BursaMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Bursa Müze Rehberi – Bursa’da Gezilebilecek Müzeler

Bursa’nın En Güzel Müzeleri

İstanbul’a ulaşımın en kolay olduğu şehirlerden olan Bursa gezilip görülebilecek çok sayıda turistik yere sahiptir. Ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biri olması sebebiyle de tarihi ve kültürel geçmişini yansıtan önemli mekanları bulunmaktadır. Bursa gezisi planlayanlar, Bursa’da gezilebilecek müzeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bu içeriğimizde Bursa’nın birbirinden güzel müzeleri hakkında kısa ve öz bilgiler sunulmuştur. İşte Bursa müze rehberi:

Hünkar Köşkü Müzesi

Bursa’da Gezilebilecek Müzeler

1844 senesinde, Sultan Abdülmecit adına “Av Köşkü” olarak inşa ettirilmiştir. Burada Sultan Abdülaziz ile birlikte V. Mehmet Reşat da konaklamıştır. Ayrıca 1922 senesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Kurtuluş Savaşı komutanları yaklaşık 2 hafta burada kalmıştır. Ulu Önder’in Bursa’ya her ziyaretinde konakladığı yer burası olmuştur. Köşk içerisinde; kabul salonu, Atatürk’ün odası, manevi kızları olan Sabiha ve Ülkü’nün yatak odaları, yemek odaları, birbirinden işçilikli ve değerli porselenler bulunmaktadır. Ayrıca bahçe bölümünde anıt ağaçlar, çakıllı mozaik zemin, çinili çeşme gibi bölümler de yer almaktadır. Köşk, pazartesi haricinde her gün saat 09.30 – 17.30 arasında ziyarete açıktır. Hünkar Köşkü Müzesi için girişler ücretsizdir. İstediğiniz bir zaman diliminde ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Karagöz Müzesi

Bursa’da Gezilebilecek Müzeler

2007 senesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülmüş olan bu müze ülkemizin ilk ve tek Karagöz Müzesi’dir. Müze içerisinde 2 adet galeri bulunur. Bu galerin birinde Türk gölge oyunu olan Karagöz’ün tarihçesi anlatılmaktadır. Bilgilendirmeler panolar aracılığıyla yapılmıştır. Diğer galeride ise geleneksel tiyatronun önde gelen isimlerinden olan Prof. Dr. Metin And’ın koleksiyonlarından derlenen 61 orijinal parça, Karagöz oyunun tasvirleri sergilenmektedir. Müzede ayrıca Karagöz – Hacivat karikatürleri de sergilenmektedir. Pazartesi haricinde haftanın her günü açık olan müzenin ziyaret saatleri 09.30 – 17.30 arasıdır. Girişler ücretsizdir.

Bursa Göç Tarihi Müzesi

Bursa’da Gezilebilecek Müzeler

8.500 senelik göç tarihi hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı Bursa Göç Tarihi Müzesi, Bursa’da gezilebilecek müzeler içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Müze ziyaretçileri geçmişten günümüze kadar gerçekleşmiş olan göçlerin temelini ayrıntılı olarak öğrenebilmektedir. Burada göç tarihi; arşivler araştırılarak, göç etmiş aileler ile sözlü görüşülerek, üniversitelerin desteği alınarak masaya yatırılmıştır. Göçler esnasında yaşananları yansıtan, canlandırılmış örnekler sayesinde de gelecekle kuşaklara aktarılabilecek nitelikte olan farklı bir müze konseptine sahiptir. 2014 senesinde ziyarete açılmış olan bu müze Merinos Parkı içerisinde yer almaktadır. Müzenin çok çeşitli bölümleri vardır. Bunlardan bazıları; tarih öncesi ve ilkçağ Bursa yerleşimleri, Bursa şehrinin kuruluşu, Bursa’nın fethi ve Türkmen yerleşimleri, Balkanların fethi ve kurulan Osmanlı uygarlığı, Balkanlar’dan Bursa’ya göç ve mübadele göçleri bölümleridir. Girişler ücretsizdir. Pazartesi haricinde haftanın her günü açık olan müzenin ziyaret saatleri 09.30 – 17.30 arasıdır.

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi

Bursa’da Gezilebilecek Müzeler

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa aynı zamanda Osmanlı vakıf kültürünün şekillendiği ilk şehir örneklerinden biridir. Osmanlı Devleti bu topraklarda kök salmış ve vakıf kültürü de bu topraklardan tüm dünyaya yayılış göstermiştir. Vakıflar, Türk – İslam kültürünün hayırseverlik göstergesidir ve de tarih boyunca karşılıksız olarak çok sayıda han, hamam, aşevi, kütüphane, hastane, okul, cami ve daha birçok yapı inşa edilmiştir. Bursa Vakıf Kültürü Müzesi de tam olarak “Vakıf” kavramını açıklıyor ve gelecek kuşaklara aktarımının sağlanması adına çalışmalar yürütüyor. Müzede vakıf kavramı geniş yelpazeden ele alınmış olup gelişimi, değişimi ve dünyaya yayılışı anlatılmıştır. Girişler ücretsizdir. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan müzenin ziyaret saatleri 09.30 – 17.30 arasıdır.

Bursa Kent Müzesi

Bursa’da Gezilebilecek Müzeler

Yaklaşık 8 bin yıllık geleneksel Anadolu ve Osmanlı kültürünün oluşumunda öncü bir rol üstlenen Bursa şehrinin tarihi, Bursa Kent Müzesi içerisinde yaşam bulmuştur. Müzenin bodrum katında Tarihi Esnaf Sokağı adlı bir bölüm bulunmaktadır. Geziye buradan başlayabilirsiniz. Birinci katında ise Bursa’nın kronolojik olarak geçmişten günümüze kadar olan süreçteki değişimi ve gelişimi anlatılmıştır. “Uygarlıklar Kenti Bursa” bölümünde, Bursa’nın başkent olduğu dönemde yaşanan olaylar ve gelişmeler aktarılmıştır. Kısacası şehrin tarihini, geçmişini ve günümüzdeki konumunu daha net bir biçimde anlamak için Bursa Kent Müzesi ziyaret edilebilir. Girişler ücretsizdir. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan müzenin ziyaret saatleri 09.30 – 17.30 arasıdır.

Arkeopark Aktopraklık Höyük ve Açık Hava Müzesi

Bursa’da Gezilebilecek Müzeler

Bursa’da gezilebilecek müzeler içerisinde son sırada Arkeopark Aktopraklık Höyük ve Açık Hava Müzesi yer almaktadır. Müzede, binlerce yıl öncesi canlandırma teknikleri ile anlatılmaktadır. Ayrıca Bursa ve çevresinde yapılan kazılar sayesinde dönemin yaşantısı hakkında da bilgi sahibi olunması amaçlanmıştır. Müze projesi kapsamında arkeoloji ve arkeoloji ile ilintili alanlardan gelen uzman ve öğrencilere yönelik aktiviteler için bütün canlandırmalar arka plan olarak kullanıma hazır hale getirilmiştir. Girişler ücretsizdir. Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan müzenin ziyaret saatleri 09.30 – 17.30 arasıdır.

Bu içeriğimizde Bursa’da gezilebilecek müzeler hakkında bilgiler sunulmuştur. Bursa’da tarihi ve kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız Bursa müze rehberi içeriğimiz sizin için yol gösterici nitelikte olabilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri