Plaj Önerileri

Babalı Plajları ile İstanbul’a Yakın Plajları Keşfedin!

Babalı Plajları Nerede?

Kocaeli ilinde bulunan ve oldukça uzun bir sahil şeridi üzerinde olan Babalı Plajları hakkında ayrıntılı bilgi için hazırladığımız yazıya göz atmayı unutmayın!

Babalı ve Babalı Sahilleri Hakkında

İlginizi çekebilir: Erikli Plajı: Edirne’nin Keşan’ında Tatil Fırsatı

Babalı, neredeyse el değmemiş ve bakir plajlardır. Kocaeli iline bağlı Kefken ilçesinin kuzeydoğusunda bulunan sahil şeridine, Kefken ilçesinden yaklaşık 12 kilometre ilerledikten sonra ulaşabilirsiniz.

Türkiye’deki en büyük kumsala sahip bu sahil şeridi, yaklaşık 27 kilometre boyunca uzanır. Genellikle rüzgarlı olan bölgede yalnızca yazları değil, diğer mevsimlerde de ziyaretçiler görülür. Burada tabiat fotoğrafları çekebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kış mevsiminde oldukça rüzgarlı olan Babalı plajları, yazları daha sakindir.

babalı plajları

Yelkenkaya-Kefken Adasından başlayarak Tuzağzına kadar devam eden bu geniş sahil şeridi, diğer sahillere göre oldukça sakindir ve yer yer kayalıkların bulunduğu sahil şeridinde dört ader plaj bulunur.

Yollardaki tabelalara dikkat ettiğiniz ve hava durumu uyarılarına dikkat ettiğiniz sürece, sakin zamanlarında Babalı plajları denize girmek için oldukça güzel bir seçenektir. Bazı plajlara araç ile gidilemediğini de hatırlatmamızda fayda var.

Babalı Sahil Şeridine Ulaşım

Babalı, Kocaeli ilinin Kandıra ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunur. Kendi aracınızla seyahat edecekseniz, Kocaeli iline ulaştıktan sonra yaklaşık 70 kilometrelik bir yol kat etmeniz gerekiyor.

Dilerseniz Kocaeli iline otobüs ile ulaştıktan sonra, burada araç kiralayabilir ve gezinize bu şekilde de devam edebilirsiniz. Toplu taşıma kullanacaksanız, Kocaeli otogarından Kandıra ilçesine giden dolmuşlarla ulaşımı sağlayabilir ve daha sonra 819 numaralı otobüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Babalı Plajları Etkinlikleri

Babalı, neredeyse el değmemiş ve bakir olduğundan, burada bireysel olarak sörf, rüzgar sörfü gibi sporları yapabilirsiniz. Burada balıkçılık da oldukça popüler. Dil balığı, mezgit, izmarit gibi birçok farklı balık türü bulunuyor.

babalı plajları

Şehir kalabalığından uzakta yürüyüş yapmak ya da koşmak istiyorsanız da, Babalı plajları boyunca yürüyüş yapabilir ya da koşu yapabilirsiniz. Burayı ziyaret eden turistler manzarayı fotoğraflamak için de sıklıkla bölgeyi ziyaret ediyor.

Babalı Plajları Konaklama

Babalı Plajları etrafında çok fazla tesis ya da konaklama seçeneği yoktur. Burası neredeyse el değmemiş ve sakin bir bölge olduğundan; günlük kamp yapabileceğiniz alanlar ve yol üzerindeki birkaç tesis vardır.

babalı plajları

Ancak sahil boyunca çok fazla otel ya da tesis yoktur. Yakın civarlarda konaklamanız için seçenekler olsa da sahil şeridi boyunca konaklama imkanı sunan pek fazla tesis yoktur. Ancak az da olsa pansiyon, otel gibi konaklama alanları mevcuttur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri