ÇanakkaleYurtiçi Gezilerimiz

Çanakkale Gezi Rehberi: Çanakkale Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Çanakkale'de Nereler Gezilir?

Çanakkale ülkemizin en önemli şehirlerinden biridir. Anadolu’nun kuzeybatı kesimlerinde, Marmara Bölgesi’nde yer alır. Ancak Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Edirne, Tekirdağ ve Balıkesir gibi şehirlere yakınlığıyla bilinmektedir. Şehrin nüfusu 600 bin dolaylarındadır. Çanakkale gezilecek yerler açısından birçok alternatife sahiptir ve Çanakkale geziniz için ortalama 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır. GeziLinki okurları için hazırlanmış olan Çanakkale gezi rehberi içerisinde belli başlı gezilecek yerler sıralanmıştır. İşte Çanakkale gezilmesi ve görülmesi gereken yerler:

Kaz Dağları

Çanakkale Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Kaz Dağları yalnızca Çanakkale’nin değil ülkemizin en huzurlu, sessiz yerlerinden biridir ve kendine özgü bir doğası bulunmaktadır. Çevresinde birçok kanyon, vadi, nehir ve şelaleler bulunmaktadır. Yolu Çanakkale’ye düşecekler ve doğayla iç içe bir tatil planlayanlar için burası çok doğru bir seçenek olacaktır. Kaz Dağları oldukça büyük bir alandır ve bu alan içerisinde bir de milli park yer almaktadır. Kaz Dağları Milli Parkı, 21 bin hektarlık bir alandan oluşmaktadır. 1994 senesinde milli park statüsü kazanmıştır. Milli park içerisinde genellikle doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Buna ek olarak Kaz Dağları yakınlarında Sütüven Şelalesi, Hasanboğuldu, Pınarbaşı, Sarıkız Tepesi, Çamlıbel Köyü, Mıhlı Şelalesi, Adatepe Köyü, Yeşilyurt Köyü, Şahindere Kanyonu, Antandros Antik Kenti ve Darıdere Tabiat Parkı gibi alanları gezip görebilirsiniz. Alan, Edremit Havalimanı’ndan 48 km uzaklıkta yer alır. İstanbul’a olan uzaklığı ise yaklaşık 500 km’dir.

Gökçeada

Çanakkale Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Çanakkale gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biri Gökçeada olmaktadır. Gökçeada deniz tatili yapmak isteyenlerin, uzun uzun güneşlenmek isteyenlerin çok seveceği bir rota olacaktır. Gökçeada içerisinde çok sayıda şirin köyler bulunmaktadır. Bu köyler; Çınarlı, Bademli, Dereköy, Eselek ve Kaleköy olarak sıralanabilir. Gökçeada son derece oksijeni bol bir adadır. Aynı zamanda ülkemizin en büyük adasıdır. Adada çok sayıda temiz koylar da yer almaktadır. Sessiz ve dingin bir ortamda denize girmek isteyenler için oldukça uygun bir alanı vardır. Bu koylarda; kitesurf, dalış, yelken gibi çeşitli etkinlikler de yapılmaktadır. Bu etkinliklere katılarak keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Dilerseniz adadaki köyleri gezebilir, nostaljik evleri ve yapıları görebilir ve yörenin nefis yemeklerini tadabilirsiniz. Ayrıca Gökçeada’da ülkemizin tek sualtı milli parkı olan Gökçeada Sualtı Milli Parkı da burada yer almaktadır. Burada dalış yapılabilmektedir ancak öncesinde özel bir izin almak gerekecektir. Şehir merkezinden burası yaklaşık 60 km uzaklıkta yer almaktadır.

Küçükkuyu

Çanakkale Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Küçükkuyu, Ayvacık ilçesinin şirin bir kasabasıdır. Ege denizi kıyılarında yer alan bu kasaba tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmış durumdadır. Kasabada balıkçılık ve zeytincilik faaliyetleri bir hayli gelişmiştir. Ülkenin en kaliteli zeytinlerini ve zeytinyağlarını buradan temin edebilirsiniz. Ayrıca dünyanın en fazla oksijen barındıran 2. yeridir. Genellikle solunum rahatsızlığı olan hastalar buraya gelerek doğal yollarla tedavi olmayı denemektedir. Küçükkuyu’da 4 mevsim boyunca genellikle ılıman bir iklim hakimdir. Kış aylarında bolca yağış aldığı dönemler de olmaktadır. Ancak deniz suyu sıcaklığı yaz sezonunun ortasında bile pek sıcak değildir. Küçükkuyu’da gezip görebileceğiniz yerler olarak; Afrodit Kaplıcaları, Behramkale, Assos, Kaz Dağları, Kadırga Koyu, Zeus Atları, Mıhlı Şelalesi ve Zeytinyağı Müzesi sayılabilir. Zeus Atları, en dikkat çekici yerlerden biridir. Burası, Dede Tepesi üzerinde yer alan kaya kütlelerin oyulması neticesinde elde edilmiştir. Manzara itibariyle de görülmeye değerdir. Küçükkuyu, Edremit Havalimanı’na 40 km mesafede yer alır. Çanakkale Havalimanı’ndan ise 120 km uzaklıktadır.

Lapseki

Çanakkale Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Çanakkale gezilmesi ve görülmesi gereken yerler olarak Lapseki de önemli bir yere sahiptir. Lapseki, Çanakkale Boğazı ile Marmara Denizi’nin birleştiği bir alan üzerindedir. Tarihi, çok köklü bir geçmişe dayanmakla birlikte adı birçok mitolojik olaya da konu olmuştur. Çanakkale şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçeye hem kara yolu hem de deniz yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Lapseki’de gezip görülebilecek çok sayıda rota bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Lapseki Şehitliği’dir. Lapseki Şehitliği, Çanakkale Savaşı sırasında önemli bir rol üstlenmiştir. Savaşta gösterilen büyük mücadelenin sembollerinden biri olmuştur. Burada savaş sırasında hayatını kaybeden askerlerin anıt mezarları yer almaktadır. Buna ek olarak Lapseki Süleyman Paşa Camii de önemli tarihi yapılardan biridir. Orhan Gazi döneminde yaptırıldığı düşünülen bu yapıyı da gezip görebilirsiniz. Buna ek olarak Lapseki’de diğer gezebileceğiniz yerler; Gazi Mustafa Kemal Paşa Atatürk Parkı, Çardak Çamlık, Çardak Arıburnu Şehitliği, Ezine, Truva Antik Kenti ve Behramkale olabilir.

Sivrice Koyu

Çanakkale Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Sivrice Koyu, Assos’ta bulunan koylardan biridir.  Assos’taki en çok rağbet gören koydur. Diğer koylar burası kadar kalabalık değildir. Ancak yine de sessiz ve huzurlu bir ortamının olduğunu söylemek mümkündür. Son dönemlerde bilinirliği artmıştır ve önceki senelere oranla daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Koyun en belirgin özelliklerinden biri suyunun biraz serin olmasıdır. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kaçmak için en ideal yerlerden biri olacaktır. Sivrice Koyu’na gitmek için en uygun aylar ise temmuz ve ağustostur. Haziran ve eylül aylarında biraz dalgalı ve soğuk bir denizi vardır. Ayrıca çevresinde birçok iskele vardır. Denize bu iskelelerden girmek mümkündür. Plajı genellikle taşlık alanlardan oluşmaktadır ancak denizi oldukça temiz ve berraktır. Sivrice Koyu yakınlarında gezebileceğiniz birkaç plaj daha yer almaktadır. Bunlar; Kadırga Koyu, Sokakağzı Koyu ve rıhtımda yer alan plajlardır. Sivrice Koyu, Assos’tan sonra Babakale mevki üzerinde yer almaktadır. Assos’tan yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Yeşilyurt

Çanakkale Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü, Kaz Dağları bölgesinin neredeyse tam ortasında yer alan oldukça şirin ve ikonik bir köydür. Köyün büyük bir bölümünde zeytin ve çam ağaçları bulunmaktadır. Edremit ve Çanakkale yolu üzerinde yer alan köyde gezebileceğiniz tarihi sokaklar, taş evler, nostaljik butik oteller bulunmaktadır. Ayvacık ilçesinde bulunan köy tipik bir Ege kasabasının özelliklerini göstermektedir. Köyün her yeri ayrı bir manzaradır. Her adımınızda fotoğraf çekebilecek bir alan bulabilirsiniz. Yeşilyurt Köyü’nde gezebileceğiniz başlıca yerler; Adatepe, Tahtakuşlar, Koyunevi Sahili, Zeus Atları ve Sokakağzı’dır. Edremit Havalimanı’ndan Yeşilyurt Köyü yaklaşık 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Edremit’ten toplu taşımalar aracılığıyla direkt olarak buraya ulaşmak mümkündür.

Karabiga

karabiga

Çanakkale’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesinin son sırasında Karabiga yer almaktadır. Deniz kıyısında yer alan bu bölge esasen bir yerleşim yeridir ancak son dönemlerde oldukça turist çeker hale gelmiştir. Karabiga, oldukça eski bir yerleşim yeridir. MÖ 7. yüzyıla dayanan bir geçmişinin olduğu düşünülmektedir. Başta Romalılar olmak üzere çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığından gezilecek tarihi yerleri çoktur. Bölgenin deniz manzarası görülmeye değer güzelliğe sahiptir. Sahil boyunca dizilen restoran ve kafelerde yöreye ait lezzetli yemekler ve balıklar yiyebilirsiniz. Karabiga’nın bağları bir hayli meşhur olduğundan şaraplarıyla adından söz ettirmektedir. Biga’ya 20 km uzaklıkta yer alan bu belde Çanakkale geziniz için güzel bir tercih olabilir.

Bu yazıda Çanakkale gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Çanakkale’nin en meşhur yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri