MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Serdivan Gezilecek Yerler: Sakarya’da Küçük ve Şirin Bir Gezi Rotası

Serdivan’da Nereler Gezilmelidir?

Sakarya coğrafi konumu ve doğal güzellikleriyle ülkemizin en özel şehirlerinden biridir. İstanbul ve Kocaeli gibi şehirlere olan yakınlığıyla da birçok insanın günübirlik kaçamaklarının değişmeyen adresidir. Şehirde görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik mekanlar bulunmaktadır. Serdivan da bunlar arasında yer almaktadır. Serdivan, Sakarya’nın en yeni ilçelerinden biridir. Henüz 2008 senesinde ilçe olmuştur. Küçük bir bölge olmasına rağmen yeşil alanları bir hayli fazladır. Yeşil doğası ve tertemiz havasıyla ilgi çekmektedir. Bu içeriğimizde ise Serdivan gezilecek yerler üzerine öneriler yer almaktadır. Sakarya’yı gezmek, tanımak ve keyifli bir gezi deneyimi yaşamak için gezi rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Serdivan Tarihi

Bölgeye ilk yerleşimin 17. yüzyılda Rumlar tarafından gerçekleştiği kabul edilmektedir. İlk adı “Petrades” olan bölge zamanla “Sardovan” halini almış ve nihayetinde günümüzdeki haliyle “Serdivan” olarak kullanılmaya başlanmıştır. Lozan Antlaşması’ndan sonra yapılan nüfus mübadelesi esnasında, bölgede ikamet eden Rumlar buradan ayrılmış ve onların yerine Müslüman nüfus yerleştirilmiştir. Ancak yeni gelenler Rumların terk ettiği mekanlara değil yeni bir bölgede kurulan alana yerleşmişlerdir. Daha sonra 1928 senesinde Arnavutluk, 1934 ve 1951 senesinde Bulgaristan ve Yugoslavya göçmenleri gelmiştir. 1956 senesinde belediye kurulmuş 1999 senesinde gerçekleşen Gölcük depreminin ardından ise nüfusu hızlı bir biçimde artmıştır. 2008 yılında ilçe statüsü almıştır.

Serdivan’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Serdivan, Doğu Marmara bölgesinde Adapazarı ovasının uç noktalarında yer alan tepeler üzerinde yer almaktadır. Bu tepeler yapılaşma için müsait değildir. Fakat yine de zeminin sağlam olduğu bilinmektedir. Sürekli rüzgar alır ve nem oranı düşüktür. Buranın bir deprem bölgesi olduğu düşünüldüğünde sağlam zemini ile çevrede en çok yerleşim amaçlı tercih edilen ilçeler arasında yer almaktadır. Karadeniz iklim özelliklerini gösterir ve ılıman bir iklimi vardır. İşte Serdivan gezilecek yerler önerileri…

Justinianus Köprüsü

Serdivan gezilecek yerler

Serdivan ilçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alır. Beşköprü adıyla da bilinir. Sakarya’nın köklü tarihi geçmişine dair en önemli tarihi kalıntılar arasındadır. Köprünün en ilginç tarafı altından su geçmemesidir. Yani burada herhangi bir akarsu ya da dere bulunmamaktadır. Bu nedenle de köprünün bundan yüzlerce yıl önce hangi amaçla yapıldığı bilinmemektedir. Ancak çeşitli görüşlere göre eskiden buradan Sakarya Nehri akıyordu ve nehir yatak değiştirince köprü de açıkta kaldı. Köprünün altından su akmasa da mimari özellikleri ve ihtişamıyla göz doldurmaktadır. Taş köprü yaklaşık 365 metre uzunluğunda olup 10 metre genişliğindedir. 12 adet kemeri vardır ve batı uçta bir tak izi vardır. 1838 senesinde Laborde isimli bir gezgin tarafından çizilen gravürde köprünün batı ucunda günümüze ulaşmayan bir zafer kapısının olduğu görülmektedir. 2018 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. İlçe merkezinden 2 km uzaklıktadır.

Serdivan Göl Park

Serdivan gezilecek yerler

Sapanca Gölü’nün kuzeydoğusunda yer alan Göl Park, Serdivan gezilecek yerler içerisinde en güzel alanlardan biridir. Göl Park, Sapanca Gölünün en bakir kalmış bölgesinde yer alan bir tesistir. içerisinde yürüyüş ve koşu parkurları, iskele, konser ve tiyatro gösterileri için ayrılmış bölüm bulunmaktadır. Özellikle ailelerin ve genç arkadaş topluluklarının vakit geçirdiği bir alandır. Yaz ve ilkbahar ayları burada oldukça hareketli geçer. Çocuklar için güvenli oyun alanları ve kompleks alanlar bulunmaktadır.

Serdivan gezilecek yerler

Kayalık bir sahili vardır. Bu nedenle burası proje kapsamında yürüyüş yolu ve dinlenme alanı olarak ayrılmıştır. 8 kilometreyi aşkın bir kıyısı vardır. Serdivan sahilinden yer alan iskeleler üzerinde oturma alanları da bulunmaktadır. Göl Park’ta mangal yakabilir ve sevdiklerinizle keyifli bir piknik yapabilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 3 km ve şehir merkezinden ise 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Cumartesi günlerinde Serdivan Belediyesi önünden saat 11.00 – 19.00 arası saat başı ücretsiz servis aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Serdivan Planetaryum – Gezegen Evi

Serdivan gezilecek yerler

İlçede yer alan planetaryum da Serdivan gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Çocuklar uzay hakkında bilgilendirilir ve aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmeleri sağlanır. Gezegenlerin, yıldızların ve ayın tanıtıldığı planetaryuma girişler ücretsizdir. Haftanın her günü açıktır.

Serdivan Yamaç Paraşütü

Serdivan gezilecek yerler

Yaklaşık 230 metrelik bir yüksekliğe sahip olan Taraklı Karagöl Yaylası, Serdivan’da yamaç paraşütü yapılabilecek en güzel yerlerden biridir. Çim alandan oluşan yamaç paraşütü pisti 30 paraşüt kapasitesine sahiptir. Adrenalin tutkunları için güzel bir alternatif olabilir.

Serdivan Yeme İçme

Sakarya’nın meşhur yemekleri

İlçede yeme içme olanakları oldukça çeşitlidir. Ayva dolması, pırasalı börek, keşkek, incir uyuşturması, ıslama köfte ya da alabalık gibi lezzetleri tadabilirsiniz.

Serdivan Konaklama

İlçede turizm faaliyetleri çok gelişmiş olmasa da konaklama alternatifleri açısından yeterli olanaklar mevcuttur. Her bütçeye uygun otel, günlük kiralık ev, pansiyon gibi konaklama olanakları bulunmaktadır.

Serdivan Ulaşım – Serdivan’a Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 7 kilometredir. Bununla birlikte Serdivan; İstanbul’a 140 km, Kocaeli’ye 50 km, Yalova’ya 100 km ve Ankara’ya 300 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içerikte Serdivan gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz. Arifiye gezilecek yerler

Ayrıca şuna göz atın: Ferizli Gezilecek Yerler: Sakarya’nın Gezilesi Yerleri

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri