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Maden Deresi’ndeki bozulmayan doğal yapı, çevresinde ve suyunda olan hayvan çeşitliliği ziyaretçi sayısını arttırmaktadır. Günübirlik turlar ile ziyaret edebileceğiniz Maden Deresi etrafında piknik alanları da bulunmaktadır.

Türkiye’nin en uzun ikinci sahili, dünya’nın ise üçüncü en uzun sahili olan Karasu Sahili, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Bu sahil sadece denizi için tercih edilmez. Karasu sahili kumu şifalıdır, romatizma gibi hastalıklara önerilmektedir.

Karasu, Günübirlik Turlar İçin Tercih Edilmekte

Günübirlik turlar arasında yer alan Karasu’da görülmesi gereken yerlerden olan Küçükboğaz Gölü, Karasu merkezden özel araç ile 10 dakika mesafededir. Buranın özel olmasının sebebi, birçok derenin birleşmesiyle oluşmuş bir göl olmasıdır. Gölde çok çeşitli balık bulunmaktadır. Göl etrafında piknik ve mangal yapılmaktadır. Bu bölgede kamp yapılacak alanlar mevcuttur.

Karasu Yenimahalle Sahili gezilmesi gereken bir diğer yerdir. Doğa ile iç içe olan sahil, Karasu merkeze özel araç ile 10 dakika mesafededir.

Karasu’nun yöresel meşhur yemekleri: Boşnak Böreği, Bulgur Çorbası, Karasu Pide, Karasu Sweet Dondurmaları, Karasu balık çeşitleri. Karasu lezzetleri Karadeniz ve Çerkez lezzetleri ile benzerlik taşımaktadır. Günübirlik turlar tarafından ziyaret edilen Karasu’da doğal güzellikler kadar yöresel lezzetlerde ilgi görmektedir.

Boşnak Böreği, Karasu’da Osmanlıdan günümüze kadar gelen bir lezzettir. Farklı çeşitleri olan Boşnak Böreği içinde un, tereyağı, yoğurt ve ıspanak bulunur. Çeşidine göre iç harcı değişmektedir.

Bir diğer lezzette Bulgur Çorbası’dır. Karasu’da her gün tüketilen bir lezzettir. İçinde et suyu, domates salçası, bulgur, tuz, soğan, biber bulunur. Karasu’da pek çok lokantada sunulur.

günübirlik turlar

Karasu’ya özgü olan Karasu Pidesi’nin yerel işletmelerde her çeşidi yapılmaktadır. Karasu Sweet Dondurmaları’nın 36 çeşidi bulunmaktadır. Külah ve dondurmalar el yapımı ve doğaldır.

Karasu’ya geldiğinizde tatmanız gereken lezzetlerden birisi de burada bulunan balıklardır. Pek çok balık çeşidi bulunmaktadır.

Karasu İlçesi’nde konaklama için orman içinde Bungalov evlerde kalınabileceği gibi pansiyon, otel, dağ evleri de tercih edilebilir. Konaklama fiyatları her kesim için uygundur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri