KocaeliMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Kerpe Gezilecek Yerler – Kerpe’nin En Güzel Plajları

Kerpe Nerede? Kerpe'ye Nasıl Gidilir? Kerpe’de Nereler Gezilir?

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde, Karadeniz kıyısında yer alan Kerpe oldukça turistik bir beldedir. İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle de sıkça ziyaret edilen bir bölgedir. Kerpe gezilecek yerler denildiğinde akla daha çok plajlar gelir. Burada mavi bayraklı plajlar vardır. Denizi, Karadeniz olsa da Ege’yi andıran bir görünümü vardır. Yaz aylarında ve özellikle de hafta sonlarında çevre illerden gelen gezginler sebebiyle bölgenin nüfusu bir hayli artmaktadır. Kerpe’nin en güzel plajları nerelerdir, Kerpe’de nereler gezilir gibi daha birçok sorunun yanıtı GeziLinki’nin Kerpe gezisi içeriğinde…

Kerpe Tarihi

Antik dönemdeki adı Kalpe’dir. Helen dilinde Kalpe; çanak, çömlek ve testi gibi anlamlara gelir. Bölgenin geçmişi milattan önce 5. yüzyıla dek uzanmaktadır. Bitinya Krallığı’nın bir limanı olarak uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Bitinya Krallığı ardından Roma, Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğrak durakları haline gelen Kerpe, Osmanlı Dönemi’nde İstanbul’un odun, kömür, tomruk gibi ihtiyaçlarını sağlamıştır.

Kerpe’de Gezilebilecek Yerler ve Plajlar

Kerpe Sahili ve Kerpe Halk Plajı

Kocaeli’nin en güzel plajları ve koyları

Kerpe’nin bu kadar popüler bir belde olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi Kerpe sahilidir. Sahilin oldukça merkezi bir noktada yer alıyor oluşu da önemli bir ayrıntıdır. Doğal bir koy içerisinde yer alan bu sahil kuzey yönünden esen rüzgarlardan etkilenmemektedir. Yani bu plaj her ne kadar Karadeniz kıyısında olsa da Karadeniz’e benzememektedir. Denizi oldukça sığdır ve dalgasız bir yapısı vardır. Yaz aylarında Kocaeli’nde denize girebileceğiniz en güzel plajların başında gelir. Hafta sonlarında çevre illerden günübirlikçilerin akınına uğradığından yer bulabilmek biraz zordur. Plaja giriş ücretsizdir ancak şezlong ve şemsiye gibi olanaklardan yararlanmak için ücret ödemeniz gerekecektir. Buranın Sahili ve Kerpe Halk Plajı, Kocaeli şehir merkezinden yaklaşık 60 km ve İstanbul’dan ise yaklaşık 135 km uzaklıkta yer alır.

Sosyete Plajı

Halk Plajı’nın hemen yanında bulunan Sosyete Plajı, Kerpe’nin en güzel plajları arasında yer alır. Bu plaj biraz farklı bir yapıya sahiptir. Denize girilebilecek yerlerin büyük bir kısmı üzeri kumla kaplı beton bir setten oluşmaktadır. Kumsalı biraz küçüktür ancak bu sayede fazla kalabalığa maruz kalmamış oluyorsunuz. Özel bir işletmeye ait olan plajda fiyatların pek uygun olduğu söylenemez ancak daha nezih bir ortamda vakit geçirmek istiyorsanız Sosyete Plajı doğru bir tercih olabilir.

Kadınlar Plajı – Miço Koyu

Kerpe gezilecek yerler

Kerpe gezilecek yerler listemizin bir diğer plajı da Miço Koyu olarak da bilinen Kadınlar Plajı’dır. Burası Karadeniz’in en güzel koyları arasında yer almaktadır. Denizi bir nebze yosunlu olsa da sığ bir yapısının olduğunu söylemek mümkündür. 2016 senesinde Kocaeli Belediyesi tarafından Kadınlar Plajı yapılmıştır. Ormanlarla kaplı bir alan odluğundan korunaklıdır. Temiz bir kumsalı vardır ve kumsalın da büyük bir bölümü ince taneli kumlardan oluşmuştur. Plaj içerisinde yeme içme mekanları bulunmaktadır. Belediye tarafından işletildiği için de uygun fiyatları vardır. Geniş bir otoparkı vardır ve tepedeki belli bir yere kadar arabayla gidilebilmektedir. Kadınlar ve 8 yaşından küçük erkek çocuklar haricinde girişler yasaktır. Telefon kullanmak, fotoğraf çekmek de yasaktır. Kerpe’den yaklaşık 6 km uzaklıktadır.

Ömerağzı Koyu Kamp ve Piknik Alanı

Kerpe gezilecek yerler

Kandıra’nın Kıncıllı Köyü’nde yer alan Ömerağzı Koyu Kamp ve Piknik Alanı, Karadeniz’e sahili bulunan harika bir alandır. Doğası oldukça ferah ve sessizdir. Kandıra çevresinde temiz bir doğa içerisinde dinlenmek, kafa dinlemek istiyorsanız burası Ömerağzı Koyu olabilir. Koy içerisinde piknik yapabileceğiniz ve kamp için ayrılmamış alanlar bulunmaktadır. Elektrik tesisatının kurulmuş olması ise artı bir özelliktir. Karavan kampı için yerler de vardır ancak henüz altyapısı tam gelişmemiştir. Burada yılın belirli dönemlerinde bisiklet festivalleri gerçekleştirilmektedir. Tuvalet, duş, yeme içme mekanları gibi olanaklar bulunmaktadır. Kerpe’den yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Kerpe Kartal Kayalıkları

Kerpe gezilecek yerler

Karadeniz’in hırçın dalgalarının oluşturduğu devasa falezler, harika bir görüntü ortaya çıkarmıştır. Halk Plajı’ndan yürüme mesafesi kadar bir uzaklıkta yer alan bu alanı görmeden dönmemelisiniz. Manzarası ve doğası itibariyle fazlasıyla görülmeye değer bir alandır. Burada kamp, piknik, trekking gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Ayrıca burada gün batımını izlemek harika manzaralar sunmaktadır.

Kerpe Yeme İçme

Kandıra’nın en turistik bölgelerinden olan Kerpe’de çok sayıda yeme içme mekanı bulunur. Özellikle de sahil şeritlerinde birçok lezzetli balık restoranları vardır. Burada kiremitte alabalık yiyebilir ya da plajlarda sıcak sıcak satılan midyeleri tadabilirsiniz.

Kerpe Konaklama

Kerpe’de konaklama alternatifleri oteller ve pansiyonlarla sınırlı değildir. Bölgede çok sayıda kamp ve bungalov ev tesisleri bulunmaktadır. Doğayla iç içe, farklı bir konaklama alternatifi arayanlar için tercih edilebilir.

Kerpe Ulaşım – Kerpe’ye Nasıl Gidilir?

Kerpe nerede? Kerpe’ye nasıl gidilir? sorularının yanıtı; Kocaeli şehir merkezinden 60 km uzaklıkta bulunan Kerpe; İstanbul’a 140 km, Bursa’ya 190 km ve Yalova’ya ise 125 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Kocaeli’nin en gelişmiş ve en turistik beldelerinden olan burası hakkında bilgiler sunulmuştur. Kerpe gezilecek yerler arayışında olanlar için bu içeriğimiz bir rehber niteliği taşımaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri