AntalyaKaravan Tatilleri

Antalya Demre Karavan Tatili Karavancıları Bekliyor!

Antalya’nın Demre ilçesi, karavan tatilcilerinin favori noktalarından bir tanesi. Demre karavan tatili, en güzel tatillerinizden biri olacak.

Antalya Demre Hakkında

Demre, bilinen eski adıyla Kale, Akdeniz bölgesinin en turistik şehirlerinden bir tanesi olan Antalya’nın ilçelerindendir. Tarihi dokusu ve doğasıyla karavan tatili severlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Demre’de karavan tatili detayları GeziLinki’nde sizlerle.

Demre, geçmişte bu topraklarda hüküm sürmüş olan Likya’nın en önemli şehirlerinden bir tanesidir ve o dönemlerde bilinen adı Myra’dır. Şehrin, MÖ 5. yüzyıl civarlarında kurulduğu bilinmektedir. Ancak yapılan kazı çalışmalarında Demre topraklarından çıkarılan en erken sikkeler MÖ 3. yüzyıla ait olduğu tespit edilmiştir. 

Roma İmparatorluğu’nun egemenliğinde ise Myra, yani Demre, şehir olarak oldukça gelişim göstermiştir. Demre’nin Roma döneminde önemli dini ve idari bir merkez olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda piskoposluk merkezi de olan Demre, bu sebeplerden dolayı Hristiyanların ilgisini çeken bölgelerden bir tanesidir. 

demre karavan tatili

Öyle ki Demre’de her yıl 6 Aralık’ta Noel Baba etkinlikleri düzenlenmektedir ve bu düzenlenen etkinlere yurt içinden, yurt dışından birçok Hristiyan gelmektedir. 

Antalya’nın Demre ilçesi yalnızca tarihi dokusuyla değil, doğası ve turistik yerleriyle de bilinir. Tüm bunların yanında karavan tatilcileri, kamp tatilcileri de Demre’yi uğrak noktalarından bir tanesi haline getirmiştir. 

Demre karavan tatili, birçok karavan parkıyla sevenlerini ağırlıyor. 

Demre Karavan Tatili Rehberi

Demre, tam bir tatil cenneti olmasına rağmen, Antalya’nın diğer turistik ilçelerine nazaran yaz dönemlerinde daha sakin oluyor. Tam da bu sebeple yaz tatili için karavanınıza atlayıp Demre’ye yolculuk yapabilirsiniz. 

Karavan tatili içerisinde yalnızca karavanınızda kalmayacaksınız. Demre’de de görülecek birçok yer var. Bu yerler:

  • Myra Antik Kenti
  • Saint Nicholas (Noel Baba) Kilisesi
  • Likya Medeniyetleri Müzesi
  • Andriake Kuş Cenneti 
  • Arykanda Antik Kenti
  • Kyaenai Antik Kenti
  • Trysa Antik Kenti ve Heroon Anıtı

Kanoyla ve tekneyle Kekova turu da yapabilirsiniz. Demre karavan tatili sırasında, ilçe sınırları içerisinde kamp ve karavan alanları bulabilirsiniz. Bu karavan alanlarının bazıları ücretliyken bazıları ücretsizdir. 

Demre içerisinde 3 tane kamping alanı bulunur ve karavan tatili yapıyorsanız buralarda konaklayabilirsiniz. Bu kamping, karavan alanlarında elektrik, su gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanında yasak olmayan birçok bölgede, kamping alanları dışarısında karavanınızla konaklama yapabilirsiniz.

demre karavan tatili
Kekova

Demre’nin en yakınında bulunan Kekova Körfezi ise, karavan tatili yapmak isteyenlerin en çok gittiği yerlerden bir tanesidir. Demre Taşdibi plajı, karavan tatili sevenlerin en çok tercih ettiği karavan alanlarından bir tanesidir. Bu kısımlarda içme suyu ve elektrik konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz ancak doğayla daha iç içe olacaksınız.

Taşdibi plajının yanında Demre’deki Sülüklü plajı ve Çayağzı plajı da karavanla kamp kurabileceğiniz yerler arasındadır. Çayağazı plajında Caretta Caretta gözlemi yapabilirsiniz.

demre karavan tatili
Demre Taşdibi Plajı

Demre’nin kamping alanları, Kekova ve plajlar, karavan tatili planlarınızı unutulmaz yapacak!

Demre Karavan Tatili Yaparken Ne Yenir?

Antalya’da bulunan Demre, tipik bir Akdeniz damak lezzetine sahiptir. Akdeniz yemeklerinin ve deniz mahsullerinin çokça öne çıktığını göreceksiniz. Zeytinyağlılar, mavi yengeç, ıstakoz; birçok balık yemeği de Demre’de tadına bakabileceğiniz lezzetler içerisindedir. 

İlginizi çekebilir: Antalya’nın En Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Türk Akdeniz mutfağının yanında Yunan mutfağından da esintiler bulabileceğiniz Demre’de klasik restoranlar, meyhaneler, kafeler ve barlar sayesinde birçok lezzeti deneyebileceksiniz. 

Demre’ye Nasıl Ulaşılır?

Karavanınıza atlayın ve Demre karavan tatili başlasın. Karavanınızla Demre’ye ulaşmak için Antalya merkezden çıkıp Kemer yolunu takip etmelisiniz. Antalya merkez ile Demre arası 139 kilometredir. Yaklaşık iki buçuk saatlik bir yolculuğun ardından Demre’ye ulaşabilirsiniz. Kemer’den Kumluca’ya, daha sonra Finike’ye ve onun ardından Demre’ye ulaşırsınız. 

Kekova Körfezi’ne ulaşmak isterseniz ise Demre ve Kaş arasındaki yoldan gitmeniz gerekir. Demre ve Kekova arası 55 kilometreye yakındır. Taşdibi Plajı ise Demre içerisindedir ve tabelaları takip ederek oraya ulaşabilirsiniz.

Demre karavan tatili sizleri bekliyor!

demre karavan tatili
Demre Çayağzı Kamp Alanı

Daha fazla karavan tatili ve kamp tatili fırsatı için GeziLinki’ni takip etmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri