Güneydoğu AnadoluŞanlıurfaYurtiçi Gezilerimiz

Göbeklitepe Gezi Rehberi – 12.000 Yıl Öncesine Aralanan Kapı

Göbeklitepe Nerede?

Sizden çok daha önce, ayak bastığınız topraklarda yaşayan insanların neler yaptığına şahit olmak ister misiniz? O zaman Göbeklitepe gezi rehberi sizi bekliyor.  

Göbeklitepe Nerede? Göbeklitepe Hakkında Kısa Bilgi

Şanlıurfa şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Örencik Mahallesi yakınlarında dünyanın en eski tapınağı diyebileceğimiz Göbeklitepe keşfedilmiştir. Tarihi bilgilerimizi gözden geçirtecek bu sarsıcı yapıyı görmek için herkes hayatında bir kere Göbeklitepe gezi rehberi araştırması yapmalıdır. Ayrıca Göbeklitepe dünyada da ses getirmiş ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nden asil listeye geçiş yapmıştır. Kazılar, Prof. Klaus Schmidt tarafından Alman Arkeoloji Enstitüsü desteğiyle başlamıştır.

göbeklitepe gezisi

Göbeklitepe ’de bir tepe üzerine inşa edilmiş çok sayıda yapı mevcut. Bu kazılar sonucunda da bulunan bu yapıların yerleşim amaçlı kullanılmadığı belirlenmiş ve 20 tane olduğu tespit edilen yapıların henüz 6 tanesi gün yüzüne çıkmıştır. Bulunan bu yapılar dini amaçla kullanılmıştır. Bu yapıların dünyanın ilk tapınakları olduğunu söylemek mümkün. Tapınakların çevrelerinin T şeklinde çevrelenmiş olması ise göze çarpan başka bir detay. Bu şekillerin üzerinde bulunan kol ve el tasvirleriyse bu şekillerin insanları temsil ettiğini düşündürmektir.  

Göbeklitepe İçin Sıradışı Bilgiler 

Bahsettiğimiz T şekli yapıların üzerinde bir de hayvan figürleri bulunuyor. Bu figürler bilinen en eski resimler olarak kabul ediliyor. 

İlk başta sınıf ayrımlarının olmadığı düşünülen Göbeklitepe’de bulunanlar bize kiminin doktor olarak çalışırken kiminin işçi olarak çalışması gerektiği gerçeğini gösterdi. Bu da ilk hiyerarşik toplulukların bulunduğu keşif olarak kabul edilmesini sağlamıştır.

göbeklitepe güncel kazıları

Kazılar sonucu ortaya çıkan bira varilini andıran şekillerse insanları, ilk buğday tarımının ekmek için değil de bira için yapıldığı düşüncesine itmiştir. 

Göbeklitepe gezi rehberi, sizi sıvı geçirmeyen zeminlerle tanıştıracak. Bu durum sonucunda tapınak olarak kullanılan bu alanda, ritüeller sırasında kan, alkol ve su kullanıldığı düşünülmüştür.

göbeklitepe kazıları

Kazılar sırasında beyin ameliyatı izlerine rastlanan bir kafatası bulunması, bilim adamlarını ilk beyin ameliyatı yapılan yer olduğu düşüncesine itmiştir. 

Son olarak Göbeklitepe’nin üstünün bilerek kapatıldığı düşünülmektedir. Bulunan toprak ve temizlenmiş kalıntılar, bu düşünceyi daha da güçlendiren kanıtlardır. 

göbeklitepe gezisi

Göbeklitepe Çevresinde Gezilecek Yerler 

Göbeklitepe gezi rehberi ile planlanmış ve oraya kadar gidilmişse görmeden dönmemeniz gereken birkaç yeriniz daha var demektir.  

Şanlıurfa

Şanlıurfa’ya gider gitmez Balıklı Göl’e uğramalısınız. Buranın sizi cezbedecek bir efsanesi var. Şimdi bu efsaneden bahsedelim: Hz. İbrahim, o zamanın putlara tapan insanlarına karşın bunun doğru olmadığını ileri sürer. Putlara tapmak onun için yanlıştır ama insanlar ona inanmaz. Bir gün tapınaklar boşken putların hepsini parçalar ve baltayı da en büyük putun omzuna asar. Rahipler bu işi Hz. İbrahim’in yaptığını tahmin eder ve Hz. İbrahim yargılarlar. Yargılama sonucunda Hz. İbrahim’in yakılmasına karar verilir ve bu iş için gölün bulunduğu alan seçilir. Hz. İbrahim’i yakacak odunlar balığa, ateş ise suya dönüşür.  

göbeklitepe

Uğramanız gereken bir diğer yer ise Urfa Kalesi’dir.  Hz. İbrahim’in gerildiği sütunlar da buradaki sütunlardır. Urfa’nın adım atacağınız her bir noktası size zamanda yolculuk yaptıracakmış gibi görünüyor. Sadece buralara gitmekle kalmayıp farklı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Urfa’nın müzelerini de gezmelisiniz. Şanlıurfa’da meşhur olan diğer yapılar: camiiler, dergahlar ve makamlardır. Urfa’da gezecek çok yeriniz varmış gibi gözüküyor ama sakın kendiniz için yöresel kıyafetler satın almayı unutmayın! 

Harran  

Harran, develeri ve kurak bitki örtüsü ile size çöl atmosferini anımsatacak ama gittiğinize değdiğini göreceksiniz. Ayrıca buranın ilk bilim merkezlerinden olduğunu da unutmamak gerekir.  Burada görmeniz gereken bir yerde 3000 yıl öncesine ait olan Mezopotamya evleridir. Bu evler size bu zamanın dünyasında değilmişsiniz gibi hissettirecek.

harran ovası

Halfeti   

Halfeti, eski ve yeni Halfeti olarak ikiye ayrılmış durumda ve Citttaslow kategorisinde yer alıyor. Burada yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri dar ve şirin sokaklarında yürüyerek hem Halfeti’yi keşfetmek hem de o gizemli ruhu yakalamak olacaktır. Ayrıca Halfeti’nin sular altında kalmış kısımlarını tekne turlarıyla keşfedebilir ve bu turlarla birkaç yer daha görebilirsiniz.  

göbeklitepe gezisi

Göbeklitepe Konaklama

Göbeklitepe çevresinde ne yazık ki kalabileceğiniz bir otel bulunmuyor Göbeklitepe gezisi konaklama için en ideal yer Şanlıurfa.  Burada kalabileceğiniz birçok otel bulunuyor. İsterseniz lüks bir otelde kalabilirsiniz ya da daha uygun fiyatlı oteller de tercih edebilirsiniz. Bunun yanında size Urfa’da olduğunuzu hissettirecek geleneksek otellerde mevcut tabii ki.

Lüks bir otel tercih ederseniz, bunun için Dedeman Şanlıurfa Otel veya Hilton Garden Inn önerilerimiz arasında. Daha uygun fiyatlı bir yer istiyorsanız Palymra Boutique Hotel’i tercih edebilirsiniz. Bunların yanında hem lüks hem de geleneksel oteller de mevcut. Şehrazat Konağı ve Manici Hotel Şanlıurfa bunlardan iki tanesi. Sırf geleneksellik taraftarıysanız kesinlikle Türkmen konağında kalmalısınız. Göbeklitepe gezisi size sadece Türkiye’de bir yere değil tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuğa çıkaracakmış gibi gözüküyor. Eğer bir gezi planınız varsa kesinlikle tercihiniz bu yönde olmalı.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz;

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri