GaziantepGüneydoğu AnadoluYurtiçi Gezilerimiz

Gaziantep Gezi Rehberi – Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezi Rehberi

Gastronominin başkentlerinden biri olan Gaziantep, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Tarihi anlamda da birçok eserle dolu olan şehir için hazırladığımız Gaziantep gezilecek yerler rehberi GeziLinki ile sizlerle!

Gaziantep Gezi Rehberi

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi, mutlaka duyduğunuz önemli bir yer. Yüzyıllar boyunca yer altında kalmış olan bir Roma antik kentinin kalıntıları olan mozaikleri, duvar resimleri ve heykelleri ile Zeugma Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesi içerisinde ilk sırada olmaya hak kazanmış bir alan. Mainad Mozaği ise Zeugma Müzesi’ni popüler yerler arasına taşımış olan eser. Çoğu kişi bu mozaiği Çingene Kızı adıyla biliyor. 3 çeyrek bakış tekniği ile yapılmış olan eser, tamamı ortaya çıkarılmasa da gözleriyle ünlü. Bu sır perdesi, siz ne yöne hareket ederseniz edin Çingene Kızı’nın sizi izliyor efekti vermesinde yatıyor.

gaziantep gezilecek yerler

Hamam Müzesi

İlgi çekici ve etkili bir müze gezisi yapmak istiyorsanız sizleri böyle alalım! Hamamlar, Türk kültürü içerisinde ve aynı zamanda İslam coğrafyaları içerisinde oldukça köklü bir geleneğin mekânları. Temizliğin en derinden yapıldığı hamamların kültürüne ait birçok şeyi bu müzede bulacaksınız. Hatta öyle ki içeride balmumu heykellerle yapılmış küçük sahneler bulunuyor ve oldukça etkili olduğunu söylemeliyiz. Gaziantep gezilecek yerler rehberinde Hamam Müzesi’ne uğramayı sakın unutmayın.

hamam müzesi

Bakırcılar Çarşısı

Maden işlemeciliği Türk ve Osmanlı kültüründe oldukça yaygın bir gelenek. Babadan oğula, ustadan çırağa aktarılan en eşsiz yeteneklerin sergilendiği Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep denildiği zaman akla gelen ilk yerler arasındadır. Uzun süredir yaşatılan bu bakırcılık sanatına en yakından şahit olabileceğiniz yer Bakırcılar Çarşısı, meraklılarını bekliyor ve kesinlikle Gaziantep gezilecek yerler listesi içerisinde yer alıyor!

bakırcılar çarşısı

Gaziantep Kalesi

Ne zaman, kim tarafından ve ne için yapıldığı bilinmeyen kale, muhtemelen tarihte yaşamış medeniyetlerden birinin bu verimli toprakları korumak adına inşa ettiği bir yapıydı. Gaziantep Kalesi, şehrin sembollerinden bir tanesi. Yapıldıktan sonra Roma dönemi içerisinde gözetleme yapmak amacıyla kullanılan kale, şehre hâkim bir konumda ve merkezde dikiliyor. Girişlerin ücretsiz olduğu Gaziantep Kalesi içerisinde bir de Gaziantep Kahramanlık Panoraması Müzesi yer alıyor. Gaziantep gezilecek yerler rehberinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

gaziantep gezilecek yerler

Tarihi Gümrük Hanı

Yolcu hanı olarak kullanılan Gümrük Hanı, Osmanlı mimarisi etkisi taşıdığını söylesek yalan olmaz. Zaten çok geç bir tarihte değil 19. yüzyılın ikinci yarısında yapımı tamamlanmıştır. El sanatlarını yaşatmak adına hâlâ etkin bir yaşamı olan Gümrük Hanı’na belki de bu sebeple Yaşayan Müze deniyor. Gaziantep gezilecek yerler listesi içindeki hanı çok beğeneceksiniz!

Zincirli Bedesten

2008 yılında restore edilen bedesten, geçmişte alışverişin kalbinin attığı yer olmasının yanında ayrıca şimdi de adeta tarihi bir AVM gibi halkın ve turistlerin ilgisini çekiyor. Siz de buradan alışveriş yapmak ya da Gaziantep gezilecek yerler rehberinin önemli duraklarından birini görmek isterseniz Zincirli Bedesten merkez ilçede yer alıyor. Şimdiden iyi gezmeler ve iyi alışverişler diliyoruz!

gaziantep gezilecek yerler

Şahinbey Millî Mücadele Müzesi

Gaziantep, Millî Mücadele sonrası gösterdiği yiğitlik ve vatan sevgisi sebebiyle Gazi unvanını almaya hak kazanmış önemli bir nokta. Şehrin Kurtuluş Savaşı boyunca yaşadıklarını, kahramanlıklarını ve direnişini çok rahat bir şekilde görebileceğiniz müze, millî duygularınızı şaha kaldıracak. Gaziantep gezilecek yerler listesi içerisinde önemli bir yere sahip olan Şahinbey Müzesi, haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz şekilde açık.

milli mücadele müzesi
  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri