KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Trabzon Gezilecek Yerler : Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon Gezilmesi Gereken Yerler

Trabzon gezilecek yerler listesi ile hem doğal güzellik bakımından hem de tarihi bakımdan oldukça göz doyurucu olan Trabzon’u adım adım keşfedin!

Trabzon, doğal güzellikleri ve eşsizliği ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış topraklar arasında. Karadeniz’e kıyısı olan Trabzon’un doğal güzellikleri, yaylaları yalnızca ülke içerisinde değil, ülke dışında da oldukça popülerdir. Evliya Çelebi, Seyahatname’de Trabzon’dan: “Bu şehre küçük İstanbul denilse yeridir. İrem bağları gibi süslü bir şehirdir burası.”

Trabzon gezilecek yerler listesine başlamadan önce söylemeliyiz ki Trabzon’un kesinlikle detaylı bir rehberi olmalı. Tarihi ve doğal zenginlik bakımından doğanın ve insanlığın oldukça cömert davrandığı yaşam alanlarından biri olan Trabzon’u mutlaka görmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Şehir, her büyükşehrin başına gelen olayları yaşıyor ve gün geçtikçe betonlaşma artıyor. Henüz değerlerini kaybetmeden dünya üzerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Trabzon Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı

Rivayet odur ki, Sümela Manastırı, Bizans’ın imparatorlarından biri olan I. Theodosius döneminde Atina’dan gelen Barnabas ve Sophrainos adlı iki rahip için kurulmuştur. Daha sonra genişletme çalışmaları da yapılmıştır. Zaman zaman genişletmeler içerisinde örneğin 18. ve 19. yüzyılları içerisinde yeni freskler ve süslemeler manastıra eklenmiştir. Son şeklini aldıktan sonra ise pek çok yabancı seyyahın da ziyaret ettiği bir manastır haline gelmiştir ve ayrıca birçok yerde ismi anılmaya başlamıştır. Bunun sebebi kesinlikle eşsiz yapısıdır.

Trabzon 1916-1918 yılları arasında ise Rus işgali altındayken, manastıra el koyulmuştur. Daha sonra yıl 1923’e geldiğinde de tamamen boşaltılmış ve sembolik olarak varlığını devam ettirmiştir. Boşaltılması ise Sümela Manastırı’nın ününden hiçbir şey kaybettirmemiştir. Aksine her yıl yerli ve yabancı birçok turist manastırın eşsiz atmosferini görmek için Trabzon Maçka’ya geliyor.

Trabzon gezilecek yerler listesi içerisinde kesinlikle ilk sırada yer alması gereken yapıya çıkış oldukça zor. Bu sebeple biraz yürüyüş yapıp kaslarınızı açmanız gerektiğini düşünüyoruz. Bazı restorasyon çalışmaları sebebiyle kapalı veya belli bölümlerinin açık olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Ancak kapalı bile olsa manastırın bulunduğu çevre bile sizi etkilemeye yetecek!

trabzon gezilecek yerler

Trabzon Ayasofya Müzesi

Geç Bizans kilise örnekleri içerisindeki en güzellerinden biri olan Ayasofya Kilisesi, sonradan bir müzeye dönüştürülmüştür. Hatta öncelikle Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon fethini gerçekleştirmesinin hemen ardından önce, İstanbul’daki Ayasofya Camii’ne yapıldığı gibi bir camiye dönüştürülmüştür. Bir süre camii olarak kullanılmıştır. 1958-1962 yıllarına gelindiğinde Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi arasında yapılan bir anlaşma ile iş birliği sayesinde restore edilmiştir ve restorasyon çalışmaları da bitince müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Önce müzeyi gezebilir daha sonra müze bahçesindeki çay bahçesinde güzel bir çay içip vakit geçirebilirsiniz.

Ayasofya Müzesi, Trabzon gezilecek yerler listesi içerisinde olmayı kesinlikle hak eden bir geçmişe ve yapıya sahip.

trabzon gezilecek yerler

Trabzon Bakırcılar Çarşısı

Bir geleneğin yaşayan temsilcisi olan bakırcıların parlak tezgâhları arasında tarihi bir yolculuğa çıkmak isterseniz Bakırcılar Çarşısı’na mutlaka uğrayın deriz. İnsanlar, tarih boyunca Doğu Karadeniz bölgesinde zengin bakır yataklarını kullandılar. Bu sebeple bakır yataklarının işlenmesi bir zanaat koluna dönüştü ve bölgedeki bakırcılık atölyeleri ünlendi. Atölyelerden çıkan bakır, bronz ve pirinç eşyalar Osmanlı saraylarından İran’a kadar birçok yere gönderilmiş ve satın alınmış. Hâlâ Trabzon gezilecek yerler listesi içine aldığımız Bakırcılar Çarşısı’nda bu geleneği sürdüren, bu mesleği yapan birçok zanaatkar ve atölye bulunmakta. Kesinlikle görmeniz gerekiyor.

Uzungöl

Merkezle arasında 97 kilometreye yakın mesafe bulunan Uzungöl, Trabzon’un en turistik noktalarından bir tanesidir. Kalıcı nüfusu oldukça az olsa da doğal güzelliği sebebiyle çok fazla ziyaretçi alıyor. Sizin de buraları görmenizi tavsiye ederiz çünkü alabildiğine yeşil alanın yanında yüzyıllar önce oluşmuş olan göl, ziyaretçileri epey etkiliyor. Tur otobüslerinin de sıkça sefer düzenlediği yerlerden biri olan Uzungöl, eşsiz bir tatil yapmak için Trabzon gezilecek yerler listesi içerisinde sizleri bekliyor. Doğaseverler özellikle buraya bayılıyor.

uzungöl

Boztepe

Şehir merkezinde gezebileceğiniz yerleri bitirdikten sonra bir de bu manzarayı tepeden görelim derseniz Boztepe en iyi nokta olacaktır. Merkezden kalkan dolmuşlarla kısacık bir sürede ulaşabileceğiniz Boztepe, insanların derin bir nefes almak Trabzon sahil şeridini izlemek ve oturup çay kahve içmek için sıkça tercih ettiği yerlerden. Çam ormanları arasında bulunan Boztepe mevkii, kahvaltı ve çay mekânları ile de birçok ziyaretçi çekiyor. Kesinlikle Trabzon gezilecek yerler listesi içerisinde olmayı hak eden noktalardan biri diyebiliriz.

trabzon boztepe

Yaylalar

Trabzon yaylaları elbette Trabzon’un en çok turist çeken noktaları. Ayrıca yalnızca şehirden biraz uzaklaştığınızda bile gözlerinize inanamayacağınız yeşil manzaralarla karşılaşabilirken bir de yaylaları düşünün. Akçaabat’taki Hıdırnebi Yaylası, Maçka’daki Şolma Yaylası, Çaykara’daki Uzungöl ve Karester Yaylası bahsettiğimiz popüler yaylalar arasında. Trabzon gezilecek yerler rehberinde yaylaları söylemeseydik olmazdı, değil mi?

trabzon gezilecek yerler

Ayrıca ilginizi çekebilir: Samsun Gezilecek Yerler Rehberi: 5 Adımda Samsun Rehberi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri