Kocaeli

Kocaeli Gezi Rehberi: Kocaeli Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

İzmit Gezi Rehberi - İzmit'de Nereler Gezilir?

Ülkemizin en kalabalık onuncu şehri olan Kocaeli aynı zamanda ülkemizin en büyük Sanayi ve ticaret merkezlerinden biridir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en gelişmiş şehir olan Kocaeli’nin 2 milyonu aşkın bir nüfusu vardır. İstanbul, Bursa, Sakarya ve Yalova gibi şehirlerde de komşu olma özelliği taşımaktadır. Kocaeli’nde çok sayıda akarsu, dağ, ova, göl gibi doğal oluşumlar bulunmaktadır. Bitki örtüsü Marmara bölgesinin özelliğine yansıtmaktadır. Kuzeyden güneye doğru gidildikçe Karadeniz kıyısında özgü bitki örtüsünün yerine Akdeniz bitkileri alır. Burada hem Karadeniz’in hem Akdeniz‘in hem de Marmara‘nın iklim özelliklerini görebilmek mümkündür. Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde çok sayıda tarihi yer, doğal güzellik ve turistik mekân bulunur. İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Kocaeli gezi rehberi…

Maşukiye Kirazlı Yaylası

Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Hafta sonu çevre illerden Kocaeli’ne kısa bir kaçamak yapmak ve doğayla iç içe keyifli vakit geçirmek istiyorsanız Kirazlı Yaylası çok güzel bir seçenek olabilir. Burada büyük bir orman, birkaç akarsu ve piknik yapılacak alanlar bulunmaktadır. Deniz seviyesinden oldukça yüksek bir konumda yer alan Kirazlı Yaylası, İzmit manzarasını izlemek ve ruhunu dinlendirmek isteyenler için ideal bir noktadır. Kirazlı Yaylası’ndan Sapanca Gölü’nün tüm kıyısını, İzmit Körfezi’nin tamamını ve yemyeşil ormanları tepeden izleyebilirsiniz. Burada akarsu kenarlarında yürüyüş yolu şeklinde patikalar bulunmaktadır. Keyifli bir doğa yürüyüşü yapmak, piknik yapmak ve kamp kurmak için tercih edilebilir. Maşukiye Kirazlı Yaylası’na doğru giderken akarsu kenarlarına kurulmuş birçok alabalık restoranlarına rastlayabilirsiniz. Bu bölgeye gelenlerin, genellikle akşam yemeği tercihleri kiremitte kaşarlı alabalık olmaktadır. Bununla birlikte et ürünleri denemek isteyenler için ise bu bölgeye özgü bir lezzet olan fırında güveç tercih edilebilir.  Maşukiye Yaylası’nda konaklamak isterseniz burada bulunan; pansiyon, motel, butik otel ve kamp alanlarından birini tercih edebilirsiniz. Kocaeli şehir merkezinden yaklaşık 38 km uzaklıkta yer alır.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ya da bir diğer bilinen ismiyle Darıca Hayvanat Bahçesi yaklaşık 80 dönümlük bir arazi üzerinde yer alan, çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan bir tesistir. İstanbul’a yakın olması sebebiyle de özellikle yaz aylarında büyük bir ilgiyle karşılaşmaktadır. Burası 1993 senesinden itibaren halka açık bir şekilde hizmet vermekte olan hem bir hayvanat bahçesi hem bir botanik park hem de bir kuş cennetidir. Botanik park ilk açıldığında kuş parkı olarak ön plana çıkmıştı. Ancak iş adamı Faruk Yalçın’ın katkılarıyla birkaç hayvan getirildi ve ilginin de artmasıyla zamanla günümüzdeki haline kavuştu. Parka gelen ziyaretçiler botanik park sayesinde daha önceden görmediği çeşitli bitkileri görmekte hem de pek çok farklı türdeki hayvanları daha yakından inceleyebilmektedir. Hayvanat bahçesi içerisinde 286 hayvan türü, 600 çeşit bitki türü ve 8000’i aşkın bitki yer almaktadır. Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunmaktadır. İstanbul’a oldukça yakın olduğu için E-5 üzerinden veya TEM otoyolundan hareket eden minibüs ve otobüslerle de buraya kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Hayvanat bahçesine girişler ücretli olup yetişkinler için 160 TL, çocuklar için 100 TL, öğrenciler için 100 TL ve engelliler için ise 40 TL gibi bir ücreti vardır. Hayvanat bahçesi saat 10:00 ile 19:00 arasında hizmet vermektedir. Kocaeli şehir merkezinden 56 km, İstanbul’dan ise yaklaşık 70 km uzaklıktadır.

Kefken

Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Kefken, Kocaeli’nin Karadeniz kıyısında yer alan bir turistik beldedir. İstanbul İzmit, Sakarya ve Ankara gibi şehirleri oldukça yakın olması sebebiyle yaz aylarında günübirlik deniz tatili yapmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alabilir. Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde plaj denildiğinde akla ilk olarak Kefken gelir. Gerek ulaşım kolaylığı gerekse de mavi bayraklı plajlarıyla Kefken harika bir gezi rotası olabilir. Kefken’de gezebileceğiniz yerlere örnek olarak; Pembe Kayalar, Kerpe, Acarlar Longozu ve Kefken Adası sayılabilir. Özellikle Pembe Kayalar, Kerpe’de bulunan Kartal Kayalıkları gibi doğal kaya oluşumları olup ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerlerden biridir. Kefken’de denize girebileceğiniz plajlara örnek olarak ise Yeşil Koy, Kapri Plajı, Midye Koyu, Kefken Limanı, Kumcağız Halk Plajı, Cebeci Plajı ve Sarısu Plajı sayılabilir. Bu plajlar arasında Yeşil Koy en tenha olanıdır ve de daha çok kampçıların uğrak yeridir. Kocaeli şehir merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan Kefken, İstanbul’a ise 140 km uzaklıktadır.

Soğuksu Piknik Alanı

Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Başiskele Bahçecik Şehit Ekrem Mahallesi içerisinde bulunan Soğuksu Piknik Alanı, yeşillikler ile mavilerin bir arada olduğu ve asırlık çınarlar içerisinde yer alan bir mesire alanıdır. Doğanın tadını çıkarıp temiz hava almak, körfez terasında manzaranın tadını çıkarmak, mesire alanı içerisinde piknik veya kamp yapmak isteyenler için güzel bir tercih olabilir. Mesire alanında, bölgeye adını da veren Soğuksu doğal kaynak suyu yer almaktadır. Bununla birlikte alanda yöresel yemekler servis eden bir restoran, çocuklar için oyun alanları, Aziz Minas Ağacı olarak bilinen bir anıt ağaç, 2 tane yürüyüş parkuru ve tarihi bir taş köprü bulunmaktadır. Soğuksu Piknik Alanı, Kocaeli şehir merkezinden 30 km ve Başiskele ilçe merkezinden ise yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunur.

Kartepe

Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Maşukiye‘ye bağlı olan Kartepe, Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde belki de en popüler olanıdır. Kartepe denince akla ilk olarak kayak gelmektedir. Kış aylarında hem ülkemizin hem de dünyanın dört bir yanından turistler buraya kayak merkezi için akın etmektedir. Kartepe’de yalnızca kayak yapılmamaktadır. Burada dereler, yaylalar ve dağ zirveleri de bulunmaktadır. Genellikle kamp severler Kartepe’de bulunan yaylarda kamp yapmaktadır. Kuzu yaylası Kartepe’de kamp için en çok tercih edilen yardır. Kartepe’ye giderek; kayak, snowboard, kızak, ATV turu, kar motoru, zipline gibi etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz. İzmit merkezden 30 km uzaklıkta bulunan Kartepe, İstanbul’a ise yaklaşık 140 km uzaklıktadır.

Kocaeli Kent Ormanı

Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

İzmit’te bulunan Kocaeli kent ormanı doğal güzellikleriyle ve de ulaşım kolaylığıyla ilgi çeken bir alandır. Yerel halkın Umuttepe olarak da adlandırdığı kent ormanı içerisinde yürüyüş yolları, spor alanları, şehir kuleleri gibi unsurlar yer almaktadır. Doğayla iç içe yemyeşil bir alanda vakit geçirmek isteyenlerin şehirden uzaklaşıp sığınabileceği huzur dolu bir mekandır. Orman içerisinde tuvaletler, çocuk oyun alanları, kamelyalar, futbol, voleybol ve tenis sahaları bulunmaktadır. Burada kamp yapmak serbesttir ancak ateş yakmak yasaktır. Mangal yapmak için ise kamelyalarda bulunan elektrik enerjisiyle çalışan mangallar kullanılmaktadır. Ayrıca tüplü mangalları kiralamak suretiyle de mangal yakılabilmektedir. Kocaeli Kent Ormanı, şehir merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunur. İstanbul’a olan uzaklığı ise 90 km kadardır.

Bu içeriğimizde Kocaeli gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında kapsamlı bilgiler aktarılmıştır. Eğer Kocaeli’ne yolunuz düşerse bu rehberimiz ile Kocaeli Gezilecek Yerleri detaylıca keşfedebilirsiniz. Buna benzer daha birçok farklı gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri