ÇanakkaleMarmara

Sivrice Koyu nerde? Sivrice Koyu’na nasıl gidilir?

Sivrice Koyu Gezi Rehberi

Sivrice Koyu konumu itibariyle tatilcileri manzarası, sakinliği ve denizi ile kendisine çekmektedir. Bölge Çanakkale’nin en huzurlu noktalarından birisidir.

Sivrice Koyu Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı ve Asos ile Babakale arasındadır. Asos’tan Babakale’ye doğru giderken sizi Bektaş Köyü karşılayacaktır. Bektaş’tan denize doğru gidildiğinde Sivrice Koyu ve Sivrice Deniz Feneri karşınıza çıkacaktır. Öte yandan Sivrice Koyu’na Sokakağzı’na oldukça yakın bir konumdadır.

SİVRİCE KOYU OTEL VE PANSİYON

Sivrice aslında bölgedeki turizm atağına geç katılmış bir noktadır. Bitişiğindeki Sokakağzı yaklaşık 50 yıllık bir turizm bölgesi olmasına rağmen Sivrice’nin ünü yaklaşık 10 yıllıktır. Ancak bölgedeki köylüler bu noktayı değerlendirmek için ellerinden geleni yapmaktadır. Yöre halkının Sivrice Koyu’nda açtığı pansiyon, oteller ve balık restoranları oldukça tutulmaktadır.

SİVRİCE KOYU BALIK RESTORANLARI

Bölgedeki balık restoranları oldukça sempatik yerlerdir. Tahta masa ve sandalyeleri ile bölgenin ambiyansını korumaktadır. Öte yandan buradaki balıklar balıkçıların günlük olarak tuttuğu balıklardır. Ve balık yemekleri bu restoranlarda oldukça ucuzdur.

Bu nedenle bölgede büyük otellerden ziyade küçük oteller ve pansiyonlar yer almaktadır. Öte yandan yerleşim yeri kamp yapmaya çok elverişlidir.

SİVRİCE KOYU SAHİLİ VE PLAJI

Sivrice Koyu’nun plajı taşlık bir özelliktedir. Ancak sahilde tahta iskeleler ve tahta yollar bulunmaktadır. Bu tahta yapılar sahilin taşlık olma olumsuzluğunu ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca koyun denizi son derece berrak ve temizdir. Zaman zaman dalgalı ve soğuk olmasına rağmen bölge manzarası ile birleştiğinde eşsiz bir görüntüye sahiptir.

Kum plajda denize girmek istiyorsanız bunun da çözümü bölgeye çok yakın bir yerde çözülmüştür. Sivrice Koyu’na yaklaşık 500 metre ileride İskele Koyu bulunmaktadır. Burasının plajı kum ağırlıklıdır.

SİVRİCE DENİZ FENERİ KÜTÜPHANESİ

Koyda ayrıca bir deniz feneri bulunmaktadır. Bu fener Sivrice Deniz Feneri Kütüphanesi’ne dönüştürülmüştür. Buraya gelen vatandaşlar ayrıca bu kütüphaneden de yararlanabilir. Burada özellikle birçok bölgedeki deniz fenerlerini anlatan kitaplar mevcuttur. Bu kitaplar sadece Türkçe değil tüm dillerdedir.

Sivrice Koyu ayrıca Midilli Adası’na da oldukça yakındır. Ada sahilden tüm ihtişamı ile görülmektedir. Bölge yaz ayları ile birlikte en kalabalık zamanını yaşarken diğer aylarda sessiz bir koy haline bürünür. Ancak özellikle sonbahar aylarında da bölge çok farklı bir tat vermektedir. Eğer Sivrice Koyu’nda tatil yapmak istiyorsanız yerinizi önceden ayırmanızı öneririz.

Bölgeye ulaşım ise çok kolaydır. Ayvacık merkezden Sivrice Koyu’na minibüsler kalkmaktadır. Öte yandan Asos’tan da oldukça kolay bir şekilde Sivrice Koyu’na ulaşabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Gülpınar Köyü Apollon Smintheion! Gülpınar’a nasıl gidilir? | GeziLinki

Daha fazla gezi ve tatil planı için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri