KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Karadeniz’de Kış Tatili: Kış Aylarında Karadeniz’de Gezilecek Rotalar

Karadeniz Bölgesi'nde Kış Turizmi

Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da Karadeniz’de tatil yapmak oldukça yaygındır. Kültürel ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Karadeniz Bölgesi yaz aylarında ayrı kış aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olmaktadır. Bölge, yaz aylarında daha fazla turist ve ilgi çekse de kış tatili için de uygun rotalar arasındadır. Bu içeriğimizde Karadeniz’de kış tatili yapmak isteyenler için tatil ve gezi rotaları önerilmiştir. İşte Kış aylarında Karadeniz’de gezilebilecek rotalar:

Karadeniz Bölgesi’nde Kış Tatili Nerede Yapılır?

Abant Gölü Milli Parkı – Mudurnu, Bolu

Karadeniz’de kış tatili

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan Abant Gölü Milli Parkı, Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater birikinti gölüdür. Milli park içerisinde 1400 metre ile 1700 metre arasında çok sayıda tepe yer almaktadır. Barı Karadeniz sıra dağlarının Karadeniz sahiline paralel ikinci kolu Abant’tır. Milli park içerisinde; köknar, çam, meşe başta olmak üzere onlar ağaç çeşitliliği vardır. Bitki çeşitliliği yönünden zengindir. Doğal kaynak değerlerinin yanı sıra konaklama tesisleriyle, kamp alanlarıyla, günübirlik kullanım alanlarıyla, yaylalarıyla Batı Karadeniz’de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca İstanbul ve Ankara gibi metropol şehirlere olan yakınlığıyla da insanların yaz kış demeden uğrak yerleri arasındadır. Kış aylarında, hafta sonlarında gelip sevdiklerinizle konaklayabileceğiniz uygun tesisleri vardır. Hem milli park içerisinde hem de göle yakın konumlarda oteller mevcuttur. Dilerseniz 5 yıldızlı otellerde konforlu bir şekilde konaklayabilir, dilerseniz de doğayla iç içe vakit geçirmek için bungalov evleri tercih edebilirsiniz. Ankara’ya 225 km, İstanbul’a ise 258 km olan Abant Gölü Milli Parkı’na özel aracınızla ulaşmak için TEM otoyolunu kullanabilirsiniz. 2022 giriş ücretleri; kişi başı 11 TL, kişi başı indirimli giriş ücreti 5,50 TL, bisiklet ile giriş ücreti 11 TL, motosiklet ve ATV ile giriş ücreti 22 TL’dir.

Zigana Kayak Merkezi – Gümüşhane, Torul

Karadeniz’de kış tatili

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan Zigana Kayak Merkezi Zigana Köyü sınırları içerisinde ve Zigana Geçidi’ne yalnızca 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Ormanlarla kaplı bir alan üzerinde kurulu kayak tesisi 1900 metre ile 2500 metre yükseklikte yer almaktadır. Burada kayak sezonu Aralık ayında başlar ve nisana kadar devam eder. Ortalama kar kalınlığı 1 metre ile 1,5 metre arasında değişir. Kayak merkezinde 1 tane teleski, 1 tane baby lift tesisi yer alır. 660 metre uzunluğundaki tesisin kapasitesi ise 843 kişiliktir. Karadeniz’de kış tatili denildiğinde akla ilk olarak burası gelir. Eğer yolunuz olur da Zigana Kayak Merkezi’ne düşerse burada kar kayağı haricinde çim kayağı yapabileceğinizi de unutmamalısınız. Kayak merkezi tesisinde yaz – kış boyunca hizmet veren restoranlar ve konaklama tesisleri yer almaktadır. Burada kayak haricinde doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz. Sabah yürüyüşü yapmayı seviyorsanız burada çam ve çiçek kokuları içerisinde keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Kayak konusunda tecrübeniz yoksa tesisin tecrübeli kayak hocalarından yardım alabilirsiniz. 5 yıldızlı otel haricinde konaklayabileceğiniz bungalov evler de bulunmaktadır. Kısacası burası kış tatili için Karadeniz’de tercih edebileceğiniz en güzel rotalardan biridir. Trabzon Havalimanı’ndan 60 km ve Gümüşhane şehir merkezinden ise 40 km mesafede yer almaktadır.

Ilgaz Milli Parkı – Kastamonu, Merkez

Karadeniz’de kış tatili

Kastamonu ile Çankırı şehirlerinin sınırında yer alan Ilgaz Sıradağları, aralık ve nisan ayları arasında oldukça hareketli geçen bir kayak merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Beyaz manzaraların huzur verici atmosferi içerisinde Karadeniz’de harika bir kış tatili yapmayı planlıyorsanız, Ilgaz Milli Parkı oldukça güzel bir tercih olacaktır. Ilgaz Kayak Merkezi, 1850 metre yükseklikte bulunan bir tesistir. Tesiste yer alan üst istasyon ise 1995 metre bir yüksekliğe sahiptir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin kış turizmi için bu bölgedeki en çok tercih ettiği yerler arasındadır. Kayak merkezinde çoğu zaman sisli bir havanın olduğunu görebilirsiniz. Bu sebeple kayak ve snowboard inişleri görece daha yavaş ve kontrollü yapılmaktadır. Her şeye rağmen burası kesinlikle görülmeyi hak eden bir ortama sahiptir. Sadece kayak için değil dağ havası almak için, eşsiz manzaralar eşliğinde yürüyüşe çıkmak için de tercih edilebilecek bir bölgedir. Ilgaz Milli Parkı, Kastamonu Havalimanı’na yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Otobüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayder Yaylası – Rize, Çamlıhemşin

Karadeniz’de kış tatili

Karadeniz’de kış tatili için uygun yerlerden bir tanesi de en popüler yaylalardan olan Ayder Yaylası’dır. Karadeniz’in en güzel doğal alanlarından olan Ayder Yaylası, ladin ve kayın ağaçlarla kaplı yemyeşil ormanlık alandan oluşmaktadır. Manzara itibariyle yağlı boya tablolarını anımsatan bu rota her ne kadar bahar aylarında daha çok tercih edilse de kış aylarında da güzel olanaklar sunduğu söylenebilir. Karadeniz’in en huzurlu yerlerinden olan Ayder Yaylası’na kış aylarında da gelerek oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz. Genellikle burası kış aylarında doğa yürüyüşü için tercih edilir. Sporcular Kaçkar Dağları’na tırmanış için Ayder Yaylası’nı tercih etmektedir. Doğa yürüyüşçüleri için Ayder Yaylası hem konumu hem de olanaklarıyla keyifli bir durak olacaktır. Konaklama için oteller daha çok tercih edilse de kamp konusunda deneyimli olanlar kamp da yapabilmektedir. Buna ek olarak kış aylarında burada Kardan Adam Şenlikleri’ne rastlamanız da olasıdır. Kartopu savaşları, snowboard, kızak gibi etkinlikler Ayder Yaylası’nda oldukça popülerdir. Ayder Yaylası, Rize şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

Borçka – Artvin, Borçka

Karadeniz’de kış tatili

Karadeniz’in doğal gür ormanlarla kaplı bölgesi olan Borçka doğayla baş başa kalabileceğiniz harika alanlara ev sahipliği yapmaktadır. Borçka’nın birçok köyünde konaklayabileceğiniz dağ evi tesisleri bulunmaktadır. Burada kış aylarında, bembeyaz manzaralar eşliğinde bungalov evlerde ya da dağ evlerinde konaklayabilirsiniz. Özellikle Maralköy bölgesi konaklama alternatifleri yönünden daha zengindir. Buna ek olarak Aralık köyü, Efeler, Ormanlı Köyü, Salkımlıköyü gibi birbirine yakın birçok bölge de diğer alternatifler olarak düşünülebilir. Burada yer alan bungalov evlerin standartları genel olarak birbirine yakındır. Kimileri göl manzaralı odalara sahipken kimilerinde dağ ve yayla manzarası mevcuttur. Bungalov evlerin genelinde TV, kablosuz internet, banyo, sıcak su ve WC gibi olanaklar bulunmaktadır. Ayrıca burası yalnızca konaklamalar için değil gezilecek yerler için de düşünülebilir. Çevrede gezebileceğiniz; İşhan Kilisesi, Şavşat, Atatepe, Hatila Vadisi Milli Parkı, Borçka Karagöl Tabiat Parkı gibi alanlar da mevcut haldedir. Siz de Karadeniz’in eşsiz doğası, yemyeşil ormanlarla kaplı yaylaları, kış aylarında bembeyaz örtüyle kaplanan dağları arasında keyifli bir kış tatili geçirmek istiyorsanız Artvin’in Borçka ilçesi oldukça güzel bir tercih olacaktır. Borçka ilçesi, şehir merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunup toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilmektedir.

Bu içeriğimizde Karadeniz’i kış aylarında gezmeyi düşünenler ya da Karadeniz’de kış tatili yapmak isteyenler için öneriler sıralanmıştır. Siz de Karadeniz Bölgesi’ni bir de kış aylarında keşfetmek istiyor ve keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız içeriğimizden yardım alabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri