ÇanakkaleMarmara

Yeşilyurt Köyü ve taş evleri! Yeşilyurt Köyü nerede?

Yeşilyurt Köyü Gezilecek Yerler

Yeşilyurt Köyü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlıdır. Köy Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.

Yeşilyurt Köyü Kaz Dağları’nda yer almaktadır. Tarihi taş evleriyle ünlenen köy bölgeye gelenler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Oksijen deposu olan bölge çam ve zeytin ağaçları ile çevrilidir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bölge oksijen bakımından sayılı yerlerden birisidir.

Köyün kuruluş hikayesi İstanbul’a dayanmaktadır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmek için büyük bir ordu toparlamıştır. İstanbul fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmet askerlerine kalacak yer pay etmiştir. Orta Asya’dan gelen Türkmenler’e burası verilmiştir.

Köy sanılanın aksine Rum köyü değil Türk köyüdür. Buradaki evler ise Rum taş ustaları getirilerek yaptırılmıştır. Ayrıca köyün çevresinde çok sayıda Rum köyü varmış. Yeşilyurt Köyü ile bu Rum köyleri yıllarca birlikte yaşamışlar. Ancak mübadele ile birlikte Rum köylerinde yaşayanalar Yunanistan’a göç etmişler. Yeşilyurt da zamanla daha sessiz bir köy haline gelmiş.

Ancak bölgenin turizm potansiyelinin artması ile birlikte Yeşilyurt Köyü turistik bir köy konumuna yükselmiş. Tabi bakıldığında şimdilerde köy nüfusu Türkmenler ve İstanbul ile Ankara gibi illerden gelen zenginlerden oluşuyor. Birçok kişi buralardan ev alarak buralara yerleşti.

YEŞİLYURT KÖYÜ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Köy çevresinde gezilebilecek birden fazla nokta bulunmaktadır. Bunlar Zeus Altarı, Adatepe Köyü, Tahtakuşlar Köyü, Mıhlıçay, Koyunevi Köyü Sahili’nde Sokakağzı.

YEŞİLYURT KÖYÜ’NDE KONAKLAMA

Yeşilyurt Köyü’nde özellikle İstanbul’dan gelen kişilerin açtığı butik oteller bulunmaktadır. Bu oteller tarihi Yeşilyurt evlerinin restorasyonu ile dönüştürülmüştür.

Bu otellerin manzaraları ve yemekleri mükemmeldir. Eğer bölgeyi geziyorsanız bir gün kalmanızı öneririm

YEŞİLYUT KÖYÜ’NE ULAŞIM

Eğer bölgeye İstanbul’dan gelmek istiyorsanız. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Edremit Havalimanı’na uçuşlar vardır. Edremit Havalimanı’ndan Yeşilyurt Köyü arası 53 kilometredir. Edremit’ten Yeşilyurt Köyü’ne minibüsler bulunmaktadır. Ayrıca Çanakkale’den gelecekseniz Ayvacık’a ulaşmanız oradan da Yeşilyurt minibüslerine binmeniz gerekmektedir. Balıkesir’den ise otobüs ile Küçükkuyu’ya oradan da Yeşilyurt Köyü minibüslerine binmeniz gerekmektedir.

YEŞİLYUT KÖYÜ’NDE NE YENİR?

Bölgede bulunan butik otel ve restoranlarda zeytinyağlı Ege yemekleri bulunmaktadır. Ayrıca Ege mezeleri ve ot yemekleri de bölgede oldukça fazla tüketilmektedir. Bu nedenle Yeşilyurt Köyü’nde Isırgan Otu Çorbası’nı deneyebilirsiniz. Daha sonra mezeleriyle birlikte et yemeği veya balık yemeği, en sonunda ise tarçınlı elma tatlısı denenebilir. Öte yandan bölgede balığın dışında ahtapot, kalamar ve yengeç denenebilir.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Sivrice Koyu nerde? Sivrice Koyu’na nasıl gidilir?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri