Bursa

Bursa Gezilecek Yerler: Bursa’da Ne Yapılır?

Bursa’da Nereler Gezilir? Bursa'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin en kalabalık 4. şehri olan Bursa, 2016 Dünya Yaşanılabilir Şehirler sıralamasında Türkiye’de 1. sırada, dünyada ise 28. sırada yer almıştır. Marmara Bölgesi’nin güney kesimlerinde yer alan şehrin eski adı Hüdavendigar’dır. Şehrin kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğusunda Kocaeli ve Sakarya, doğusunda Bilecik, güneyinde Kütahya ve batısında ise Balıkesir yer almaktadır. Bursa gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunmaktadır. Şehirde gezilip görülebilecek çok sayıda tarihi, turistik mekan bulunur. İşte Bursa’da ne yapılır, Bursa’da nereler gezilir ve daha birçok sorunun cevabı bu içeriğimizde…

Muradiye Külliyesi

Bursa gezilecek yerler

Osmanlı hükümdarlarının Bursa’da yaptırmış olduğu son külliye olma özelliğine sahip olan Muradiye Külliyesi, şehrin en önemli tarihi yapıları arasında gelmektedir. II. Murat, Bursa’da gömülen son hanedan üyesi olduğu için de külliyeye onun adı verilmiştir. Muradiye Külliyesi 1425 – 1426 seneleri arasında yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve II. Bayezid dönemlerinde ise külliyeye türbeler eklenmiştir. Külliye, zaviyeli plan tipinde inşa edilmiştir ve süslemeler açısından oldukça sade bir yapısı vardır. Yapı içerisinde türbeler bölümü, cami, hamamlar, medreseler ve imaret gibi çeşitli bölümler bulunmaktadır. Muradiye Külliyesi’ne nasıl gidilir sorusunun cevabı basittir çünkü şehir merkezinde, ulaşımın oldukça kolay olduğu bir noktada yer almaktadır. Balibey Hanı ya da Ulu Camii çevresinden hareket eden toplu taşıma araçları buraya ulaşım sağlamaktadır. E2, 5A, 35B, 9P, 40H, 29A, B25 ve C3 numaralı otobüs hatları kullanılabilir. Girişler ücretsizdir.

Bursa Kapalı Çarşı

Bursa gezilecek yerler

Bursa’nın en eski çarşısı olan Kapalı Çarşı, Bursa’nın fethinden sonra Türkler tarafından yapılmıştır. Yapı ilk inşa edildiği dönemde daha sade, mütevazı bir biçime sahipti. Ancak daha sonra zamanla çeşitli doğal afetlerden etkilenmesi sebebiyle çok sayıda tamir ve imar sürecinden geçmiştir. Böylelikle de yapı sürekli bir gelişim ve değişim göstermiştir. Kapalı Çarşı, günümüzde üstü kapalı ve 2 katlı şekilde hizmet vermektedir. Hareketli ve renkli dükkanlarıyla tarihi dokusunu hala koruyan eşsiz güzellikte bir alışveriş noktasıdır. Çarşının üst katında kumaşçılar yer almaktadır. Pek çoğu da ipek satan kumaş dükkanlarıdır. Çarşıda en meşhur ürünlerin başında ise çini işlemeciliği gelir. Çini işlemeciliğinin en güzel örneklerini burada bulabilir ve sevdiklerinize hediye olarak düşünebilirsiniz. Nalbantoğlu Mahallesi’nde yer alan çarşıya; 14/F, 14/L, 17/D, 2/E, 38, 6/A, 6/F, B/39, B/41-B numaralı otobüs hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Haftanın her günü saat 08.30 ile 19.00 arasında ziyarete açıktır.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi

Bursa gezilecek yerler

Bursa gezilecek yerler içerisinde görülmeye değer yerlerden bir tanesi de Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi’dir. Osman Gazi, Bursa’nın fethini yönetirken burada bulunan manastırın kurşun kaplı kubbesini oğlu Orhan Gazi’ye göstermiş ve cenazesinin buraya defnedilmesini vasiyet etmiştir. Bu nedenle de Bursa’nın fethinden sonra Osman Gazi buraya defnedilmiştir. Halk arasında “Osmancık Türbesi”, “Manastır Türbesi” olarak da bilinmektedir. Türbe 1855 senesinde yaşanan bir deprem neticesinde yıkılmış ve 1863 senesinde dönemin hükümdarı Sultan Abdülaziz tarafından yeniden inşa edilmiştir. Osman Gazi’nin yanı sıra bu bölümde 16 kişinin sandukası yer almaktadır. Orhan Gazi’nin türbesinin ise zemininde Saint Elia Kilisesi’ne ait mozaikler bulunmaktadır. Orhan Gazi ile birlikte 20 kişinin daha sandukası bu bölümdedir. 2014 senesinde UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen bölüm içerisinde bulunmaktadır. Hisar’ın Tophane bölümünde yer alan türbe haftanın her günü saat 08.00 ile 20.00 arasında açıktır.

Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi

Bursa gezilecek yerler

Bursa’da ne yapılır sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir tanesi hayvanat bahçesi gezmek olabilir. Burası yalnızca bir hayvanat bahçesi değil aynı zamanda kocaman bir botanik parktır. Hayvanların doğal yaşam alanlarına uygun olarak düzenlenmiş barınaklara sahiptir. 55 türde 500’ü aşkın hayvan yaşamaktadır. Su kuşları için ayrılmış olan bölümde ise dev bir kafes ve gölet bulunmaktadır. Yaklaşık 400 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan park aynı zamanda birinci derece sit alanıdır. Bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara da açık olan parkta koşu ve yürüyüş alanları, spor alanları, bisiklet parkurları, otomobil pistleri, çocuk oyun alanları, bisiklet parkurları, spor aletleri gibi olanaklar da bulunmaktadır. Şehir halkının hafta sonlarında en çok ziyaret ettiği alanların başında gelmektedir. Soğanlı Botanik Parkı ve Hayvanat Bahçesi, Orhangazi ilçesinde yer almaktadır. 35A, 15 ve 15E numaralı otobüslerle ulaşım sağlanabilir. Girişler ücretlidir. Bahar ve yaz sezonu için ziyaret saatleri 09:30 – 18:30, kış sezonu için ise 09:30 – 17:30’dur.

Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Bursa gezilecek yerler

Osmangazi ilçesinde yer alan Bursa Kalesi’nin milattan önce 1. yüzyılda Bitinyalılar tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Bitinyalıların ardından Roma, Bizans, Osmanlı gibi devletlerin de aktif olarak kullandığı yapılar arasında yer almıştır. Bursa surlarının en görkemli ve en önemli sembollerinden biridir. Tekfurların kente giriş ve çıkışlarda, resmi tören ve geçitlerde kullandıkları ana kapılardan biri olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Kale Kapısı” ve “Hisar Kapısı” olarak adlandırılmıştır. Kaşe içerisinde Roma dönemine ait sütunlar, lahitler, kitabeler, heykeller bulunmaktadır. Ayrıca içeride kahve içebileceğiniz küçük mekanlar da bulunmaktadır. Tophane Parkı’ndan yalnızca 3-4 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Balibey Han

Bursa gezilecek yerler

Bursa gezilecek yerler içerisinde şehir merkezinde bulunan yapılardan bir tanesi de Balibey Han’dır. Hanın yapım tarihinin 15. yüzyıla dayandığı bilinmektedir. Şehrin en eski yerlerinden biri olarak bilinir. Osmanlı Devleti’nin ünlü devlet adamlarından Bali Bey tarafından; tüccarların mescit, imaret, gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptırılmıştır. Tarihi dokusunu, hana adımınızı atar atmaz hissedebileceksiniz. “U” biçimindeki bu tarihi yapı içerisinde Türk süsleme sanatlarının birçok çeşidini görebilirsiniz. El yapımı seramikleri, tespihleri ve cam işleme ürünlerini görebilirsiniz. Hanın en üst katında bir kafe bulunmaktadır. Kafenin manzarası görülmeye değer bir güzellik sunmaktadır. Yapının aksine modern bir görünümü vardır. Balibey Han, Hisar Kapısı altında ve Bursa Kalesi’ne yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Tophane Saat Kulesi

Bursa gezilecek yerler

Bursa’da ne yapılır sorusu için verilebilecek bir diğer cevap da Tophane Saat Kulesi’ni gezmek olabilir. Burası, II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 29. yılı şerefine inşa edilmiştir. Osmanlı dönemi mimarisinin hemen hemen tüm özelliklerini yansıtan önemli bir yapıdır. Tophane Parkı içerisinde yer alan saat kulesi aynı zamanda Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri’nin arkasındadır. Bulunduğu yerden Bursa manzarasını panoramik bir şekilde seyretmek mümkündür. 6 katlı bir yapı olup yaklaşık 33 metre uzunluğu vardır. 4,65 metre eninde olan yapının 4 kenarında 4 saat bulunmaktadır. Güney kısmında girişi bulunan kuleye uzun bir ahşap merdivenle çıkılmaktadır. Bursa’nın en ikonik sembollerinden olan Tophane Saat Kulesi’ni görmeden şehirden ayrılmamalısınız.

Bu içeriğimizde Marmara Bölgesi’nin ve ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da gezilecek yerler hakkında tavsiyeler sunulmuştur. Bursa geziniz esnasında farklı yerler görmek, yeni mekanlar keşfetmek istiyorsanız bu içeriğimiz Bursa Gezi rehberi olarak size çok faydalı bilgiler verebilir. Buna benzer daha birçok farklı gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri