AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Çıralı Gezi Rehberi: Olympos’a Yakın Bir Tatil Fırsatı

Çıralı Gezilecek Yerler

Caretta-Caretta’ların yaşam alanlarında ve Tanrılar’ın dağında bulunmak için Çıralı gezi rehberi sizleri bekliyor. Planlarınızı tamamlayın ve yolculuk başlasın!

Çıralı Gezi Rehberi

Çıralı, Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya’nın Kemer ilçesindedir. Olympos Beydağları Milli Parkı sınırları içerisindedir. 3 kilometrelik bir sahile sahip olmasıyla ve Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı olmasıyla adını duyurmuştur. Tam olarak Kemer ilçesine bağlı olan Ulupınar bölgesi sınırları içerisinde kalan Çıralı tam bir doğal cennettir. Alanın kuzeyinde bulunan dere, Çıralı’daki kumsalı Çıralı ve Olympos olarak ikiye ayırmaktadır ve sadece kış aylarında akar.

Çıralı adeta Akdeniz bölgesindeki en turistik noktalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahilinin uzunluğu ve kumsalının kalitesiyle, havasıyla ve yemyeşil doğasıyla Çıralı, tatilcilerin çok sevdiği bir aktivite haline gelmeyi başarmıştır. Ülkemizdeki tatil yerleri arasında ilk sıralarda yer alır ve genelde sakin ve doğayla iç içe bir tatil isteyenler için kaçırılmayacak bir tatil fırsatı olarak karşımıza çıkar.

Bu bölge adını Olympos’ta bulunan Yanartaş, bir diğer adıyla Khimaira’dan, almaktadır. Yunan mitoslarında var olan Bellerophontes adındaki genç bir kahraman vücudu aslan, yılan ve keçi karışımı olan ve ağzından alevler çıkaran Khimaira’yı aşarak istediği Pegasus’a sahip olur. Öldürürken varlığın ağzından çıkan alevler asla sönmez, işte Yanartaş’ın adı buradan gelmektedir. Bugün de Çıralı’da yaz-kış asla sönmeyen bir ateş bulunur. Bunun asıl sebebi yeraltından çıkan metan gazı olsa da Yunan mitolojisinden gelen efsaneler bunun Khimaira’nın ateşi olduğunu söylerler.

Çıralı’ya Ulaşım

Antalya-Muğla karayolu üzerinden D-400’ü takip ederek Çıralı’ya ulaşmak mümkün. Antalya-Muğla karayolunda devam ederken Kumluca-Kaş tabelalarını takip ederseniz, ilerlediğinizde Çıralı tabelasını göreceksiniz. Kumluca-Kaş yolundan sonra Çıralı’ya ulaşmak yalnızca 7 kilometre sürüyor.

Eğer otobüsle yolculuk yapmak istiyorsanız Antalya otogarından Kumluca, Finike veya Kaş’a giden otobüslere binmeniz gerekecek. Bundan sonrası daha kolay Çıralı kavşağında inmek istediğinizi söylediğinizde otobüsler sizi oraya kadar götürüyor. İndikten sonra Çıralı kavşağı minibüslerine binerek bir doğa harikası olan Çıralı’ya ulaşmış olacaksınız.

çıralı gezisi

En iyi tatil fırsatlarını size sunacak olan Çıralı, tam anlamıyla bir cennet. Bu cennete yolculuk için havayolunu tercih edenlerden biriyseniz Antalya içerisindeki havalimanından Antalya otogarına gelmelisiniz. Daha sonra yine Kumluca, Finike, Kaş, Patara veya Demre’ye giden otobüslere binerek Çıralı kavşağında inip minibüslerle tatilinizi başlatabilirsiniz. Çıralı gezi rehberi ile gezinizi planlayabilirsiniz. 

Çıralı Gezisi Sırasında Yapılacaklar

Çıralı, adeta bir tatil cenneti ancak gerçeği söylemek gerekirse çok renkli bir gece hayatı veya çok fazla festival bulamazsınız. Çünkü genellikle sakin bir tatil fırsatı arayanlar, şehir karmaşasından kaçmaya çalışanlar Çıralı’yı tatil yeri olarak seçiyor. Yine de Çıralı’da iki adet festival düzenleniyor. Genellikle yaz tatili için tercih edilen Çıralı’da Haziran aylarında düzenlenen festival: Çıralı Deniz Kaplumbağası Festivali. Turizmin kötü etkilerinden dolayı zarar gören hayvanların sorunlarına duyarları insanlarca düzenlenen festival, nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta kaplumbağaları için düzenleniyor. Yine yaz aylarında Çıralı’da düzenlenen festivallerin bir diğeri: Çıralı-Yanartaş Ateş Festivali. Bu festival Temmuz ayında düzenleniyor. Sembolik olimpiyat koşusu, danslar ve konserlerle Yanartaş’ın tarihini gözler önüne seren bir festival. Bu eğlenceler için Çıralı gezi rehberi fırsatı ile listenize eklemeyi unutmayın.-

Olympos

Helenistik dönemle örtüşmüş olan Olympos, Ulu Dağ anlamına gelmektedir ve Yunanca kökenli bir kelimedir. Likya’nın önde gelen yerleşim yerlerinden biri olan Olympos’ta birçok Likya sikkesine rastlanmıştır. Daha sonraları Roma İmparatorluğu döneminde, Hristiyanlaşma başladığında piskoposu da bünyesinde barındırmıştır. Önemli bir limana sahiptir ki MÖ 1. Yüzyılda korsan saldırılarına maruz kaldığı için önemi azalmış ve hatta neredeyse tamamen terk edilmiştir. 11. ve 12. Yüzyılda yeniden inşa edilen Olympos birçok medeniyetin izlerini üzerinde taşır. Tarihi köprü, anıtsal mezarlar, antik su yolu, heykeller ve daha fazlası Çıralı gezi rehberi kapsamında  görebileceğiniz eserlerden. Tarihi dokusunu asla kaybetmemiş antik kenti görmeniz harika bir fırsat olacaktır.

çıralı gezisi

Phaselis

Kemer ilçesi sınırları içerisinde yer alan Tekirova beldesinde bulunan Phaselis, antik kenttir. MÖ 690 yılında inşa edildiği düşünülen şehri inşa ettiren kişinin Lokios olduğu düşünülmektedir. Şu zamana kadar Phaselis’ten birçok antik kalıntı çıkarılmıştır. Bunlar arasında liman, kale duvarları, bir adet Zeus tapınağı, Kral Antonius Caravella yolu ve sayıları neredeyse 20’yi bulan tiyatro alanı vardır. Tarihi zenginliği inanılmaz derecede fazla olan Antik Kent, görülmeye değer yerlerden biri ve Çıralı’dan Phaselis’e ulaşmak oldukça kolaydır.

çıralı gezisi

Yanartaş

Çıralı gezi rehberi kapsamında Olympos’un sönmeyen ateşi olarak bilinen Yanartaş’ın nasıl oluştuğuna dair birçok efsane, mit dilden dile dolaşmaktadır ancak asıl oluşum sebebi doğalgaz sıkışması sonucu metan gazının yeraltından, yerüstüne çıkmasıdır. Doğaüstü bir oluşum olmasa da görülmeye değer ve hayret verici bir eserdir. Taşlar arasından çıkan alevler asla sönmez ve bir görsel şölen oluşturur. Yanartaş’ı görmek için küçük bir tırmanış yapmanız gerekmektedir ve yılda birçok kişi buraya akın eder. Çıralı plajının kuzeyinde kalan bölgede bulunan Yanartaş’ın İlkçağ’dan beri orada olduğu düşünülmektedir.

çıralı gezisi

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri