Güneydoğu AnadoluKeşfetYurtiçi Gezilerimiz

Güneydoğu Anadolu’da Görülecek Beş Yer

Güneydoğu Anadolu Gezi Rehberi

Eğer eşsiz bir geziye çıkmak istiyorsanız Güneydoğu Anadolu’da görülecek beş yer kesinlikle size göre. Farklı atmosferleri yaşama şansı sizi bekliyor.

Güneydoğu Anadolu’da Görülecek Beş Yer

Ülkemizde turizm ve gezme deyince akla gelen ilk yerler deniz kenarları ve sahillerdir. Ama uzun yıllardır hatta yüzyıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kentler de görülmeye değerdir. Her birisi tarih kokan ve farklı tarihsel yapılar açısından zengin olan bu kentlerimizi henüz ziyaret etmediyseniz size Güneydoğu Anadolu’da görülecek beş yer konusunda yardımcı olmak isteriz.

İlginizi çekebilir: Zinciriye Medresesi Gezi Rehberi & Kültürel Turlar

Mardin Dayrulzafaran Manastırı
Güneydoğu Anadolu’nun en güzel kentlerinden birisi Mardin’dir. Geceleri ışıkların yanmasıyla birlikte kentin silüeti şahane görünür. Yüksek katlı olmayan ve her biri birer sanat eseri niteliğindeki taş evleri ile birlikte bu kentin her yeri görülmeye değerdir. Ama ilk akla gelen yer Dayrulzafaran Manastırı’dır. Mardin tarihin ilk dönemlerinden beri Süryanilere ev sahipliği yapmıştır ve bu manastır da bir Süryani mimarisi şaheseridir.

Mardin Dayrulzafaran Manastırı

Bu manastır yıllara tanıklık etmiştir ve yapılış tarihi kesin olarak bilinemez. Bunun yanında Mardin adeta bir manastır ve kilise kentidir, şehrin neredeyse her yerinde ayrı birer tarihi görkemli yapı bulunur. Ama Dayrulzafaran Manastırı’nın yeri ayrıdır. Taş sanatı burada sanki dile gelip konuşmuştur. İçerisinde bulunan pek çok kilise ve farklı mekânlarla birlikte Dayrulzafaran dünya mirasları listesine girmiş ve koruma altına alınmıştır.

Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi
Güneydoğu Anadolu’da gezilecek beş yer deyince akla gelen bir diğer kent Diyarbakır’dır. Bu kentin tarihi eserleri de bir kere görüldü mü bir daha unutulamaz. Mesela şehir merkezine yakın olan Surp Giragos Kilisesi’nin hem iç hem de dış mimarisi gören herkesi büyüler. Hem sanatsal hem de tarihsel açıdan bu kilise çok önemlidir ve Ermeni mimarisinin en klasik örneklerinden birisidir.

güneydoğu anadolu'da görülecek beş yer

Şanlıurfa Balıklı Göl
Şanlıurfa deyince akla gelen ilk yer Balıklı Göl’dür. İbrahim peygamberin yakılmak istenip de getirildiği yer olduğuna inanılan Balıklı Göl, Güneydoğu Anadolu’da görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Bilindiği gibi İbrahim’i yakması gereken ateş burada suya, odunlar da balığa dönüşmüştür. Ayrıca Urfa’ya yolunuz düşerse tarihteki ilk insan ve medeniyet izlerinin bulunduğu Göbeklitepe’ye de bir uğramalısınız.

güneydoğu anadolu'da görülecek beş yer

Adıyaman Nemrut Dağı
Adıyaman ilimizdeki en çok görülmesi gereken yerler Nemrut Dağı’ndaki tanrı heykelleridir. Devasa heykeller bu dağdaki gün batımı manzarası eşliğinde daha da büyük ve görkemli gözükür. Güneydoğu Anadolu’da görülmesi gereken beş yer arasında mutlaka bu heykeller de yer alır.

güneydoğu anadolu'da görülecek beş yer

Şırnak Cudi Dağı ve Yaylaları
Şırnak ismi siyasi olaylara en çok karışan kentimiz olduğu için ne kadar güzel ve tarihi bir yer olduğu pek bilinmez. Oysaki buradaki Cudi Dağı’nın Nuh Tufanı’nda geçen dağ olduğu söylenmektedir. Şimdiye kadar Ağrı Dağı olarak bilinen bu yer aslında Cudi Dağı imiş. Cudi yaylaları da Nuh’un oğullarının yazlıkları olarak kullanılıyormuş. Ama tabi Şırnak’ı ziyaret etmek için uygun bir zaman bulmak da kolay değil. Yine de bölgenin en güzel yerlerinden birisi Cudi’dir.

güneydoğu anadolu'da görülecek beş yer

GeziLinki’ni takip ederek daha fazla yer keşfedebilirsiniz!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri